Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Elizabeth Warren'a
Kaynak: AP Photo / John Minchillo

Elizabeth Warren’a Destek En Düşük Seviyeye İndi

ABD Demokrat Başkan Adayı Elizabeth Warren’a olan destek dört ayda ulusal bazda en düşük seviyeye ulaştı. Reuters/Ipsos kamuoyu araştırmasına göre yaklaşık her üç Demokrat seçmenden biri, iki aydan az bir sürede gerçekleşecek olan ön seçimlerde hangi adaya oy vereceğini bilmiyor.

Geçen Çarşamba ve Perşembe günleri içerisinde gerçekleştirilen ankete göre, adayları gösteren upuzun bir listenin Kasım 2020 seçiminden önce yakın tarihte büyük çapta fire vermesinden sonra, Demokratların ve Demokrat eğilimli bağımsızların kararsızlık seviyesinde bir artış oldu.

Kaliforniya Senatörü Kamala Harris hafta içinde yarıştan çekildi. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve Massachusetts Eski Valisi Deval Patrick de geçen ay yarışa katıldı.

20 ve 22 Kasım’da gerçekleştirilen benzer anketlerle karşılaştırıldığında en son yapılan ankette, Warren da dahil olmak üzere bütün adaylara olan desteğin azaldığı görüldü.

Eski başkan yardımcısı Joe Biden’e olan destekte yüzde ikilik (yüzde 19’a düştü), Vermont Senatörü Bernie Sanders’e olan destekte yüzde üçlük (yüzde 14’e düştü), Indiana eyaletinde yer alan South Bend Belediye Başkanı Pete Buttigieg’e olan destekte ise yüzde birlik bir düşüş (yüzde 6’ya düştü) gerçekleşti.

Milyarder medya patronu Bloomberg, yarışa yüzde dörtlük destekle, en popüler beşinci aday olarak katıldı.

Warren’a olan destekte yüzde ikilik bir düşüş (yüzde 9’a düştü) gerçekleşti.  Bu da Ağustos ayından bu yana gerçekleştirilen Reuters/Ipsos anketlerinde Massachusetts’ten gelen Senatörün aldığı en kötü sonuç oldu.

Şüphesiz Warren, hala ön seçimlerini 3 Şubat’ta gerçekleştirecek Iowa eyaletinin en popüler adaylarından. Warren, ön seçimlerin yapılacağı diğer eyaletlerde de popüler adayların arasında yer alıyor. Fakat, devlet destekli sağlık hizmetlerini bütün Amerikalılara sağlama yönündeki teklifi rakipleri tarafından aşırı maliyetli bulundu. Rakipleri bu yönden onu eleştirdiği için de bir gerileme yaşadı.

Tüm bunlar olurken, Demokratların yüzde 31’i ve bağımsız seçmenler hangi adayı destekleyeceklerini bilmediklerini dile getirdi. Bu kararsızlık seviyesi, Nisan ayının ortalarına dayanan Reuters/Ipsos anketlerinin elde ettiği en yüksek seviye oldu.

Reuters/Ipsos anketi ABD’nin her bir tarafında, İngilizce online olarak gerçekleştirildi. Anket; kendini Demokratlar, Bağımsızlar ve Tarafsızlar olarak tanımlayan 719 kişinin cevaplarını bir araya topladı. Bir müddet geçerli olan anket yüzde 4 oranında bir kesinliğe sahip.

Anket sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Muhabir: Chris Kahn

Kaynak: Reuters

*Önceki yazımız: Başkanlık Münazaraları Hakkında Bilmeniz Gerekenler