ren
Kaynak: Getty Images

Ren Zhengfei’ye göre ABD Hükümeti, Huawei’yi “Hafife Alıyor”

Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei, ABD’nin kendilerini “hafife aldığını” söyleyerek şirketine karşı yapılan bu davranışa sessiz kalmayacağını belirtti.

Çin devlet medyasında açıklamalar yapan Ren, ABD’nin son zamanlarda uyguladığı engelleyici tavırları önemsemeyerek yakın gelecekte hiç kimsenin 5G teknolojilerine yetişemeyeceğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta ABD, Huawei’yi lisans sahibi olmadıkça Amerikan firmalarının ticaret yapamayacağı şirketler listesine ekledi.

Bu hareket, ABD’nin Çinli şirketi teknoloji piyasasında engellemeye çalıştığını gösteriyordu.

Ren, devlet medyasından gelen açıklamaya göre, “Amerikan politikacılarının şu anki uygulaması gücümüzü hafife alıyor.” dedi.

Huawei, ABD liderliğindeki Batılı ülkelerin gittikçe büyüyen engellemeleriyle karşılaştıklarını ve bunun nedeni olarak 5G mobil ağını kendi cihazlarında kullanmalarının riskli olduğunu düşünmelerine bağlıyor.

Google’ın Çinli şirketin güncellemelerini askıya alarak uyguladığı boykotun ardından Pazartesi günü ABD’nin Huawei şirketini ”varlık listesi”ne ekleme kararı askıya alındı.

Pazartesi gününün ilerleyen saatlerinde ABD Ticaret Bakanlığı, bazı şirketlerin mevcut Huawei ağlarını ve cihazlarını kullanmaya devam etmelerini sağlayan geçici bir lisans çıkardı.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ABD’nin 90 günlük lisansının “mevcut Huawei cep telefonu kullanıcıları ve kırsal baz istasyonu ağları için operasyonların devam etmesine izin vereceğini” söyledi.

İngiltere’nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, Huawei telefon sahiplerine kendi sitesinde tavsiyelerde bulundu.

Lisansın, Huawei müşterilerinin “mobil cihazlarını normal şekilde güncelleyebileceği” anlamına gelmesi gerektiğini belirtti. Durumu değerlendirmeye devam ettiğini ve gelecekte kullanıcılar için tavsiye vermeyi planladığını ekledi.

Yine de Bay Ren, Huawei’nin ABD’nin kısıtlamaları karşısında hazırlıklar yaptığını söyleyerek engellemelerin ötesinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Huawei, aylardır ABD-Çin güç mücadelesinin merkezinde yer alıyor.

Tüketiciler, bunun kendileri için ne anlama geldiği konusunda endişeliyken, Huawei için etkilerin daha somut olması muhtemel.

 


 Kaynak: https://www.bbc.com/news/business-48345742