Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Ratiopharm’a Karşı Protesto Gösterisi İsrail’i Felce Uğratıyor

Ratiopharm’a Karşı Protesto Gösterisi İsrail’i Felce Uğratıyor

Almanca aslından çeviren: Atilla Arda BEŞEN

Havaalanları, otoriteler ve bankalar: İsrail’deki birçok kurum, TEVA ilaç firmasındaki tasarruflara karşı yapılan grevden dolayı felç oldu. İsrail’in en büyük şirketi, iş hacminin dörtte birini kesmek istiyor.

Ein Demonstrant steht am 17.12.2017 in Ashdod (Israel) mit einem Banner vor Brennenden Reifen vor einem Teva-Werk. Als Protest gegen den geplanten Stellenabbau bei der Ratiopharm-Mutter Teva sind zahlreiche Beschäftigte in Israel am Sonntag in den Streik getreten. Von dem vierstündigen Ausstand sollen unter anderem Flughäfen und Häfen, Banken und Behörden in ganz Israel betroffen sein. (zu dpa “Protest gegen Stellenabbau bei israelischer Ratiopharm-Mutter Teva” vom 17.12.2017) Foto: Tsafrir Abayov/AP/dpa +++(c) dpa – Bildfunk+++

Geniş bir kemer sıkma programına giren ilaç şirketi olan TEVA’nın İsrail işçilerinin grev başlatmasından dolayı günlük hayat felç oldu ve kamu bu durumdan olumsuz etkilendi. Histadrut Sendika Konfederasyonlarının binlerce dayanışma çağırısı takip etti  ve öğleden önce 4 saat boyunca çalışmayı bıraktılar.

İsrail İşçi Haftası istifası nedeniyle, Bakanlıklar ve Bankalar, Ben Gurion Uluslararası Havaalanı ve Tel Aviv Menkul Kıymetler Borsası ilk başta kapalı kaldı. Sadece Kudüs’te pazar günü yüzlerce ilaç şirketinin çalışanları gösteriler gerçekleştirdi. Merkez yolu kapattılar İsrail Haber Sayfası ”Ynet’in” bildirdiğine göre. Bazı çalışanlarda kendilerinin şirketteki yerini sağlamlaştırmış olabilecekti.

TEVA’nın diğer şehirlerde bulunan şubelerinde  Petach Tikva ve Aschdod gibi yerlerde de Netanyahu ve Kfar’a karşı protestolar yüksek sesle yapıldı. Aschdod’da öfkeli çalışanlar lastikleri ateşe verdiler. Israil Sendika Federasyonu Histadrut, TEVA çalışanları ile dayanışma içinde genel bir grev çağırısında bulundu.

Teva (doğa için İbranice) jenerik üreticiler arasında ve İsrail’in en büyük şirketi arasında dünya lideri durumunda. Jenerikler patent sahibi olmayan taklitçi ilaç şirketleridir. Krizde olan şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada dünya çapında 53.000 işçi sayısını 14.000 azaltmak istediğini söyledi.

Almanya’da TEVA’nın en iyi markası Ratiopharm olarak bilinir. Şirketin 2900 işçisi Ulm bölgesindedir ve en yoğun bölgelerden biridir. Bu işçilerden kaçı kemer sıklığından etkileniyor hala tam olarak net değil. İsrail’de 2019 yılının sonuna kadar yaklaşık 1700 işçinin işi ortadan kalkacak ve bu durum ülkedeki önceki personelin dörtte biri oranına düşecek.

Başbakan Benjamin Netanyahu önümüzdeki hafta Teva patronu Kåre Schultz ile görüşeceğini açıkladı. İlk amacın çalışanların zararını mümkün olabildiğince en aza indirmek olduğunu söyledi Netanyahu Bürodan gelen bilgilere göre. İnsanlar Kudüs’te bir kapanışı önlemek için her şeyi denemek zorunda. Buna ek olarak TEVA’nın bir İsrail şirketi olması da önemli bir noktaydı.

Tasarruf planları İsrail’de bir fırtınayı tetikleyici faktör oldu. Politikacılar ve sendika temsilcileri, yönetimin çalışanlarının başarısız genişleme projelerini yurt dışında ödemek zorunda kaldıkları için eleştirdi. Teva jenerik ilaç satışlarında bir düşüş ve İrlanda kökenli Amerikalı ilaç şirketi Allergan’ın jenerik ticaretini milyar dolarla devralmasının ardından 35 milyar dolarlık borcun oluşmasına neden oluyor.

Kaynak: http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/teva-protest-gegen-ratiopharm-mutter-legt-israel-lahm-a-1183786.html

Yazar Hakkında

Atilla Arda Beşen / TESA Siyaset Masası Araştırmacı Yazarı / Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir