Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.

Rakamlarla ‘’Solumak’’: En Tehlikeli Havaya Sahip Şehirler Listelendi

Avrupa, ABD, Afrika, Asya ve diğer bölgelerdeki en kötü (kirli) havayı soluyan şehirleri ortaya çıkarmak için tehlikeli olabilecek PM2.5 (2.5 Mikron) parçacıkları hakkındaki verileri parçalayarak bölge bölge listeledik.

Dünya etrafındaki şehirlerde binlerce insan tehlikeli havaya maruz kalıyor, fakat kirlilik seviyeleri çok çeşitli ve Asya ve Afrika’nın hızla büyüyen şehirleri bu durumdan en kötü etkilenen şehirler.
Dünya Sağlık Örgütü verilerinden 2.5 mikronun (PM2.5) altındaki ultra-ince parçacıklar hakkındaki verileri bölge bölge inceledik. Paris’in havası Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen düzeylerden neredeyse iki kat fazla PM2.5 parçacığı içeriyor (10µg/m³ ile karşılaştırıldığında 18 mikro gram/metre küpte) fakat İran’ın Zabul şehri  217µg/m³ ile en kötü seviyelerdeyken Delhi’nin hava kirliliği 122µg/m³’ü buluyor.
Havası En Kirli 20 Şehir
Yıllık ortalama, mikro gram/metreküp

Makedonya’nın Kosova sınırında bulunan 50.000 kişilik Tetova şehri, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Avrupa’daki en kötü PM2.5 hava kirliliğine sahip.
Avrupa’daki Havası En Kirli 10 Şehir (Türkiye hariç)

Türkiye listeye dahil edildiğinde Avrupa’daki en kötü 10 şehirden 8’i bu ülke görünüyor.
Avrupa’daki Havası En Kirli 10 Şehir (Türkiye dahil)

ABD ve Kanada’daki en kirli şehirler, yoğunlukla Kaliforniya eyaletinde. Sıralamada ilk sırada bulunanlar, “Amerika’nın salata tabağı” olarak bilinen tarımsal bir vadide, San Francisco ve Los Angeles arasında bulunan Visalia ve Porterville’deki adındaki küçük şehirler.
Birleşik Devletler ve Kanada’daki Havası En Kirli 10 Şehir

Kuzey Amerika’nın ve Güney Amerika’nın diğer bölgelerinde, Şili’de bulunan Coyhaique şehri en kötü durumda. Yağış azlığı ve odun yakmanın bu duruma katkı sağlayan faktörler olduğu düşünülüyor.
Kuzey ve Güney Amerika’nın Kalan Bölgelerindeki Havası En Kirli 10 Şehir

Kamerun’daki Bamenda şehri Afrika’nın havası en kirli şehirlerinin başında geliyor.
Afrika’daki Havası En Kirli 10 Şehir

Yeni Zelanda ve Avustralya’daki her şehir en azından Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği 10µg/m³ değeri ile eşleşiyor.
Avustralya ve Yeni Zelanda’dan Seçilmiş Şehirler

Seçilmiş Şehirler
Paris’te geçen yılın sonunda yapılan kirli hava uyarısına karşı şehir merkezinde otomobil kullanımı yasaklanırken, Londra geçen ay ilk defa ”yüksek kirlilik” uyarısı yaptı. Küresel bağlamda bakılırsa, PM2.5 kirlilik seviyeleri önde gelen Avrupa şehirlerinde göreceli olarak düşük.
Avrupa’dan Seçilmiş Şehirler

Kuzey ve Güney Amerika’nın önde gelen şehirlerinde Peru’daki Lima havası en kirli şehir olurken, Los Angeles Dünya Sağlık Örgütü değerlerini az da olsa geçiyor.
Amerika’dan Seçilmiş Şehirler

Uganda’daki Kampala Afrika’nın önde gelen şehirlerinden havası en kirli olanı.
Afrika’dan Seçilmiş Şehirler

Hindistan’ın başkenti Delhi, Asya’nın önde gelen şehirlerinden havası en kirli olanı.
Asya’dan Seçilmiş Şehirler

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad Orta Doğu’daki havası en kirli şehir.
Orta Doğu’dan Seçilmiş Şehirler

PM10 Kirliliği
Dünyada en çok PM10 kirliliğine -daha büyük ama az da olsa PM2.5’ten daha az tehlikeli olarak görülen-  sahip şehirleri sıralayınca Nijerya’daki Onitsha son sıraya yerleşiyor. Hızla gelişen liman ve lojistik şehri Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği PM10 seviyesinin (20µg/m³) neredeyse 30 katına sahip.

Çevirenler Hakkında

Mervan Nazım
istanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Ulaş Deniz Tümkaya
Boğaziçi Üniversitesi
Tarih