Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
queen
Rock&Roll Hall Of Fame'den alınmıştır.

Queen Dinlemeye Başlayanlar İçin 10 Şarkı

Rock deyince aklımıza gelen ilk gruptur belki Queen. Çünkü sıra dışı tarzlarıyla rock tarihine adını altın harflerle yazmıştır. Hatta rock ile tanışmamız Queen ile olur çoğu zaman. “We Will Rock You” ve “We Are The Champions” şarkılarını illa ki bir yerlerde duyuyoruz. Özellikle “We Are The Champions” futbol kupa seremonilerinin vazgeçilmez şarkısı olarak karşımıza çıkıyor. Bunu da futbolun Türkiye’deki etkisine bakacak olursak birçok kişi böylece hem rock müzikle hem de Queen ile tanışmış oluyor. Ben de Queen ile rock dünyasına ayak basmış biriyim. İlk Queen şarkıları dinleyerek bu dünyanın bir parçası oldum.

Queen; vokalde Freddie Mercury, gitarda Brian May, bas gitarda John Deacon ve davulda Roger Taylor’dan oluşmaktadır. 1971 yılında kurulmuş olup ilk albümlerini 1973 yılında EMI ile kontrat yapıp aynı sene “Queen” adlı ilk albümü çıkar. Böylece Queen müzik dünyasına atılmış olur. Bu kısa bilgilerden sonra grup üyelerinden bahsedecek olursak Freddie Mercury 1946’da Zanzibar’da doğmuştur. Gerçek adı Farrokh Bulsara’dır. Bombay’da eğitim görmüş burada da piyano eğitimi almıştır. 1960’larda Londra’ya gelmiş olup Ealing College of Art’ta eğitim görmüştür. Brian May ve Roger Taylor ile arkadaşlıkları grup öncesine dayanır. Brian May 1947’de İngiltere’de doğmuştur. Queen’de çaldığı gitarı kendi tasarlamış ve babasıyla birlikte bu gitarı yapmıştır. Bu gitarın adı “Red Special”dır. Ayrıca May bu gitarı bir penayla değil altı penilik bir bozuk parayla çalmaktadır. Kendisi 1974 yılında astrofizik dalında doktoraya başlamış doktorasını ancak 2007 yılında tamamlayabilmiştir. 2008 – 2013 yılları arası Liverpool John Moores Üniversitesinin rektörlüğünü yapmıştır. Roger Taylor 1949 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda bateri çalmaya başlamış bateriden önce gitar da çalmıştır. Londra’ya biyoloji ve dişçilik eğitimi için gelmiş, Brian May ile “Smile” adlı grupta tanışmıştır. Daha sonra iyi arkadaş olan ikili aralarına Freddie Mercury’i de alacaklardır. John Deacon 1951 yılında İngiltere’de doğmuştur. Küçük yaşlarda Beatles’dan etkilenip bas gitar çalmaya başlamıştır. Küçük gruplarda çaldıktan sonra Queen üyelerinin bas gitarist araması sonucu gruba en son katılmıştır.

Udiscovermusic’ten alınmıştır.

Queen albümünden sonra Queen II albümünü çıkaran grup, 1974 yılındaki Sheer Heart Attack ile çıkış yakalar. “Stone Cold Crazy” ve “Killer Queen” bu albümün hit şarkıları olur. Esas tanınırlığını 1975 yılındaki “A Night At The Opera” adlı albümle yaparlar. Özellikle “Bohemian Rhapsody” rock opera tarzıyla rock dünyasında yeni bir çığır açar. Bu şarkı İngiltere’de 9 hafta 1 numarada kalır. Bu albümün başarısıyla Queen yükselmeye başlayacaktır. Artık çıkardığı albümler dünyada satış rekorları kıracak ve büyük kitlelere konser vermeye başlayacaktır. 1977 yılındaki “News Of The World” albümündeki “We Will Rock You” ve “We Are The Champions” şarkıları bir kült haline gelecektir. 1980 yılında vizyona giren Flash Gordon filminin de müziklerini yapıp albümleştirmişlerdir. 1981 yılında grup dünyaya açılmış, Uzakdoğu ve Güney Amerika turları yapmışlardır. Hatta Sao Paolo’da 131 bin kişiye konser vermişlerdir. 1984 yılında çıkan “The Works” albümündeki Radio Ga Ga, 19 ülkede 1. sıraya yerleşmiştir. “I Want To Break Free” şarkısının güzelliği dışında klibi oldukça ilgi çekicidir. Grup üyeleri bu klipte kadın kılığına girmiştir. 1985 yılında Wembley Stadında “Live Aid” adı altında verdikleri konser çok meşhurdur. Aynı yıl Freddie Mercury “Mr. Bad Guy” adı altında albüm çıkarır. 1988’de ise hayranı olduğu opera sanatçısı Montserrat Caballé ile “Barcelona” adlı albümü çıkarır.[1] 1989 yılında çıkan The Miracle albümü öncesi Freddie Mercury, HIV virüsü taşıdığını öğrenir. The Miracle albümü benim açımdan çok farklı bir albümdür. Bana göre Queen’in en iyi albümüdür. Çünkü grup üyeleri bu albümde olgunluklarını çok net gösterirler. Hatta bazen hard rock tonları bile duyabilirsiniz. Freddie Mercury, AIDS olduğunu birçok yerde yalanlar ve böyle bir hastalığa yakalanmadığını belirtir. Ayrıca grup üyeleri de bunu saklamaktadır. 1991 yılında çıkan “Innuendo” albümünde hasta olduğu çok belli olur. Şu anda bunun detayına çok girmeyeceğim çünkü aşağıda ekstra dediğim iki şarkıda bu durumu açıklayacağım. 23 Kasım 1991 günü Freddie Mercury yaptığı açıklamada HIV virüsü taşıdığını söyler. 24 Kasım 1991 günü 45 yaşında Freddie Mercury hayata gözlerini yumar. Freddie’nin ölmesi müzik dünyasında büyük bir üzüntüye neden olur. Çünkü müzik dünyası en değerli seslerinden birini kaybetmiştir. Anısına 20 Nisan 1992’de Wembley Stadyumunda konser verilmiştir. Bu konserde Elton John, Axl Rose, George Michael, Robert Plant gibi birçok ünlü ve saygın isim Freddie’nin anısına Queen şarkılarını söylemişlerdir. Bu kadar büyük sanatçının bir araya gelip bir müzisyen adına konser vermesi Freddie Mercury’nin müzik dünyasında ne kadar büyük bir isim olduğunu kanıtlar niteliktedir.

1995 yılında “Made In Heaven” isimli son albüm Freddie Mercury’nin ölümünden sonra yayınlanmıştır. Albümün kapağından esinlenerek 1996 yılında Cenevre Gölü kıyısına bir heykel yapılmıştır. Mercury’den sonra Queen üyeleri birkaç kez toplansa da John Deacon, Mercury’nin ölümünden sonra aktif olarak müziği bırakmıştır. 2004 – 2009 yılları arasında Paul Rodgers, Brian May ve Roger Taylor “Queen + Paul Rodgers” adlı grupla turnelere çıkmışlardır. 2011 yılından beri Adam Lambert ile “Queen + Adam Lambert” turnelere çıkmaya devam etmektedirler. 2018 yılında çıkan “Bohemian Rhapsody” filimiyle tekrar gündeme gelen grup, 10 Temmuz 2019 – 29 Şubat 2020 tarihleri arasında sürecek ve bu filmden esinlenen “The Rhapsody Tour” adlı Kuzey Amerika, Asya ve Okyanusya’yı kapsayan tura çıkacaklardır. Şimdi de Queen’in 10 şarkısını listeleyelim.

1. Bohemian Rhapsody

1975 yılında A Night At The Opera adlı albümde çıkan bu şarkıyı Freddie Mercury yazmıştır. Sıra dışı bir rock şarkısı olan Bohemian Rhapsody’nin sözleri alışılmışın dışındadır. Bismillah, Scaramouch, Beelzebub, Galileo gibi sözler barındıran şarkı Queen’in en sevilen şarkıların başındadır. Freddie Mercury’nin piyano performansı inanılmazdır. Bir ekleme yapacak olursak albümde genel olarak Mercury’nin piyano performansı öne çıkmaktadır.

2. Killer Queen

1974 yılında Sheer Heart Attack albümünde yer alan Killer Queen, albümün hit olmuş parçalarından biridir. Bu albüme “Killer Album” denmesinin sebeplerinden biri bu şarkıya atıf yapılmasıdır.

3. Love of My Life

Slow rock bir şarkı olan Love of My Life duygusal bir aşk şarkısıdır. 1975 yılında çıkan A Night At The Opera albümünün içindedir.

4. Another One Bites The Dust

30 Temmuz 1980 yılında çıkan The Game albümünün üçüncü şarkısıdır. Sözleri John Deacon’a aittir. Sözlerin Deacon’a ait olmasının yanı sıra şarkıya tamamen hakim olan bir bas gitar performansı mevcuttur.

5. Too Much Love Will Kill You

1989 The Miracle albümünde çıkması planlanan Too Much Love Will Kill You şarkısı 1995 yılında çıkan Made in Heaven albümünde, Freddie’nin ölümünden 4 sene sonra çıkmıştır.[2]

6. The Invisible Man

1989 yılında çıkan The Miracle albümünden bir parça olan The Invisible Man oldukça eğlenceli bir şarkı olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Brian May bu şarkıda “I’m the invisible man” kısmını söylemektedir. Grup üyeleri isimleri söyledikten sonra kendi performansları öne çıkmaya başlar. Hem bu yönüyle hem de klibiyle şarkı daha eğlenceli hale gelmektedir.

7. Princes Of The Universe

1986 yılında çıkan A Kind Of Magic albümünden bir şarkı olan Princes Of The Universe alışılmış Queen soundunun dışındadır diyebiliriz. Biraz daha hard rock’a kayan soundu aslında Queen’in bu tarzda da başarılı şarkılar yapabildiğini göstermiştir.

8. Radio GaGa

1984 yılında çıkan The Works albümünden bir şarkı olan Radio GaGa, Roger Taylor’ın oğlunun “Radio Ka Ka” demesinden esinlenerek yazdığı bir şarkıdır. Birçok Queen hayranı bu şarkıyı beğenmese de sözlerinin eğlenceli olması ve Queen soundundan farklı bir temaya sahip olmasından dolayı en çok dinlenen şarkılarından biridir.

9. I Want To Break Free

1984 yılında çıkan The Works albümünden bir şarkı olan I Want To Break Free, güzel bir parça olmasından öte klibiyle meşhurdur. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere grup üyelerinin kadın kılığına girmesi klibi eğlenceli kılan bir yanıdır. Freddie Mercury’nin vokal ve Brian May’in gitar performansı zaten takdire şayandır.

10. Breakthru

1989 yılında çıkan The Miracle albümünden bir parça olan Breakthru, hızlı ritmi ile dinleyicileri dinleyicileri kendinden geçiren bir şarkıdır. Freddie Mercury’nin şarkının son kısmında haykırarak söylediği “If I could only reach you, that would really be a breakthrough” sözleri dinleyicileri heyecanlandırabilir.

Ekstra 1: The Show Must Go On

Ekstramızın iki şarkısı da 1991 yılında çıkan Innuendo albümünden. İlki olan The Show Must Go On, Freddie’nin hayranlarına bir vedası niteliğini taşır. Hastalığını kamuoyunu açıklamasa bile sanki bu şarkıda bir nevi herkese hasta olduğunu açıklamıştır. Şarkının adından da anlaşılacağı gibi hayranları ve grup arkadaşlarına benden sonra da şova devam edin dercesine yorumlanan bu şarkı Queen hayranlarının her dinleyişinde üzüldüğü bir şarkıdır. Klip de bir kolaj niteliği taşır.

Ekstra 2: These Are The Days Of Our Lives

Bu şarkının özelliği ise Freddie Mercury’nin çektiği son klip olmasıdır. Klipte ilk dikkat çeken ayrıntı klibin siyah beyaz olmasıdır. İkinci ayrıntı ise Freddie Mercury’nin aşırı zayıf ve fazla hareket etmemesidir. Bu ayrıntılar Freddie Mercury’nin hasta olduğunun net belirtisidir. Mercury, bu klipte hastalığı belli olmasın diye makyajla çıkmıştır. Ancak dış görüntüsü hasta olduğunun net kanıtıdır. Klibin sonunda Mercury gülerek kameraya “I still love you” demektedir. Bu Freddie Mercury’nin bizlerle paylaştığı son karesidir. Bu kare gerçekten tüyleri diken diken etmektedir.

Bu yazıda bana yardımcı olan ve ilhamı veren Siyaset Masası Direktörü sevgili Ebru ÖREN’e teşekkürü bir borç bilirim.


Kaynakça

Bohemian Rapsody, SongFacts, https://www.songfacts.com/facts/queen/bohemian-rhapsody , erişim tarihi: 01.07.2019.

Brian May, Biography, https://www.biography.com/musician/brian-may, Erişim Tarihi: 03.07.2019

Freddie Mercury, Biography, https://www.biography.com/musician/freddie-mercury, Erişim Tarihi: 03.07.2019

John Deacon, Biography, https://www.biography.com/musician/john-deacon, Erişim Tarihi: 03.07.2019

Queen The Game, Udiscovermusic, https://www.udiscovermusic.com/behind-the-albums/queen-the-game/ , erişim tarihi: 01.07.2019.

Queen Official Site, http://www.queenonline.com/queen, Erişim Tarihi: 03.07.2019

Roger Taylor, Biography, https://www.biography.com/musician/roger-taylor, Erişim Tarihi: 03.07.2019

Sheer Heart Attack: A Killer Success For Queen, Udiscovermusic, https://www.udiscovermusic.com/behind-the-albums/queen-sheer-heart-attack/ , erişim tarihi: 01.07.2019.

Too Much Love Will Kill You by Queen, SongFacts, https://www.songfacts.com/facts/queen/too-much-love-will-kill-you , erişim tarihi: 01.07.2019.

DİPNOTLAR

[1] Albümün adını taşıyan şarkı Mercury’nin ölümünden sonra yapılan 1992 Barcelona Olimpiyatlarının resmi şarkısı olmuştur.

[2]Too Much Love Will Kill You by Queen, SongFacts, https://www.songfacts.com/facts/queen/too-much-love-will-kill-you , erişim tarihi: 01.07.2019.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir