Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Putin: Rusya Büyükelçisine Yapılan Suikast Suriye’deki Barış Sürecini Baltalamaya Yönelik Bir Provokasyondur

Putin: Rusya Büyükelçisine Yapılan Suikast Suriye’deki Barış Sürecini Baltalamaya Yönelik Bir Provokasyondur

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, Pazartesi günü Rusya’nın Türkiye büyükelçisinin silahlı bir adam tarafından vahim bir saldırı sonucu suikasta uğratılmasının Rusya-Türkiye ilişkilerini ve Suriye’deki yeniden yapılanma sürecini baltalamaya yönelik olduğunu söyledi.

Putin, Pazartesi akşamı, ‘’Bu cinayet açıkça Türk-Rus ilişkilerinin normalleştirilmesi ve geliştirilmesini, aynı zamanda Rusya, Türkiye, İran ve Suriye’deki savaşı yatıştırmaya çalışan diğer ülkeler tarafından desteklenen Suriye’deki barış sürecini baltalamaya yönelik bir harekettir,’’ dedi.

Başkan Putin ayrıca bu saldırıya ‘’vermeleri gereken tek cevabın’’ terörizme karşı savaşı arttırmak olduğunu söyledi. Putin ekledi, ‘’Katiller bunu hissedecektir.’’

Büyükelçi Andrey Karlov’un ‘’Gönderildiği ülkede oldukça saygı gören parlak bir diplomat olduğunu’’ söyleyen Putin, diplomatın ayrıca ‘’hem hükümetle hem de ülkedeki diğer politik gruplarla arasının iyi olduğunu’’ ekledi.

Açıklamasında Rusya’nın Soruşturma Komisyonu’nun cinayeti soruşturmak için görevlendirildiğini söyleyen Putin, Türk mevkidaşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu konuda hakkında telefonda görüştüğünü ve Türk ve Rus yetkililerin iş birliği yapacağını ekledi.

Rus lider ayrıca ‘’Saldırıyı kimin organize ettiğini ve saldırgana emri kimin verdiğini bilmek zorundayız.’’ dedi.

Putin ayrıca Rusya’nın Türkiye’deki elçilikler de olmak üzere yurtdışındaki elçiliklerinin güvenliğini güçlendirme emri verdi.

Karlov’u kişisel olarak tanıdığını söyleyen ve ‘’kibar bir adam’’ olduğunu ekleyen Putin yetkilileri suikasta uğrayan büyükelçiyi ölümünden sonra ödüllendirmekle ve onun için bir anma töreni hazırlamakla görevlendirdi. ‘’O görevlerini yaparken öldürüldü.’’ diye ekledi.

Aynı zamanda, Erdoğan Rusya büyükelçisine yapılan saldırıyı ikili bağlara zarar vermeye yönelik bir provokasyon olarak nitelendirdi. Türk lider Andrev Karlov’a yapılan suikastı ‘’şiddetle’’ ve ‘’öfkeyle’’ kınadı.

Erdoğan, ‘’Ben bu saldırının Türkiye’ye, Türk devletine ve Türk insanına yapılmış olduğuna ve ayrıca (…) Türk-Rus ilişkileri açısından açık bir provokasyon olduğuna inanıyorum. Eminim ki Rus dostlarımız da bu gerçeği görecekler. Hem Türkiye hem Rusya bu provokasyon tarafından oyuna gelmemeli.’’dedi.

Türk lider ayrıca saldırganın 22 yaşında Türk çevik kuvvet polisi olan Mevlut Mert Altıntaş olduğunu doğruladı.

Erdoğan, cinayeti soruşturmak için Rusya ile ortak bir komisyon kurulacağını da sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı’nın bildirdiğine göre, ‘’Rusya elçiliği ve başkonsolosluğu çevresindeki tüm güvenlik önlemleri Sayın Putin ile anlaştığımız gibi güçlendirildi,’’ diye ekledi Erdoğan; ‘’ Rusya ile ilişkilerimiz oldukça önemli… Bizim ilişkilerimize zarar vermeye çalışanlara sesleniyorum: Boşuna uğraşıyorsunuz, hiçbir zaman amaçlarınıza ulaşamayacaksınız.’’

Kaynak: https://www.rt.com/news/370831-putin-russian-ambassador-ankara/

Çeviren Hakkında

Ulaş Deniz Tümkaya

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir