Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Amerika / Putin, ABD Misyonlarını Bastırarak Yaptırım Taslağına Geri Döndü

Putin, ABD Misyonlarını Bastırarak Yaptırım Taslağına Geri Döndü

İngilizce aslından çeviren: İrem Sağ

Emma Burrows, Jay Croft, ve Ryan Prior’un Haberi, CNN

Güncellenme Tarihi: 31 Temmuz 2017

Moskova (CNN)- Başkan Vladimir Putin, soğuk savaşın son yıllarından bu yana Washington’a karşı Moskova’nın en saldırgan hareketi olan ABD’nin diplomatik kadrosunu 755’e düşürme emrini vererek yeni Amerikan yaptırımlarını geri çekti.

Tedbirler, ABD Kongresi’nin geçen hafta ABD’nin 2016 seçimlerinde Rusya’nın müdahalesine karşı yeni yaptırımlar uygulayan bir tasarıyı kabul etmesinin ardından geldi. Başkan Donald Trump yaptırım taslağına kanun koyacağını belirtti. Trump’ın Moskova ile yeni bir ortaklık geliştirmek istediğini gösteren işaretlerden sonra ABD-Rusya ilişkilerinde keskin bir gerileme görüldü. Rus devlet medyasının rakamları doğruysa, personel sayısının azaltılması ABD’nin görevini körükleyecekti. Putin, “binlerce” çalışanın 755’inin “Rusya Federasyonu’ndaki faaliyetlerini durdurmak zorunda kalacağını” söyledi. Yetkililer, bu rakamların diplomatları ve teknik çalışanları içereceğini söyledi. Bu personelin kaçının ABD vatandaşı olduğu açık değil; fakat Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Pazartesi günü yaptığı açıklamada ABD’nin hangi kişiyi görevden alabileceğine karar verebileceğini söyledi. Putin’in aktardığı basın açıklamasında “Uzun bir süre bazı şeylerin iyiye gitmesini bekledik.’’ dedi. “Ancak görünen o ki, yakın gelecekte herhangi bir değişiklik olmayacak.” dedi. “Hiçbir şeyi yanıtsız bırakmayacağımızı göstermenin zamanının geldiğine karar verdim” diye ekledi.

    ABD 35 Rus diplomatını ülkeden ihraç ettiğinde ve Rus görevlileri tarafından kullanılan iki bileşik ele geçirdiğinde Putin, 2016 yılında Barack Obama’nın başkanlığının sonunda uygulanan yaptırımlara misilleme yapılmasını erteledi. Bu eylemler, Rusya’nın seçime müdahalesinin yanı sıra Ukrayna’daki askeri saldırılarına yanıt verdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Cuma günü yaptığı açıklamada, kesintilerle ilgili olarak 1 Eylül’ün son teslim tarihi olduğunu belirtti. Putin şu anda Rusya’daki ABD’li diplomat sayısını 455’e düşürmeyi ve Rus diplomatların sayısını ABD’deki Rus diplomat sayısına eşitlemek istediğini açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri Rusya’da kaç tane diplomatik çalışanın olduğunu belirtmedi.

Pazar günü, ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinden biri “Bu, eylem için üzücü ve beklenmeyen bir şey” diyerek Rusya’nın talebine yanıt verdi. Böyle bir kısıtlamanın etkisini ve buna nasıl tepki vereceğimizi değerlendiriyoruz’’ diye ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Cuma günü ABD’nin Rusya’daki diplomatik personelini azaltacağını ve iki Amerikan diplomatik mülkünün, bir Moskova depolama tesisi ve başkentin dışında bir kır evi ele geçirilebileceğini söyledi. Rusya, mülkleri 1 Ağustos’tan önce devralacak.

Daha Önce Yapılan Tehditler

Pazar gününün erken saatlerinde, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov daha fazla misilleme gelebileceğini söyledi.

Ryabkov, ABC haberin ”Bu Hafta” bölümünde “ABD tarafı daha fazla bozulma yönünde ilerlemeye karar verirse, cevap vereceğiz, aynen karşılık vereceğiz,” dedi.

“Bunun aynısını yapacağız, misilleme yapacağız … Ama benim asıl gayem, bunu yapma, bu ABD’nin çıkarlarına zarar vermek için” dedi.

Tasarı, Trump’ın Yaptırımları Hafifletmesini Engelleyecekti

Perşembe günü Senato’yu 98-2 oyla kabul eden tasarı, Trump’ın Moskova’ya karşı yaptırımları hafifletmesini durdurmak için Kongre’ye yeni bir güç verecekti.

Bu tasarı, geçen yılki ABD seçimlerinde Ukrayna’daki saldırganlığı gidermek için Obama yönetiminin Aralık ayında Rusya’ya dayattığı hukuki cezaları yürürlüğe sokacaktı.

Kongre, Rusların 2016 seçimlerine girmesini araştırıyor.

ABD istihbarat örgütleri, Rusya’nın Trump seçimlerine müdahale etmek için müdahale ettiğini ileri sürdü.

Kaynak: http://edition.cnn.com/2017/07/30/politics/russia-us-diplomatic-missions/index.html

Çevirmen Hakkında

İrem Sağ

Anadolu Üniversitesi/İngilizce Öğretmenliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir