Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Avrupa / Poroshenko, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya Karşı Yaptırımları Sürdüreceğini Açıkladı

Poroshenko, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya Karşı Yaptırımları Sürdüreceğini Açıkladı

Çeviren: Elif Beygirci

Poroshenko, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı toplantı sonrası Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı yaptırımları sürdüreceğini açıkladı.

Daha önce Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Rusya’ya karşı yaptırımların uzatılmasının Avrupa Birliği zirvesinin gündeminde bulunmadığını söylemişti.

Perşembe günü yayın kanalı”112 Ukrayna” da Poroshenko , “Bugün Avrupa Konseyi toplantısı olacak.Şimdi zaten biliyoruz ki; birleşen güvenlikleri de dahil eden Minsk anlaşmaları uygulanana kadar yaptırımlar devam edecek.Geleneksel olarak,yaptırımlar 6 ay sürecek.” dedi.

Çarşamba günü üst düzey bir makam; Minsk anlaşmalarının uygulanması ve Rusya’ya karşı yaptırımların uzatılması konusunda,Fransa Cumhurbaşkanı ve Almanya Başbakanı gürüşlerini temel alarak bir  “siyasi çözüm” ün kabul edilmesini gözardı etmedi.

31 Temmuza kadar faaliyet gösterecek bu kısıtlayıcı ekonomik tedbirin uzatılması için resmi bir prosedüre başlanması gerek.

Zirvede konuşulan dokümanlar gibi; zirveden sonra önümüzdeki birkaç gün içinde, “Ekonomik yaptırımların uzatılması için” resmi bir karar  takip edilebilir.

 

Kaynak: https://ria.ru/world/20170622/1497103899.html

 

Çevirmen Hakkında

Elif Beygirci

Beykent Üniversitesi

Rusça Mütercim Tercümanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir