Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
nükleer silahlar
Kaynak: AFP

Pentagon Eski Şefi Nükleer Silahlara Erişimde Reform Önerdi

Pentagon eski şefi William Perry, Amerikan başkanlarının nükleer silahlar üstünde yegâne denetime hâkim olması gerçeğini eleştirdi: “Neden bu riski alıyoruz ki?”

Amerikan başkanının ülkenin nükleer silahları üzerindeki gücü hakkındaki tartışmada, Pentagon eski şefi William Perry, sistemde reform çağrısında bulundu. Perry, Politico dergisi için siyasi uzman Tom Collina ile birlikte yazdıkları makalede, gelecekteki Başkan Joe Biden yemin eder etmez “Kongre’de seçilmiş bir grupla nükleer silah kullanma yetkisini paylaşması” gerektiğini söyledi.

Perry ve Collina, ABD’de başkanın nükleer silahlar üstündeki yegâne denetimini elinde bulundurmasını “eski, gereksiz ve son derece tehlikeli” olarak nitelendirdi. Mevcut sistem, başkana küresel yıkımı başlatmak için tanrısal bir güç veriyor.

Yazarlar ayrıca Biden’a, ABD’nin asla bir nükleer savaş başlatmayacağını ve yalnızca bir saldırı durumunda atom bombası kullanacağını kamuoyuna açıklamasını istedi. Perry, 1994’ten 1997 yılına kadar Demokrat Başkan Bill Clinton’ın kabinesinde savunma bakanı olarak görev yaptı.

Perry ve Collina, görevden ayrılacak Başkan Donald Trump’ın yarattığı tehlikeye de dikkat çekti. Makalelerinde, “Trump’ın, dünyanın sonuna karar verme yetkisini ona emanet edecek kadar sorumlu olduğunu gerçekten düşünüyor muyuz?” diye yazıyorlar.

Başkanların nükleer savaş başlatmak için “mutlak yetkiye” sahip olduğu belirtildi. Trump, birkaç dakika içinde yüzlerce veya yalnızca bir nükleer bomba bile patlatabilir. İkinci bir görüşe ihtiyacı, Savunma bakanının söz hakkı ve Kongre’nin de önemli bir rolü bulunmamaktadır. Neden bu riski alıyoruz ki?

Cuma günü, Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, Amerikan Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile Trump’ın görevdeki son günlerinde olası bir nükleer saldırıdan nasıl caydırılabileceğini tartıştığını söyledi. Pelosi, “istikrarsız bir başkanın askeri operasyonları başlatmasını veya fırlatma kodlarına erişmesini ve bir nükleer saldırı emrini vermesini” nasıl önleyebileceğini Demokrat milletvekillerine yazdığı bir mektupta açıkladı.

Kaynak: F.A.Z.