Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Pentagon Ateş İçin Bekliyor: ABD, Güney Kore’de Kendi Askeri Üssü Çevresinde Bir Duvar İnşa Ediyor

Pentagon Ateş İçin Bekliyor: ABD, Güney Kore’de Kendi Askeri Üssü Çevresinde Bir Duvar İnşa Ediyor

Rusça aslından çeviren: Elif Beygirci

RİA Novasti’nin de bildiği gibi(Rusya TV Ağı) ABD, Güney Kore’de acilen kendi askeri üssü çevresinde hareket ettirilebilir kaleler inşa etmeyi planlıyor. ABD Kamu İhale Düzeni resmi sitesinde, multikilometrenin mobil tahkimat imalatı için yerleştirildiği yer alıyor. Bu hızlı hareket eden ve hızlı bir şekilde antitripsin engellerini (veya duvarları) dağıtan,”olası düşman saldırılarına karşı asker ve karakol yerlerini korumak amacıyla” tasarlanmıştır.

Bu durum oldukça etkileyici. Anlaşmalı taraf bu taşınan kalelerden belirtildiği gibi 4-5 kilometresi ABD üslerinde olmak üzere Güney Kore’de 20 km kadar yapacak. 9 Ağustos Çarşamba akşamı talimat verildi hemen akabinde ABD ve Kuzey Kore karşılıklı olarak birbirlerine gözdağı verdiler. Önerilerin seçimi için zaman ayarlaması oldukça zor. Sadece sekiz gün.

Seyyar Duvarlar

Açıklamaya göre bu mobil tahkimat özel ışıklı römork ile taşınmalı. Eğer sadece götürmek gerekiyorsa güçlü konteyner ile de taşınabilir.

Sonuç olarak bunlar patlamaların etkilerinden, şok dalgalarından, şarapnel ve direkt duruşların etkilerinden bile koruyan güçlü bariyerler.

Bu tür makinalar ilk başta topçu saldırılarına karşı koruma sağlayabilir. Bu beklenmedik bir olay değil. Dünyadaki en büyük topçu parkı Kuzey Kore’ye ait. Kuzey Kore, Güney Kore ile sınırına sekiz bin tüfek; ülkenin topçu silahlarından 10.5 bin yaylım ateş jet sistemlerini hazır duruma getirmiştir. Silahlar, askerden yoksun bölgelerin yakınlarına gönderildi. Oyulmuş kayalara kaplamalar konuldu, tüneller ve siperler geniş bir ağ ile donatıldı.

Kuzey Kore’nin güney komşusu Güney Kore’ye doğru içi dolu binlerce silah varili var. Bu durum, ABD askeri dahil olmak üzere en az balistik füzeler kadar tehlikeli.

Güneye Göç
Seul, sınırdan 24 km uzaklıkta bulunuyor yani Kuzey Kore silahlarının direkt imha bölgesinde. Güney Kore’deki ABD kuvvetleri komuta merkezinin bulunduğu Yongsan’da Kore’nin başkentinin merkezinde ABD’nin ana askeri üssü yer alıyor. Sadece bir ay önce Sekizinci Ordu Karargahı personeli 60 kilometre güneydeki Pendek bölgesine taşındı ki orada ABD üssü ordugah Humphreys temelinde okulları, kliseleri, marketleri, restorantları, gol sahaları olan askeri bir şehir inşa edilmiş.

Sonra ordugah Humphreys Sekizinci Orduya taşındı. Nüfusu 25 bin kişiye ulaştı. Kuzey’in komutundan sonra Amerikan birlikleri ve 2.piyade bölümü ile 42 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu bölge çeşitli bilgilere göre Amerikan vergi mükellefiyetleri ile birlikte 11-15 milyon dolara mal olmuş; 40 yılda inşa edilmiştir.

Bu uzun sürece yerel halkın protestoları ve Güney Kore yetkilileri ile anlaşmazlıklar eşlik etti. Son devrenin bu yılın sonuna yetiştirilmesi planlanıyor. Ancak görev, ihale sitesinde şimdi ortaya çıktı. Tehcir ile çözülemeyeceğinden Pentagon korku içinde gibi görünüyor.

Pentagon’un mobil duvarları yardımıyla korumayı planladığı Amerikan askeri üsleri için sadece bir işten değil, dört şeyden bahsediyoruz. Sarı Deniz yakınlarındaki Batı sahilindeki, Phantoka yakınlarındaki hava kuvveti bölgesi Gyeongsangnam-do (Kunsan Hava Üssü), hava kuvvetleri üssü Osan (Osan Hava Üssü) yanı sıra Bir üs olan Yongsan ve Ordugah Humphreys. Ancak bununla birlikte Kuzey Kore’nin Tongduchon’da konuşlandırdığı 210 topçu birliği olmak üzere, Kuzey Kore ile sınır bölgesindeki ABD askeri garnizonlarına atıfta bulunduğunu varsaymak mantıklı.

Pentagon’un bu işinde bir ya da birkaç şey sadece Güney Kore’deki ABD askeri tesislerinin korunması ile ilgilidir, ancak şehirlerin, köylerin ya da bu ülkenin altyapısının korunmasıyla ilgili değildir.

Bu Duvarlar Kimden Koruyacak?

Esas olarak topçu yangınından korunmak için tasarlanan mobil surların doğasının askeri tesisleri ana tehdit olarak görmesi, Pentagon’un Kuzey Kore’yi düşündüğünü söylüyor. Füze başlatma ve askeri tatbikatların eşlik etmesi için birbirlerine saldırmayı planlarken ve ABD askeri komutanlığının binlerce Amerikan askerinin silahsızlanma altındaki bölgenin güneyine konuşlandırdığı, özellikle de ona yakın olanları, güvenlik açığıyla ciddiye alması,Washington ve Pyongyang arasındaki karşılıklı tehdit değişimini arttırıyor. Bununla birlikte, Kim Jong-un silahları ve füzeleri ile sadece onlar için tehlike oluşturmuyor.

Bir yıl önce Haziran 2016’da Güney Kore ulusal istihbarat servisi, IG ‘nin 21 ülkedeki 77 ABD askeri üssü de dahil olmak üzere terör saldırıları için potansiyel hedeflerin bir listesini yayınladığını bildirdi. Bu listeden dördü Güney Kore’de bulunmaktadır. Ülkenin araştırmasına göre, ABD hava kuvvetleri Osan ve Gyeongsangbuk üslerinin bulunduğu Google Haritalar uydu görüntülerinden elde edilen listenin kesin coğrafi koordinatlar içerdiğini söyledi.

Kaynak: https://ria.ru/world/20170810/1500136022.html

Çevirmen Hakkında

Elif Beygirci

Beykent Üniversitesi

Rusça Mütercim Tercümanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir