Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
hava
Kaynak: Philippe Lavieille / LP

Paris’te Hava Kalitesi Nihayet Artıyor

Karantina kararının açıklanmasından sonra hava kirliliğinde bir artış gözlemlendi. Gözlemlenen artış, bu hafta Paris ve çevresinden geçen rüzgarlar sayesinde etkisini azaltacak gibi görünüyor.

Motorlu araçların sokaklarda olmaması bile partiküler madde kirliliğindeki artışın önüne geçememiş görünüyordu. Bu, başkentteki karantinanın ilk haftasının sürprizlerinden biriydi. Airparif hafta sonu yaptığı açıklamada bu olayın “insan eliyle yapılmayan bir bahar kirliliği” olduğunu ileri sürdü.

Bu problemin en büyük nedeni hava durumu gibi görünse de hava kirliliğini ortadan kaldıran yine o oldu. Paris ve çevresindeki hava kalitesini araştıran kuruluşun açıkladığı gibi, bu hafta sonu gelen rüzgârla birlikte hava kirliliği de ortadan kaybolmuştu.

Şüphesiz ki ikaz eşiğini başlatacak hiçbir şey yoktu: Partikül madde yoğunlaşması (PM10) 15 Mart’ta metreküp başına 26 mikrogramdan, 20 Mart Cuma itibariyle üç katına çıkmıştı.

Partikül taneleri ortalamanın altında seyrediyor

Airparif’in meteoroloji mühendisi Véronique Ghersi, rüzgârın olup olmadığını araştırdıktan sonra hafta sonunun eğilimi tersine çevireceğini açıkladı ve yanılmadı.

20 Mart’ta metreküpte 68 mikrograma ulaşan hava kirliliği ertesi gün 16 mikrograma düştü. Paris havzasından geçen şiddetli rüzgârlı kısım, kirliliği yirmi dört saatten daha kısa bir sürede partikül maddelerine böldü.

Buna karşılık Airparif yıllık raporunda, başkentte 2016, 2017 ve 2018 yılı ortalama seviyesinin metreküp hava başına 21 mikrogram olduğunu belirtiyor. 22 Mart’ta yapılan son değerlendirme, seviyenin yıllık ortalamanın üç derece altında olduğunu gösterdi.

Kaynak: Le Parisien

Başkentte, üçte ikilik kısım partiküler madde salınımlarının üçte birinden sorumluyken, arabalar da azot dioksit kirliliğinden sorumlu.

Başkentte bu hafta motorlu taşıtların kullanılmamasıyla birlikte geçen haftanın sonunda kirlilikte bir düşüş yaşandı. 18 Mart’ta hava kirliliği metreküp hava başına 45 mikrogramken 22 Mart’ta 8’e düştü. Yani Airparif’in yıllık ortalamasının 26 derece altında!

Paris ajansı bu şaşırtıcı kirlilik olayı hakkında önümüzdeki günlerde daha eksiksiz bir rapor yayınlayacak. Beklenen yayılma ve çalışma seviyeleri göz önüne alındığında, mühendisler değerli bir açık hava laboratuvarından yararlanacaklar.

Muhabir: Stanislas de Livonnière

Kaynak: Le Parisien

*Eğer çevirimizi beğendiysen ve “Ben de böyle çeviriler yapmak istiyorum!” diyorsan seni buraya alalım.