Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Paris İklim Değişikliği Anlaşması IPO’yu Etkilediği İçin Suudi Aramco 500 Milyar Dolar Kaybedebilir

Paris İklim Değişikliği Anlaşması IPO’yu Etkilediği İçin Suudi Aramco 500 Milyar Dolar Kaybedebilir

İngilizce aslından çeviren: Atilla Arda Beşen

Saudi Aramco oil processing plant [File photo]

İktidardaki Prens Muhammed bin Salman, Suudi Aramco’yu gelecek yıl IPO’ya hazırlanmak için 2 trilyon dolar değer katmaya zorluyor olsa da Washington merkezli bir araştırma grubu, küresel ısınmayı azaltma politikalarının şirketin değerini yüzde 40 oranında azaltabileceğini ortaya koydu.

Uluslararası Petrol Değişimi Araştırma Örgütü, küresel ısınmayı 2 ° C’nin altında tutmayı amaçlayan Paris İklim Değişikliği Anlaşması’na uymak için tasarlanan politikaların Aramco’nun stok değerini azaltabileceğini bildirdi.

“New York ve Londra borsaları Aramco hisselerini listelemek için yarışıyor ancak petrol fiyat riskinde ve yatırımcılara yönelik iklim riskinde artış potansiyeline yeterince dikkat gösterdiklerini düşünmüyorum” diye konuşan Greg Muttit, Petrol Değişimi kurumunun kıdemli danışmanı Financial Times gazetesine göre Aramco’nun bu tahminler hakkında yorum yapmayı reddettiğini söyledi.

Suudi Arabistanlı Prens, halen Suudi ekonomisini 2030’a kadar yeniden yapılandırma planına öncülük ediyor ve Aramco IPO bu planın anahtarı konumunda. Analistler Suudi petrol devi’nin değerini 880 milyar dolar ile 1.1 trilyon dolar arasında değiştireceklerini tahmin ettiler.

Aramco, 1 trilyon dolar hedefini kaçırsa bile, şirket hala 50 milyar dolarlık hisse satışı yapabiliyor ve bu da dünyanın en büyük IPO’su haline gelecektir.

Suudi yetkilileri Aramco mali durumunu devletten ayırmak ve şirkete uygulanan vergi oranını% 85’ten % 50’ye düşürmek de dahil olmak üzere şirketin değerini yükseltmek için birkaç prosedür adımını attı. Bununla birlikte, Petrol Değiştirme Uluslararası Araştırma Örgütü raporu, Aramco’nun değerinin iklim değişikliği politikalarından etkilenen petrol fiyatlarına bağlı olduğunu savunuyor.

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) “Yeni Politikalar Senaryosu” başlıklı raporuna göre, petrol fiyatlarının 2020’ye kadar 79 ABD doları yükselmesi ve 2050’de varil başına 137 ABD doları olacak şekilde yükselmeye devam etmesi bekleniyor. Bu şartlar altında, Muttit, Aramco’nun değeri 1,5 trilyon dolara ulaşabileceğini söylüyor.

Ancak eğer başka bir senaryo yürütüldüyse, petrol fiyatlarının 2020 yılına kadar varil başına 73 $ ‘a yükselmesi ve 2050 yılında 61$ düzeyine gelmesi bekleniyor. Muttit, Aramco’nun bu durumda 940 milyar dolar değerinde olabileceğini belirtti.

Aramco IPO’nun savunucuları, ülkedeki düşük üretim maliyetinin, ham petrol fiyatlarının yaklaşık varil başına 50 $ gibi belirgin bir şekilde yükselmesi durumunda bile Suudi petrolünün dünyadaki yatırımcıları cazip kıldığı anlamına geliyor.

Kaynak: https://www.middleeastmonitor.com/20170815-saudi-aramco-could-lose-500-billion-as-paris-climate-change-accord-impacts-ipo/

Çevirmen Hakkında

Atilla Arda Beşen

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir