Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
enflasyon
Kaynak: F.A.Z.

Para Olması Gerektiği Gibi Yatırılacak: Yükselen Enflasyon, Yatırımcıları Nasıl Zorluyor?

Dünya yatırım şampiyonları kötü şekilde yatırımlar yapıyor. Bu nedenle fon şirketi Union Investment, Marburg’da bir finans profesörü olan Oscar Stolper’in de bulunduğu bir çalışmayı detaylarıyla açıklıyor: Almanlar önemli ölçüde faiz taşıyan cari hesaplarda varlıklarını artırdı. On yıl içinde bu hisse senetleri 960 milyar euro artmıştır. 2000 yılından bu yana cari hesaplarda duran paranın hissesi neredeyse yüzde 10’dan yüzde 28’e çıkmak üzere üçe katlandı. Sadece 2019’da her Alman, enflasyondan sonra ortalama 380 avroluk satın alma gücü kaybedecekti, hepsi de on yıl içinde 130 milyar avro kaybetti. Cari hesapların girişleri özellikle son zamanlarda güçlüydü. Ancak, cari hesaptaki paradan kâr elde edilecek bir kazanç olmayacaktır. Bu servet sadece Almanlar çok fazla şeyi örtbas ettiği için neredeyse bir hayli çoğaldı.

Eğer enflasyon fırlarsa bu bir zorluk yaratabilir. Avrupa istatistik dairesi Eurostat, avro bölgesi enflasyon oranının ocakayında artı yüzde 0,9 olduğunu belirtirken dört ay sonrasında bunun aşırı düşük olarak eksi yüzde 0,3’e gerilediğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) mevcut ekonomik bültende konuyla ilgileniyor. Böylelikle, geçen yılki çok düşük enflasyon oranlarının arz tarafındaki etkilerinden ziyade koronavirüs salgınındaki düşük talepten kaynaklandığı sonucuna varılıyor. AMB, “Enflasyon akışının daha da ilerlemesi, arz ve talebin ne kadar çabuk toparlandığıyla birlikte kritikleşecektir.” diyor. Örneğin, bastırılmış talep ekonomik toparlanmayı teşvik edebilir ve enflasyonda artışa yol açabilir. Ancak aynı zamanda arz daralmaları hızla azaltılabilir ve bu da dezenflasyonist baskılara yol açarak oranı düşürebilir. Bu yüzden biraz daha belirsiz kalacaktır. Çoğu ekonomist, enflasyonda dramatik bir artış öngörmese de son derece düşük enflasyon oranları sona ermiş gibi gözüküyor.

Yatırımcılar yüzde 0,9 enflasyonu yenmek için ne yapabilir? Frankfurt’taki FMH şirketinde mali müşavir olan Max Herbst’ün dediği gibi, hisse senetlerine veya enflasyona endeksli tahviller uzun vadede şaşırtıcı enflasyona karşı ana koruma olmakla birlikte, yüzde 0,9’luk enflasyon oranı bankalardan gelen sabit faizli tasarruf teklifleri ile hâlâ yenilebilir. Şunlar da geçerlidir: Daha kısa vadelerle aracılar aracılığıyla yabancı mevduat garantisi olan bazı egzotik bankalar daha yüksek faiz oranları sunar ancak daha uzun vadeler için, örneğin, Alman otomobil bankaları ve diğer internet enstitüleri de yüzde 0,9’dan fazla faiz oranları ile geliyor. Daha uzun vadeler için yatırılacak yer riski veya faiz oranı riski yatırımcıların faiz oranlarını yükseltmesine yardımcı olur.

Durum Karmaşık

“World Savings” internet portalını işleten Raisin’in Başkanı Tamaz Georgadze üç örnek veriyor: İsveçli ödeme sağlayıcısı Klarna (Şimdi alışveriş yap, sonra öde.) şu anda önümüzdeki hafta yüzde 1,07’ye indirilecek olan sabit vadeli bankacılık bölümü aracılığıyla iki yıl içinde yüzde 0,92 oranında kredi verdi. İsveç Mevduat Garantisi de geçerli olacaktır. Menkul kıymetler işine sahip önde gelen Çin yatırım bankalarından birinin Portekiz’deki yan kuruluşu olan Haitong Bank, Portekiz mevduat sigortası ile bir yıllık sabit vadeli mevduatlar için yüzde 0,91 ödeyecektir. Almanya’da, Hamburg’daki Peac Finance[1] üç yıl içinde sabit zamanlı mevduatlar için yüzde 0,9 teklif ediyor. Bunun arkasında, ne yazık ki ünlü olan Düsseldorf merkezli IKB[2] bankasının eski kiralama şirketi yer alıyor. Bu IKB kiralama şirketi, HPS yatırım partnerleri tarafından yönetilen bir yatırım fonu tarafından 2018 yılında devralındı ve Georgadze’ye göre Almanya’daki en son bankacılık lisanslarından birine sahip olarak sadece geçen yılın aralık ayından bu yana çalışmaya başlatıldı.

Konunun pürüz noktası olarak, şu an mevcut enflasyonu yenmek için uzun süredir parasını yatıran herhangi biri, koronavirüs krizi geçtikçe enflasyon daha keskin bir şekilde artarsa, yanlış adımda yakalanabilir. Her halükârda, Almanya için finansal piyasalarda uzun vadeli enflasyon beklentileri geçen yıl mart ayındaki kilitlenmenin düşük noktasından bu yana aşağı yukarı sürekli olarak arttı, ancak Hamburg merkezli Berenberg Bankası’ndan Florian Hense’nin dediği gibi, bu beklentiler yılın başında fiyat sıçramasıyla önemli ölçüde arttı.

Avrupa ve Japonya’dan Yararlanılabilir Hisse Senetleri

Bu, yüksek enflasyonu dengelemek isteyen yatırımcıların bir çeşit risk almak zorunda olduğu talihsiz bir duruma yol açar. Deutsche Bank’ın özel ve kurumsal müşterilere yönelik baş yatırım stratejisti Ulrich Stephan, yatırımcıların prensipte risksiz faiz oranlarından başlamaları gerektiğini söylüyor. Şu anda Almanya’da bunun sıfır ve hatta negatif olması muhtemeldir. Örneğin, federal tahviller 30 yıla kadar negatif faiz oranlarına sahip. Bu nedenle yatırımcıların sıfırın üzerinde beklenen getiriyi elde etmesi için risk almaları gerekmektedir. Bu risk, örneğin, uygun varlık sınıfları, bölgesel yatırımlar, ilgili vadeler veya para birimleri tarafından temsil edilebilir. Stephan, yatırımcıların risk tercihlerinin bunda önemli bir rol oynadığını söyleyerek şunları ekliyor: “Sermayenin korunması çok önemli olduğu ve risk almak istemeyen muhafazakâr yatırımcılar için, finans piyasalarında sıfırdan daha yüksek bir getiri elde etmenin bir yolu yok.”

Risk alan yatırımcıların yüksek kredili şirket tahvillerini, yani kredi derecelendirme kuruluşlarının yatırım aşamalarını veya gelişmekte olan Asya piyasalarından gelen devlet tahvillerini düşünebileceklerini belirten Stephan, “Genel olarak, emeklilik portföylerinin aktif yönetimi, tahvil vadeleri, kredi değer ve para riskleri dikkate alınarak hâlâ tavsiye ediliyor.” diyor.

Yazar: Christian Siedenbiedel

Kaynak: F.A.Z.


Dipnotlar

[1] Merkezi Hamburg’da yer alan uluslararası yatırım kiralama şirketidir.

[2] Merkezi Düsseldorf’ta yer alan bir Alman bankasıdır.