Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Papa: Merhamet Üzerine Olan Düşünceler Sona Erebilir, Ancak Merhamet Yaşamak Zorundadır.

Papa: Merhamet Üzerine Olan Düşünceler Sona Erebilir, Ancak Merhamet Yaşamak Zorundadır.

Papa Francis, ‘’Merhamet yılı ve Papaya ait anımsamalar sona erebilir ancak merhamet ve merhamet eylemleri devam etmelidir ve insanların günlük yaşamlarının bir parçası haline gelmelidir.’’ açıklamasında bulundu.

Papa, 30 Kasım’da Vatikan’ın Paul VI. Salonu’ndaki dinleyicilere şunları söyledi: ‘’Birlikte, birbirimize dua etmeye söz vermeliyiz ki hem bedensel hem de ruhsal olarak merhamet çabalarımız giderek hayatımızın yönü haline gelsin. ‘’

Çünkü gün aynı zamanda, Aziz Petrus’un kardeşi ve İstanbul’daki kilisenin kurucusu olan Aziz Andrew Bayramı’na işaret ettiği için Papa Francis, İstanbul’un  Patriği Bartholomeus’e özel ‘’sevgili kardeş’’ selamını verdi.

Roma piskoposu ve Peter’in halefi olan Papa Francis, patriğe ve ‘’kardeş kilise’ye’’ kucak dolu sevgiler yolladığını söyledi.

Vatikan, Papa’dan patriğe bir mektup yayınladı ve Katolikler ile Ortodoksların aynı yolda oldukları için övgüde bulundu. ‘’Birbirlerini kardeş olarak tanımladılar ve birbirlerinin hediyelerine değer verdiler, birlikte İncil’i ilan ettiler, insanlığa ve barışa hizmet ettiler, insanlığın haysiyetini ve ailenin paha biçilemez değerini yükselttiler ve en çok ihtiyaç duyanlara, yaratılışa ve ortak evimize önem gösterdiler.’’ dedi.

Papa ana konuşmasına, bir yıl boyunca merhamet üzerine yaptığı ölü ve yaşayanlar için dua etmenin manevi çalışmaları ve ölülerin gömülmesi çalışmalarına üzerine bir dizi konuşmalarla son verdi.

Papa, ‘’Özellikle de sadık Katolik üyeler Kasım ayında aramızdan ayrılmışlardır. Ölmüş olanlar için dua etmek ‘’bizi terk eden şahitlerin ve onların iyi bir şekilde tanındığının ifadesidir. Efendimize onları, sevgilerini ve dostluklarını bize verdiği için teşekkür ediyoruz.’’

‘’Onların ruhlarını Tanrı’nın merhametine emanet ederek ‘’Cennette onunla birlikte olmak için Hristiyan umuduyla dua ediyoruz.’’ dedi.

Basit bir ritüel olmakla birlikte ölülerin gömülmesi beklenirken, ‘’savaşın yıkımı, korku ve masum insanları kurban veren ve gece gündüz bombalara maruz kalan bölgelerde , bunları yaşayanlar için bu durum aynı şekilde kolay olmayabilir.

‘’Bugün bile, hayatlarını riske ederek masum savaş kurbanlarını gömenler var. Özellikle de Suriye ve Ortadoğu’da yaralıları kurtarmaya giden ve ölüleri taşıyan insanlara, gösterdikleri cesaretten dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.’’

Yaşamak için dua ediyoruz ve bu birçok yönden yapılabilir: Birinin her gece ve her akşam bereketlenmesi; hasta için ziyaret ve dua edilebilir; sessizce dua etmek; ‘’bazen gözyaşları içinde’’, zor zamanlarda yardım için, hatta ailenize, arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınız için Tanrı’ya şükrediyoruz.

‘’Önemli olan, birinin her zaman kalbini kutsal ruha açmaktır. Kim bilir belki en derin arzularımız ve umutlarımız arıtılabilir ve yerine getirilebilir.’’

Biz her zaman Tanrı’ya bizim ve diğer herkesin iyiliği için dua ediyoruz. Çünkü onun iradesi kesinlikle en iyisidir, bizi asla terk etmeyen bir babanın iyiliğine sahiptir.’’ dedi.

Papa ana konuşmasının ardından sonra, 1 Aralık Dünya AIDS Gününe değinerek ‘’herkesin bu hastalığın yayılmasını engellemek için sorumlu davranışlarda bulunması gerektiği’’ çağrısında bulundu.

Katolik Kilisesi, evlilik birliği içinde HIV bulaşımını sınırlandırmak için en iyi yol olarak evlilik öncesi cinsellikten kaçınmayı ve tek eşliliği teşvik eder. Ayrıca prezervatif dağıtım kampanyalarının bu sorunu azaltmaya başladığını da ileri sürdü.

Papa Francis çağrısında, HIV ve AIDS’ten etkilenen kişiler için dualar edilmesi ve dünyadaki fakir insanlar için de yeterli test ve terapi alma konusunda yeni çabaların gösterilmesi çağrısında bulundu. Ayrıca Francis, BM’nin HIV/AIDS’le yaşayanların sadece yarısının tedaviye ulaşabileceğini tahmin ettiğini söyledi.

Kaynak: http://www.catholicnews.com/services/englishnews/2016/reflections-on-mercy-may-be-over-but-compassion-must-live-on.cfm

Çeviren Hakkında

Mervan Nazım

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir