Kaynak: Fabrizio Bensch / Reuters

Pandemi Almanya’ya 729 Milyon Dolara, 1.5 Milyon İstihdama ve GSYH’de % 20,6 Düşüşe Mal Olacak

Bundesbank’a göre, ekonomik durgunluk nedeniyle Almanya’yı “sert bir resesyon” bekliyor.

Koronavirüs’ün yayılmasına bağlı olarak Alman ekonomisi ciddi biçimde yara alabilir. Almanya’da öngörülen en kötü senaryoya göre, 729 milyon Euro’luk ve yaklaşık 1,5 milyonluk istihdam kaybı verilebilir. Münih Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün (IFO) hesaplamalarına göre, en kötü ihtimal olarak GSYH’de %20,6’lık kayıp gözlemlenebilir.

Alman ekonomisinin 2020’de bir daralma yaşayacağını belirten IFO Başkanı Clemens Fuest, “Maliyetlerin geçmiş son 10 yıllardaki ekonomik krizleri veya doğal afetleri, kısaca Almanya’da bilinen her şeyi aşması bekleniyor.” dedi. Az çok iyimser bir senaryo ile, bilançonun 255.000 ile 729.000 milyon Euro arasında bekleniyor.

Fuest, salgına karşı mücadeleden ödün vermeden ekonominin kısmi kapanışını kısaltmak amacıyla sağlık politikalarını teşvik etmek için akla gelebilecek her türlü miktarın kullanılmaya değer olduğu konusunda uyardı. Bu miktarlar sağlık faaliyetlerini sürdürmek ve salgını kontrol altına almaya devam etmek için kullanılmalıdır.

Serbest GSYH

Fuest, en iyi senaryoda “Ekonomi iki ay boyunca felç edilirse, senaryoya bağlı olarak maliyetler 255 ile 495 milyon Euro arasında değişebilir. GSYH ise yüzde 7,2 ila 11,2 arasında düşer.” dedi. Kapanış faaliyeti iki ayda %59,6’ya, üçüncü ayda %79,8’e, dördüncü ayda %100’e ulaşacak. Başkan, buna ek olarak “Üç aylık kısmi kapanışla, maliyetler zaten 354 ila 729 milyon Euro’ya ulaşacak ve bu da yüzde 10 ila 20.6 puanlık bir büyüme kaybını temsil edecektir.” dedi.

Bu anlamda ekonomist, IFO hesaplamalarına göre kısmi kapanmanın her hafta uzatılmasının büyümeden yüzde 0,7 ila 1,6 puan çıkararak 25 ila 57 milyon Euro arasında ek maliyetlere neden olacağını vurguladı. Böylece, kapanışın bir ila iki ay arasında uzatılması 230 milyon Euro’ya ve %6,5’lik büyüme noktalarına mal olacaktır.

Benzer şekilde Fuest, krizin etkisinin iş gücü piyasasında bozulmalara yol açacağını ve sonuçların finansal krizlerden bile daha ciddi sonuçlara yol açacağını ve altı milyondan fazla işçinin daha kısa çalışma saatlerinden etkilenebileceğini belirtti.

Kamu hesapları üzerindeki etki ile ilgili olarak IFO Başkanı, hükümet garantisini ve kredi planı ile Avrupa düzeyindeki potansiyel kurtarma paketlerini dikkate almadan etkinin 200 milyon Euro’ya ulaşacağını tahmin ediyor. Ancak, “makroekonomik istikrar için vergiler yoluyla daha düşük gelirler ve özellikle transferler yoluyla ek giderler arzu edilir ve gereklidir.” dedi.

Bundesbank kendi adına, koronavirüs pandemisinin neden olduğu ekonomik gerileme nedeniyle Almanya’da “belirgin bir durgunluk” bekliyor. Bu Pazartesi yayınlanan Mart bülteninde söylediği gibi, durgunluk kaçınılmaz.

Kaynak: El Periódico

*Eğer çevirimizi beğendiysen ve “Ben de böyle çeviriler yapmak istiyorum!” dersen seni buraya alalım.