Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
pandemi
Kaynak: Nadia Hafid / The Economist

Pandemi Aile İçi Şiddeti Daha da Kötüleştiriyor Olabilir

Pandemi aynı zamanda insanları, aile içi şiddeti engellemek için yeni yollar bulmaya zorluyor.

COVID-19 yayılmaya başlamadan önce bile aile içi şiddetin failleri şiddet uyguladıkları kişiler üzerinde fiziksel ve psikolojik kontrole sahip olmak için onları sıklıkla izole etmeye çalışmışlardır. Eve kapanmalar şiddet faillerinin bunu yapma becerilerini artırdı. Risk altında olanlar partnerler, çocuklar veya ebeveynler, artık kısaca okula veya işe bile kaçamamaktadır. Politika yapıcılar, sosyal hizmet uzmanları ve kampanyalar yürüten kimseler bu kişilere yardım etmek için yenilik yapmak zorundalar.

Pandemi aile içi şiddeti daha da kötüleştirdi ancak yine de bunun zor olduğunu ortaya koydu. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kadına yönelik şiddete yönelik çabalarına önderlik eden Claudia Garcia-Moreno, bazı zengin ülkelerin bu konuda daha fazla yardım çağrısında bulunduğunu söylüyor. Fransa’da Mart ayının ortalarında meydana gelen eve kapanma sürecinin ilk haftasında polislere aile içi şiddetin raporlanmasında en az %30 oranında bir artış yaşandı. Diğer yerlerde ise dik düşüşler kaydediliyor. Nisan ayında New York’ta aile içi şiddet bildirimleri Nisan 2019’a göre %35 oranında azalma gösterdi. Aynı dönemde genel suç oranına ilişkin yapılan kıyaslamalar %29 oranında bir düşüşün gerçekleştiğini belirtmektedir.

Normal zamanlarda bile aile içi şiddete dair yeterince bildirim yapılmamaktadır. BM, ev içinde fiziksel olarak istismara maruz bırakılan kadınların %40’ından daha azının herhangi bir yardım için arayışa geçtiğini tahmin ediyor. Eve kapanma sürecinde şiddete maruz kalan bireyler, eğer şiddet failleri onları dinleyebiliyorsa polisi veya yardım hattını aramak konusunda korku duyabilir. Şiddete maruz kalan bireyler, enfeksiyon korkusu nedeniyle evlerinde kalabilir. Şiddete maruz bırakılan bireylerden işlerini kaybedenler, ayrılmayı daha da zor bulabilirler. Pandemi kırılgan bireylere yardımın ulaştırılmasını zorlaştırıyor- sosyal hizmet uzmanları da enfeksiyondan korkuyor.

Aile içi şiddet yardım hatları, artan sayıda arayanın COVID-19’a ve ilgili ekonomik serpintiye atıfta bulunduğunu bildirmektedir. Amerika’nın Ulusal Yardım Hattı Başkanı Katie Ray-Jones, eve kapanmanın zaten istismarcı olan bazı erkekleri şiddete başvurma konusunda daha da teşvik ettiğini söylemektedir; bu süreçte istismarcı olan erkeklerden daha önce sözlü şiddete başvuranların bazıları fiziksel olarak da şiddete başvurmaya başlamaktadırlar. Diğerleri, istismar ettikleri bireylere eve kapanma kuralları hakkında, örneğin hiçbir koşulda evden çıkmalarına izin verilmediği şeklinde, yalan söylüyorlar.

Eve kapanmalar daha yenilikçi olmaya yardım edenleri zorluyor. Teknoloji uzun süredir faydalı olmaktadır. İngiliz yardım kuruluşu Refuge, hayatta kalanlara cep telefonlarında katı gizlilik özelliklerinin nasıl kurulacağını gösteren bir çevrimiçi sohbet aracına sahip. Birçok sığınma evinin ve yardım hattının web sitesinde, hâlihazırda yardım arayanları Google’ın ana sayfasına götüren ve istismarcının odaya girmesi durumunda arama geçmişlerini önemsiz/sıradan sitelerle dolduran bir düğme var.

Çevrimiçi araçlar artık özellikle yararlı olmaktadır. Hollandalı bir yardım hattı, artan sayıda çocuğun topluluk forumlarında tavsiye istediğini ve uzmanlarla konuşmak için çevrimiçi sohbet araçlarını kullandığını görmektedir. Ve pandemi zinde düşünmeyi teşvik etmektedir. New York eyaletindeki mahkemeler sanal olarak koruma emirleri vermeye başladı. Eğer bu düzen pandemiden sonra da devam ederse, bir istismarcıdan yasal koruma talep etmek için fiziksel olarak bir mahkemeye gitme engeli ortadan kalkacaktır. New York’taki Sina Dağı Hastanesi’nin Cinsel Saldırı ve Şiddet Müdahale Programı personeli de artık Zoom üzerinden terapi seansları düzenliyor.

İnternet erişiminin sınırlı olduğu ve yasal korumaların daha zayıf olduğu yerlerde teknoloji daha az yardımcı olabilir. Latin Amerika’da mobil veri ücretleri birçok kişi için uygun değildir. Bu nedenle DSÖ, sağlanan yardım hakkında bilgiyi televizyon ve radyodaki reklamlar aracılığıyla yaymaya çalışmaktadır. Aile içi şiddet pandemi sonrasında da var olmaya devam edecektir. Bununla birlikte aile içi şiddetle savaşmak için yeni araçlar da olacaktır.

Muhabir: Nadia Hafid

Kaynak: The Economist