Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Pakistan Başbakanı Nawaz: Hindistan Pakistan’a Zorbalık Yapamaz

Pakistan Başbakanı Nawaz: Hindistan Pakistan’a Zorbalık Yapamaz

İSLAMABAD- Hintli güçler tarafından kontrol hattında (LoC) yaşanan gerginliğin kasıtlı olarak tırmandırılması, bölgesel barış için ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyleyen Başbakan Nawaz Sharif, Birleşmiş Milletlerin dikkatini çekti ve durumun ileride can sıkıcı olmaması için korumasını teşvik etti.

Başbakan, Dışişleri Danışmanı Sartaj Aziz’den aldığı bilgilendirmeden sonra, Salı günü Başbakanlıktaki üst düzey bir toplantıya başkanlık ettiği sırada kontrol hattındaki (LoC) kötüleşen durumu ifade etti.

Aziz, kontrol hattındaki  durum ve Bhimber bölgesinde, Hintlilerin yersiz ateşlemeye hükümetin karşılık vermesi sonucu yedi Pakistanlı askerin ölümüne yol açtığı ve bununla ilgili verdiği yanıt hakkında Başbakan’a ayrıntılı bir görüş bildirdi.

Danışman ayrıca, Başbakan’a, sivil nüfusu hedef alan Hindistan tarafındaki rastgele ateş etmenin ve bombardımanın sıklığı konusunda bilgi verdi.

Danışman, Hint kuvvetlerinin ateşlediği, 2003 ateşkesini ve uluslararası hukuku tamamen ihlal eden son olayların,  26 sivilin ölümüne ve kadınlar ve çocukların da dahil olduğu toplam 107 kişinin yaralanmasına neden olduğunu söyledi.

Başbakan, derin üzüntü duymakla ve ölen kişilerin  ailelerine başsağlığı dilemekle birlikte Pakistan’ın Hint şiddetine karşı maksimum baskı uygulamasını güçsüzlük olarak yanlış anlaşılmaması  gerektiğini vurguladı.

Başbakan, “Pakistan, böyle taktiklerle zorbalığa maruz bırakılamaz, zira topraklarımızı herhangi bir savaşa karşı savunma yeteneğine sahibiz” şeklinde konuştu.

Başbakan, Hint silahlı  kuvvetlerinin kontrol hattındaki gerginliğin kasıtlı bir şekilde artmasının bölgesel barış ve güvenliği tehdit ettiğini söyledi.

“Hintli yetkililerin, dünyanın dikkatini Hint işgali altındaki Keşmir’in savunmasız ve masum insanlara karşı en kötü şekilde uyguladıkları acımasızlıkları dağıtmak yönündeki girişimi de anlamsız bir girişimdir.” dedi.

Başbakan, Birleşmiş Milletlerin, İki Taraf arasında meydana gelen ateşkes ihlallerine ve iki ülke arasındaki şiddetlenen gerginliğin hoşgörülemez olduğunu ve dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

“Silahlı Kuvvetlerimize ateş etmeyi öğretmiyoruz, ancak tüm saldırganlık için her daim uygun bir tepki verilecektir” dedi.

Başbakan, yakın tarihte ABD’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra  Pakistan-ABD arasındaki ilişkiler hakkında bilgilendirildi.

Başbakan, ikili ilişkileri daha da güçlendirmek için tekrar dile getirerek, Pakistan ve ABD’nin yedi yıldır sürdürdüğü güçlü ve stratejik ortaklığın tadını çıkardığını söyledi.

”Pakistan yeni seçilmiş hükümetle barışın, güvenliğin ve refahın bölgenin ve bölgenin ötesinde gerçekleşmesi için çalışmayı dört gözle bekliyor.” dedi. 

General (emekli) Nasir Khan Janjua, Tariq Fatemi ve birçok önemli devlet adamları bu toplantı sırasında orada bulundular.

Akşamın ilerleyen saatlerinde İslamabad’da medya mensuplarıyla görüşen Sartaj Aziz Hindistan’ın sınır boyunca olan tırmanışları arttırarak dikkati kendi iç işlerinden sınıra çektiğini söyledi.

Danışman Pakistan’ın uluslararası topluluğu LoC ve çalışma sınırları konusunda uyardığını söyledi.

Danışman, çeşitli ülkelerin Hindistan’a Pakistan ile olan gerginliği arttırması için baskı yaptığını da söyledi.

İslamabad Hindistan ile olan ateşkes anlaşmasına tamamen uymakta; fakat Yeni Delhi bu konuda verdiği taahhüdünü yerine tam olarak getirmiyor.” dedi.

Pakistan, Hindistan’ın bu provokasyonları karşısında etkili bir şekilde cevaplarına devam edecek ve bizim ordumuz Hindistan’dan gelecek herhangi bir agresifliğe karşı en etkili cevabı verecek kapasitede.”diye ekledi.

Bir soru üzerine, Sartaj Aziz, Asya’nın kalbi olan Afganistan üzerine olacak olan konferans için Hindistan’a gideceğini söyledi.

Bakan, Hint tarafı ile ikili bir görüşme yapma kararının Yeni Delhi’nin talebine ve duruma göre alınacağını söyledi.

Danışman, Hindistan’ın ikili ilişkiler nedeniyle SAARC’ın çok taraflı sürecine zarar verdiğini söyledi.

”Biz Asya’nın kalbinin atacağı konferansa Afganistan’ın öncelikli konumuz olduğu şekilde katılarak çok taraflı bir süreç içinde olacağımızı kanıtlamak istiyoruz.” diye belirtti.

Başka bir soruya ise Pakistan’ın ABD’nin seçilmiş başkanı Donald Trump ve onun geçiş ekibi ile temasta olduğunu söyledi.

Donald Trump’ın dikkatinin bölgedeki sorunları çözüp kalıcı barışı sağlamak için Keşmir sorununa çekileceğini belirtti.

*Working Boundary: Bu, bir ülkenin tartışmasız alanını diğer ülkenin tartışmalı alanından ayıran çizgidir. Bu hattın hizalanması, ilgili iki ülke arasındaki herhangi bir anlaşma durumunda değişebilir. Örneğin, Pakistan’daki Punjab’ı (tartışmasız) ve Cammu ve Keşmir’i (tartışmalı) ayıran Hindistan sınırı.

*LoC: İki ülkenin bölünmüş olduğu çizgi, her ikisi de tartışmalıdır. Savaş bölgesinde ateşkes hattı olarak görev yapan geçici bir hattır. Bu hat da değişime tabidir. Kontrol hattı her ikisi de tartışmalı bölgeler olarak tanınan Hindistan’dan Cammu ve Keşmir’i ve Pakistan’dan Azad Keşmir’i birbirinden ayıran Hindistan ile Pakistan arasındaki Shimla anlaşması sonrasında kurulan sınırdır.

Sartaj Aziz: Başbakan’ın dış işleri üzerine danışmanı.

Kaynak:  http://nation.com.pk/national/16-Nov-2016/pakistan-can-t-be-bullied-by-indian-tactics-nawaz

Çevirenler

 
Esra Sümeyra Bilgin
İstanbul Üniversitesi – Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

 
Atilla Arda Beşen
İstanbul Üniversitesi – Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir