Ana Sayfa / Yazılar / Siyaset / Orlando’da Ne Oldu ?

Orlando’da Ne Oldu ?

Geçtiğimiz pazar gününün erken saatlerinde, Amerikan tarihinin en kanlı silahlı saldırısında, Orlando’da kalabalık bir gay gece kulübünde, silahlı saldırgan 49 kişiyi öldürdü, 53 kişiyi yaraladı.

Olayların Zaman Çizelgesi

Yetkililerin ve görgü tanıklarının anlattıklarına göre olaylar şöyle gelişti :

*02:00 öncesi: Omar Mateen, Orlando’dan yaklaşık 190 km uzaktaki Fort Pierce şehrinde yaşayan saldırgan, kamyonet tarzı arabasını olayların gerçekleştiği gece kulübünün dışına park etti.

*02:00: Orlando Polis Departmanı Şefi John Mina: “Saldırgan AR-15 tipi suikast silahı, tabanca ve çok miktarda cephaneyle kulübe girdi ve ateş açtı.” Kulüpte çalışan görevli dışındaki bir polis yetkilisi kulübün girişlerinden birinin yakınlarında saldırganla silahlı çatışmaya girdi. Daha sonrasındaki olay yerindeki diğer polisler de çatışmaya dahil oldu. Saldırgan tuvaletlerin tarafına çekildiği sırada bu sırada elinde 4 ya da 5 rehinenin olduğu düşünülüyor. 

15-20 kişi de bitişikteki tuvalette saklanıyordu. Saklanan müşterilerden bazıları da polise ve yakınlarına mesaj atarak yardım istedi. SWAT (Özel Silahlar ve Taktikler Birimi) olay yerine ulaştı. İçlerinden kriz pazarlık timi saldırganla konuşmaya başladı.

Bir noktada, saldırgan 911’i aradı ve IŞİD’e bağlılığını da içeren konuşmalar yaptı. Bununla birlikte bomba yeleği ve patlayıcılardan bahsetmesi de yetkililerin kurtarma operasyonu başlatma kararı vermesini tetikledi.

*05:00 : Polis tuvaletlerin bulunduğu duvarı patlatarak bir delik açmaya çalışsa da tam anlamıyla başarılı olamadı. Daha sonrasında, polis duvarı delebilmek için zırhlı araç kullandı; böylece rehinelerin kaçmasını sağlamaya çalışıyorlardı. Saldırgan da açılan delikten dışarı çıktı, polisle girdiği silahlı çatışmada öldürüldü. Polislerden biri kafasından vuruldu, miğferi sayesinde ciddi bir yaralanmadan kurtuldu. En az 30 kişi canlı kurtarıldı.

Omar Mateen kimdi ?

Amerikan Başkanı Obama’nin “nefret dolu bir insan” diye bahsettiği saldırgan, FBI (Federal Soruşturma Bürosu) tarafından 2013 ve 2014 yıllarında 2 kez sorguya çekilmiş; nedeni ise “terörist bağlantılarıyla ilgili iş arkadaşlarına “kışkırtıcı yorumlar” yapmış olması olarak belirtiliyor. Ayrıca el-Nusra’ya bağlı olduğu bilinen intihar bombacısı Moner Mohammad Abusalha ile iletişime geçtiği fakat bu iletişimin “minimum seviyede olduğu ve zamanında bir tehdit oluşturmadığı” düşünüldüğü bildiriliyor.

Saldırganın güvenlik görevlisi olarak çalıştığı biliniyor. Bu işe girebilmek için de silahlı bir eğitimden geçmesi gerekiyordu ve bu eğitime sekiz saatlik bir atış talimi de dahil.

Saldırganın babası Seddique Mateen de, Miami ve Florida’ya seyahatlerinde karısının ve çocuklarının önünde iki erkeğin öpüşmesinin saldırganı çok sinirlendirdiğini söylüyor ve saldırıdan haberi olmayan baba ekliyor: “Bunun dinle hiç bir alakası yok !”

Saldırıyla İlgili Kim Ne Yorum Yaptı ?

Amerikan Başkanı Barack Obama: “…Orlando’daki saldırı terör ve nefret eylemi…”

Eski Başkan Adayı Bernie Sanders: “Saldırının arkasındaki gerçek suçlu Amerika’daki silah kontrolü eksikliğidir. İnsanları öldürmek için dizayn edilen otomatik silahları satmamamız gerektiğini düşünüyorum.”

Başkan Adayı Donald Trump: “Kurbanlar ve yakınları için dua ediyorum. Bu ne zaman sona erecek ? Ne zaman sert, akıllı ve uyanık olacağız. İslam terörü ile ilgili haklı olmam konusunda tebrikler için teşekkürler. Fakat ben tebrik istemiyorum, sertlik ve uyanıklık istiyorum. Akıllı olmalıyız !”

Başkan Adayı Hillary Clinton: “Radikal İslam” tabirini kullanmaktan bu defa çekinmiyorum. Fakat ne dediğimizden çok ne yaptığımız önemli.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saldırının uluslararası toplumun terörle ortak mücadele etmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koyduğunu söylediği belirtildi. Erdoğan’ın terörü insanlığa karşı işlenen en büyük suçlardan biri olarak tanımladığı, İslam’la bağdaştırılamayacağını söylediği de öğrenildi.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım: “Türkiye, Orlando’daki saldırıyı lanetliyor; biz terör örgütleri arasında ayrım yapmıyoruz.”

Amerika’da Gay Barlarına Düzenlenen Saldırıların Kısa Bir Özeti

Amerika’da, lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel (LGBT) topluluğu şiddete çok da yabancı değil.

*New Orleans, 1973: 32 kişi öldürüldü. Kilise öldürülenlerden bazılarını gömmeyi reddetti. Saldırgan yakalanamadı.

*Atlanta, 1997: Patlatılan bomba ile 5 kişi yaralandı. Bu, radikal sağcı saldırgan Eric Rudolph’un 4 saldırısından biriydi.

*Virginia, 2000: İki erkeğin sarıldığını gören saldırgan içlerinden biri olan eski bir deniz subayını vurarak öldürdü.

*Seattle, 2014: 700 kişinin içinde olduğu gece kulübünün merdivenlerine benzin dökülerek ateşe verildi. Fakat kimse zarar görmedi.

*Stonewall Inn, 2010 ve 2016: Stonewall Inn, modern gay hakları konusunda önemli bir role sahip bu yüzden de birçok kez saldırıya hedef olmuştur. Burada 2010 yılında bir erkeğe ve 2016 yılında bir kadına saldırı düzenlenmiştir.

Yazarın Yorumu

Kendimizi teselli edecek bir bakış açısından bakmaya çalışırsak; ülkemizde Amerika’daki gibi sıkça görülen planlanmış saldırıların olmaması olumlu gibi gözükse de insanların bireysel anlamda besledikleri nefreti göz ardı etmek pek de mümkün değil. Sosyal medyadaki yorumlardan devletin diline kadar bir çok yerde nefret söylemlerine rastlamak mümkün. Aynı zamanda LGBT’lerin her geçen gün kendilerini daha fazla ifade edebilme imkanı bulduklarını da söyleyebiliriz. Unutmamak gerekir ki bu bir farklılık, azınlık veya tercih meselesi değildir. Bu insanların nasıl olduklarıyla alakalıdır. Nasıl ki “normal” denilen karşı cinse ilgi duyan insanlar “diğerleri” tarafından yadırganmıyorsa, tersi de söz konusu olmamalıdır. Özetleyecek olursak, bir insanın nasıl bir insan olduğu sadece kendisini ilgilendiren bir konudur.

Kaynakça

http://edition.cnn.com/2016/06/13/politics/hillary-clinton-donald-trump-orlando-attacks-reaction/

http://www.aljazeera.com/news/2016/06/orlando-shooting-omar-mateen-160612195121131.html

http://www.nytimes.com/interactive/2016/06/12/us/what-happened-at-the-orlando-nightclub-shooting.html?_r=0

https://twitter.com/realDonaldTrump

https://www.washingtonpost.com/news/post-politics/wp/2016/06/14/president-obamas-remarks-after-national-security-council-meeting-on-islamic-state/

http://www.aksam.com.tr/guncel/cumhurbaskani-erdogan-obama-ile-gorustu/haber-525435

http://www.dailysabah.com/diplomacy/2016/06/14/turkey-condemns-attack-in-orlando-we-do-not-discriminate-between-terror-organizations

http://www.nytimes.com/2016/06/14/us/a-brief-history-of-attacks-at-gay-and-lesbian-bars.html

http://www.nytimes.com/2016/06/14/us/a-brief-history-of-attacks-at-gay-and-lesbian-bars.html

Fotoğrafın kaynağı: http://www.imctv.com.tr/orlandodaki-katliami-isid-ustlendi/

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir