Ana Sayfa / Etkinliklerimiz / Onlar Kadın Onlar Şair

Onlar Kadın Onlar Şair

Yazan: Atilla Arda BEŞEN

Kimi zaman gelir dinlenip biraz şiire vermek isteriz kendimizi, ben şiir yazmayı sevdiğim kadar okurum da ne sadece Türk yazarları okurum ne de sadece yabancı yazarları ya da ne sadece erkek yazarları okurum ne de sadece kadın yazarları. Gördüğüm kadarıyla birçok edebiyat aşığı kadın yazarlardan uzak, belki ön yargı belki tadını bilmemek. Gelin beraber inceleyelim.

1 -) En Sevdiğim Ölümsüzüm Sylvia PLATH

İlk şiirini 8 yaşında yazdı O. Amerika’nın ilk Feminist romanı da ona ait ”Sırça Fanus” depresyonla geçen bir hayatın sonu ihanet yüzünden fırının içinde son buldu. Ted Hughes ihaneti Sylvia’yı depresyonlu yaşamından aldı.

2 -) Mihri Hatun

Bilinen ilk Türk kadın şairlerden biridir. Gazel ve kasideleriyle ünlüdür, Necati Bey’i örnek aldığı söylenir, kaside ve gazellerinde Müeyyedzade Abdurrahman Çelebi ve Sinan Paşazade İskender Çelebi’ye duyduğu aşkın ipuçlarına rastlamak mümkündür.

3 -) Zeynep Hatun

Divan Edebiyatının bilenen ilk kadın şairidir. Mihri Hatun ile aynı dönemde yaşamıştır. Karşılıklı şiir söyleşmeleri vardır.

Resmini bulamadık ama Sultan Mehmed Han’a yazılmış bir eserini paylaşmak lazım..

Şehâ bu sûret-i zîbâ sana Hak’dan inâyettir,
Sanasın Sûre-i Yûsuf cemâlinden bir âyettir.
Senin hüsnün, benim aşkım, senin cevrin, benim sabrım,
Demâdem artar, eksilmez, tükenmez, bî-nihâyettir.

4 -) Anne Sexton

Amerikalı şair ve yazar olan Anne birçok kez tedavi gördü ve doktoru onu şiir yazmaya yöneltti ama yaşadığı yorucu sıkıntıların ardından intihar etti.

5 -) Emily Dickinson

Amerikalı olan yazar 1862’de kendini eve kapatmış ve ölünceye kadar hiçbir arkadaşıyla görüşmemiştir. Bu kapatma döneminde kendini yazmaya karar vermiştir. Dış dünyaya kapalı olmasına rağmen imge gücü yüksek bir yazardır.

6 -) Elizabeth Bishop

Amerikalı yazar. Birgün kitapçıda dolaşırken naylon ambalajlı bir kitap gördüm tamamen şansıma elime takılmıştı. Elizabeth Bishop ile o zaman tanıştım ilk okuduğumda ağır geldi birkaç kez daha okudum kitabını bitirdiğimde aslında o kitabı bir kez değil birkaç kez bitirmiş sayılabilirdim. Birçok ödülün yanı sıra Pulitzer Ödülünü kazanmıştır.

7 -) Lesya Ukraynka

Ukraynalı yazar, soyadından anlaşılıyor sanırım. Modernist Hareketin temsilcisidir. Eserlerini folklardan, Kutsal Kitap’tan, mitolojiden ve yurtseverlik duygularından alan şiirler üretti. Marksist örgütlere katıldı. Komünist Manifestoyu Ukrayna diline çevirdi.

8 -) Adile Sultan

2. Mahmud’un kızı Abdülmecid’in kız kardeşidir. Osmanlı Hanedanlığında Divan tertip etmiş tek kadın şairdir. Muhibbi Divanı’nın basılmasını sağlamıştır. Yazdıkları Osmanlı tarihi açısından önemlidir.

9 -) Gülten Akın

Şiirlerinde folklor ögelerinden yararlandı.  “Halkta var olan öz ve biçimi diyalektik olarak yükseltmek, şiiri yükseltirken halkın yaşamının ve yaşam biçimlerinin yükselmesine yardımcı olmak.” cümlesi onun halka inme isteğini belirtir. Şiirleri başka dillere çevrilip, bestelendi.

10 -) Füruğ Ferruhzad

İranlı kadın şairdir. Yeniden Doğuş isimli eseri İran şiir anlayışına çok büyük etki yapar. İran’da kadınların hak ve yaşam koşullarına vurgu yapmaktaydı ve bu yüzden Şah despotluğuna karşı çıkmaktaydı. Şiirleri kimi zaman İran toplumu tarafından erotik bulunmaktadır.

Yazar Hakkında


Atilla Arda Beşen / TESA Siyaset Masası Direktörü / Çevirmeni 

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu

 

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir