yaz

Final Sınavlarının Başladığı Yoğun Günlerde Hemen Okunup Bitirilebilecek Kısa Ama Etkili Kitaplar

Evet! Yine bir yaz başlıyor ve hepimiz finallerimize odaklandık. Fakat bu koşuşturmalı günlerde bizi dinlendirecek, başka diyarlara alıp götürecek dostlarımız bizleri yalnız bırakacak mı? Tabi ki hayır. Kitaplarımız en iyi sığınma yerlerimiz olduğu için biz de onları yalnız bırakmayalım da kolayca bitirebileceğimiz kitapları derleyelim, gönül borcumuzu kapatalım dedik. İşte naçizane tavsiyelerimiz, kısa ama etkili dostlarımız..

1- Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödüllü yazarın bir solukta, bir çırpıda, birden bire ve aniden bitecek; bitince de üzüleceğimiz ama bize çok şey katıp gidecek olan kitabı Fareler ve İnsanlar... Tarım işçileri George Milton ve akli dengesi sağlıklı olmayan arkadaşı Lennie Small’un başından geçen kimi umutlu kimi acıklı olaylardan oluşan kitapta dostluğu ve yoldaşlığı iliklerimize kadar hissediyoruz.

 2- Otomatik Portakal – Anthony Burgess

 Liderlik ettiği çetenin birçok suça karışması ardından hapse giren ve rehabilitasyon görmeye başlayan Alex’in hikayesini anlatan kitap, Stanley Kubrick tarafından sinemaya da uyarlanmış ve kült filmler arasında yerini almıştır.

3-Hayvan Çiftliği – George Orwell

Fabl türünde yazılan kitap açıkça Stalinizmi eleştirir. Çiftlikteki hayvanlar daha özgürlükçü bir ortam istediklerinden başkaldırırlar. Yönetimi içlerinden en zekileri olan domuzların ele geçirmesiyle hayvanları daha kötü günler beklemektedir.

4- Martı Jonathan Livingston – Richard Bach

Mükemmel bir farklılık ve farkındalık öyküsü olan kitapta, Martı Jonathan Livingston’ın hayatta olmasının her zamanki martı işlerinden daha başka bir anlamı olduğunu düşünmesi ile olaylar başlar.

5-Simyacı – Paulo Coelho

Simyacı, kendini arama yolunun ne denli zor ama kıymetli olduğunu bize derinlemesine anlatan eserdir. Kitap, Kişisel Menkıbe olarak adlandırılan bu yolun kahramanı Santiago’nun ‘değişmek üzere yazılmış bir geleceğe doğru’  nasıl adım adım ilerlediğini bizlere sunar. Her satırın ders niteliğinde olduğu kitaba listemizde mutlaka yer vermeliydik.

 6- Sokrates’in Savunması – Platon

“Romanlar güzel elbet, ama biraz da felsefe tarihine bakalım.”, derseniz çok kısa bir gezinti yapalım Atina’ya. Sokrates üç Atinalı tarafından suçlanmasının ardından mahkemede kendini savunur. Ne hazindir ki zehir içerek kendi sonunu belirlemeden önce bu onun son çabalarıdır. “Sorgulanmayan yaşam, yaşamaya değmez.”,  der Sokrates. Bir gün sorgulamasına zincir vurulduğunda ölümü seçeceğini bilmeden…

7- Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere – Stephen Hawking

Biraz da bilim katalım çorbamıza. Stephen Hawking’in konu ile ilgili bilgi birikimi olmayanlar için kolaylık olsun diye tüm evrenin varoluş teorisini kısaca, resim ve grafiklerle anlattığı kitabıdır. Bazen karmaşık açıklamalara girmek zorunda kalsa da teoriler üzerine küçük bir bilgi sahibi olmamıza yardımcı olacaktır.

8- Aylak Adam – Yusuf Atılgan

Bizde neler var bir göz atalım. Farklılığı arayış içinde olan C.’nin hikayesini okuyoruz Aylak Adam’da. “Ne yamansınız dökme kalıplarınızla; bir şeyleri onlara uydurmadan rahat edemezsiniz.”, diyen C. için farklılık bir saplantı haline gelmiştir.

9- Yaşamın Ucuna Yolculuk – Tezer Özlü

Hep bir yolculuk… Fakat nereye? Şehirler, ülkeler değiştirmişse de o aslında kendi içindeki yolculuğu anlatıyor. Aslında ona dokunan insanlara değiniyor. O aslında “Hiçbir yerde.”.

10- De Ki İşte – Oruç Aruoba

Ölüm, yaşam ve felsefe üzerine şiirsel bir deneme kitabı olan De Ki İşte, bazı düşünürlerin de sözlerine yer vermiş. Ölüm korkusu, yaşama arzusu ve direncinin yanı sıra yazar, felsefik düşünmenin zorluğuna da değiniyor.

11- Garipler Sokağı -Oktay Akbal

Yakın zamanda kaybettiğimiz gazeteci, yazar Oktay Akbal’a da listemizde yer verelim ve onu saygıyla analım dedik. Henüz 22 yaşındayken yazdığı bu kitapta yoksul bir İstanbul sokağını ve insanlarını anlatan yazar, bizlere eski İstanbul’un da resmini çizmekte.

12- Bir Gemide – Ferit Edgü

Kısa, gerçeküstü hikayelerin olduğu kitapta Ferit Edgü; bazen düşen uçaktan tek kurtulan muhtarı, bazen dayanamadığı kötü kokuyu anlatır. Bir Gemide, aynı zamanda Sait Faik Hikaye Armağanı’na da değer görülmüştür.

13- Aganta Burina Burinata – Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı)

kitap

Deniz mevsiminden çıkmışken bir deniz kitabıyla bitirelim listemizi. Kitabın adı serenlerin üstündeki üst ve alt yelkenleri tut, anlamına gelen bir gemicilik terimidir. Kitapta kahramanımız Mahmut’un gözünden deniz sevgisi ve deniz insanı anlatılır. Okurken içinizin sıcacık güneşle dolması, burnunuza tuzlu suyun iyotlu kokusunun gelmesi dileğiyle…

Hazırlayan Hakkında

Çisem Zeybekoğlu 

Hacettepe Üniversitesi

Psikoloji Bölümü