Okinawa, ABD’nin Yeni Askeri Üssüne Karşı Geliyor Ancak Abe Devam Etmeye Kararlı

Tokyo, Henoko’daki yeni üs olan ABD güvenlik ittifakının anahtarını tartışmalı bir plan olarak görüyor.

Japonya başbakanı Shinzo Abe, ada‘da bulunan seçmenlerin referandumu kararlı bir şekilde reddetmelerinden saatler sonra, Okinawa’daki tartışma yaratan ABD askeri üssünün yeniden yerleştirilmesi sözünü verdi.

Seçmenlerin  %70’inden fazlası sayıyla 434.000 kişi, Okinawa’nın kuzeydoğu sahillerinin 30 mil. ötesindeki ABD deniz piyade üssünün bugünkü yerini değiştirecek yeni bir üs inşaatına karşı çıktılar. Katılım oranı %52 olmasına rağmen seçmenlerin %19’u destek oyu verdi.

Pazartesi sabahı gazetecilere açıklama yapan Abe, Okinawa yerlileri arasında hissetme gücü olduğunu kabul etti ama inşaat çalışmalarının da devam edeceğini söyledi.  

Kyodo haber ajansına göre Abe, “Okinawa’daki yerliler ile uzun zamandır bir diyalog halindeyiz ve onların anlayışlarını kazanabilmek için devam edeceğiz” dedi.

‘Hayır’ olarak çıkan oy sayılarının tartışmaları kolayca aşıldı. Bu eşik, ada valisi Denny Tamaki‘nin referandum sonucuna ‘saygı gösterebilmesi’ için gereken 1.16 milyon seçmen oyunun çeyreğine tekabül ediyor.

Referandum, adanın kuzeydoğu kıyılarındaki mercan kayalıklarına ve nesli tükenmek üzere olan Dugong türüne ev sahipliği yapan balıkçı köyü Henoko, seçmenlerine askeri üs inşaatına karşı çıkıp çıkmadıklarını sordu.

Söylenene göre bu yeni tesis, denizaşırı ve yoğun nüfuslu bir şehrin ortasında bulunan Futenma hava üssünün yerini alacak. Futenma, servis personeli tarafından işlenen suçları, evlere ve okula yakın bölgelerdeki uçak kazalarının olabileceği tehdidi öngören durumlar hakkındaki şikayetleri geri çekti.

Eleştirmenler, Henoko üssü için bölgenin hassas ekosistemi ve o bölgede yaşayan yaklaşık 2.000 yerlinin güvenliğini tehdit ettiğini savunuyor.

1995 yılında, üç ABD askeri tarafından 12 yaşındaki bir kız çocuğu kaçırılıp tecavüze uğramıştı ve ABD’nin Okinawa’daki askeri varlığına karşı tepkiler bu olaydan sonra büyüdü.

1 yıl sonra Tokyo ve Washington, Futenma hava üssünü kapatarak buradaki işlevlerini Henoko’ya yerleştirmeyi, ABD’nin ise Okinawa’daki asker sayısıazaltmaya karar verdi. Fakat Okinawans yeni  üssün Japonya’da başka bir yerde oluşturulmasını istiyor.

Tamaki bu durumun akıbetini “son derece önemli” olarak nitelendirdi ve “Hükümetin, halkın kararlı duruşu ile karşı karşıya gelmesini, halihazırdaki politikasını derhal gözden geçirmesini ve inşaatı durdurmalarını şiddetle talep edeceğini” söyledi.

Tamaki, referandum resmi sonucunu bildirmek ve görüşmeleri tekrar başlatabilmek için Abe’nin ofisini ve Tokyo’da bulunan ABD elçiliğini ziyaret edecek.

Bazı Okinawalı seçmenler, Tokyodaki hükümeti ABD askeri üssü ve personelivarlığına gelen itirazları göz ardı ettiklerini düşündükleri için şikayette bulundular.

Sahil işletmecisi Tomomichi Shimabukuro, oylama öncesinde “Burada çok fazla ABD askeri personeli var. Tabi ki bunların %99 iyi insanlar. O zaman kötü şeyler yapan %1’lik bir kısım var. Bu bizim için iyi sayılmaz.” dedi.

Henoko’daki siyasi ve hukuki inşaat çalışmalarındaki zorluklar, Doğu ve Güney Çin denizlerindeki parlama noktalarındaki sorunlardan ziyade nükleer silahlı bir Kuzey Kore’nin ortaya çıkışında öngörülebilecek krizlere cevap verebilmek için ABD yetkilileri Okinawa’da denizcilere ihtiyaç duyulması konusunda ısrar ettiler.

Abe, Futenma üssü’nün yakınında yaşayan yerli halkın üzerlerindeki baskıdan kurtulmalarının tek yolunun üssün yerinin değiştirilmesi olduğunu ve Japonya’nın ABD ile güvenlik anlaşmasına olan bağlılığını sürdüreceğini savundu.

“Hayır” oyunun hukuki bir bağlayıcılığının olmamasıyla birlikte hükümet, Henoko denizindeki kara iyileştirme çalışmaları ve yerel hissiyatı dikkate almamak gibi durumlarla suçlanıyor.

Ryukyus Üniversitesinde profesör olan Jum Shimabukuro referandum öncesinde, referandumun ada yerlilerinin seslerini duyurabilmeleri için çok önemli bir fırsat olduğunu  ve “Japonya’da demokrasinin çalışıp çalışmadığını ölçebileceklerini” söyledi.

ABD kuvvetleri Japonya sözcüsü olan Col John Hutcheson, yer değiştirme planı için ABD’nin Futenma üssünü kapatması gerektiğini bölgesel güvenliği sağlayabilmek için ise “hayati gücü” koruyacağını söyledi.

Hutcheson, referandum hakkında doğrudan bir açıklamadan kaçınırken Okinawa‘daki yerel topluluklarla iyi ilişkilerini sürdüreceklerini, anlaşma taahhütlerini desteklemek için hazır bulunduklarını ve endişeleri dengelemek için her gün ellerinden gelenin daha fazlasını yapacaklarını belirtti.

 


Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2019/feb/24/okinawa-referendum-rejects-new-us-military-base-but-abe-likely-to-press-on?CMP=twt_gu

Çevirmen Hakkında

Ebru ÇELİK  / TESA İngilizce Çevirmeni

İstanbul Gelişim Üniversitesi

Siyaset Bilimi & Uluslararası İlişkiler