Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Trump'ın
Kaynak: Jim Watson / AFP

Obama’ya Göre Trump’ın Koronavirüs Yönetimi “Kaotik Bir Felaket”

Barack Obama, “Bu salgın her şeyden önce birçok yetkilimizin ne yaptığını bilmediklerini gösterdi.” dedi.

Barack Obama’nın Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana müdahaleleri nadir derecededir. Eski Demokrat Başkan, geçen cumartesi sanal bir diploma töreni sırasında öğrencilerle konuşarak Donald Trump’ın salgın sürecindeki yönetimini dolaylı olarak eleştirme fırsatı buldu.

Barack Obama Siyahi Üniversiteler ve Kolejler topluluğu (HBCU) mezunlarına gönderdiği tebrik mesajıyla birlikte “Bu salgın her şeyden önce birçok yetkilimizin ne yaptığını bilmediklerini gösterdi.” yorumunu yaptı. “Birçoğu sorumlu gibi davranmıyor bile” diyerek ekledi.

Ayrıca sağlık krizinin Afro-Amerikalılara karşı yapılan eşitsizlikleri açığa çıkardığını ve 23 Şubat’ta ABD’nin güneyinde yer alan Georgia eyaletindeki Brunswick’in şehrinde koşu yaparken öldürülen 25 yaşındaki Ahmaud Arbery cinayeti için, isim vermeden öfkeli olduğunu belirtti.

Krizin altında yatan “eşitsizlikler” açığa çıkıyor

Obama, “Böyle bir hastalık bu ülkedeki siyahi toplulukların taşıdığı eşitsizlikleri ve tarihsel yükü açığa çıkarmaktadır.” dedi ve “Siyahi bir erkeğin koşu yaptığı sırada, kendisine sorulan sorulara cevap vermediği için tutuklanabildiğini, sorgulanabildiğini, hatta vurulabildiğini görebiliyoruz.” diyerek sözlerine devam etti.

Eski Başkan Cumartesi günü, birçok televizyon kanalı tarafından altın saatlerde yayınlanan, her okulda önemi büyük olan lise öğlencilerine yönelik “Graduate Together” sanal mezuniyet töreninde konuşma yapacak.

“Kaotik bir felaket”

Eski Başkan, ABD basınında çıkan haberlere göre 8 Mayıs’ta eski yardımcılarıyla yaptığı telefon görüşmesinde Donald Trump’ın pandemi yönetimini “kaotik bir felaket” olarak nitelendirdi. 14 Nisan’da yayınlanan uzun bir video mesajında, ​​resmen desteklediği Joe Biden için olabildiğince yoğun kampanya yürütmek için zaman harcayacağın söyledi. Donald Trump’ın “Obamagate” ismini verdiği atıflarına karşı Barack Obama geçen hafta “Oy verin” tweet’i ile yanıt verdi.

Barack ve Michelle Obama, şarkıcı Lady Gaga ve Nobel Barış Ödülü sahibi Pakistanlı aktivist Malala Yousafzai ile 6 Haziran’da düzenlenecek “Dear Class of 2020” adlı üçüncü bir törene katılacaklar.

Kaynak: Le Parisien