Obama'ya
Kaynak: Vanity Fair

“Obamagate”: Obama, Başkan Trump’ın Peşini Neden Bırakmıyor?

Mevcut Başkan Trump, kendisinden önce koltukta oturan Obama’ya birkaç gündür saldırıyor.

Covid-19, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 90.000 insanın ölüme neden oldu, ancak son günlerde Donald Trump’ı endişelendiren başka bir şey var gibi görünüyor.   Başkan, 11 Mayıs’tan bu yana on kez “Obamagate” hakkında tweet attı ve Barack Obama’yı seçimlerden önce adalet sistemiyle ilgili attığı hukuki adımlarla kendisine zarar vermeye çalışmakla suçladı.

Bu, Trump’ın Obama’ya ilk sert çıkışı değil ve bu durum takıntılı bir hal alacak gibi duruyor. Mevcut Başkan Trump, seçilmesinden bu yana “Obamacare” sağlık sigortası sisteminden başlayarak eski Demokrat Başkan’ın bilançosunun bir kısmını çözmeye çalışıyor. Ocak 2017’de göreve başlamasından bu yana Barack Obama’dan daha fazla kalabalık topladığını da söylemişti ki bu yanlıştı. Daha önce eski Başkan’ın Afrika’da doğduğunu belirten “yalan haberleri” de yayınlamıştı.

Siyaset bilimci Nicole Bacharan, “Obama her zaman, Trump’ın küçümsediği veya onunla uyuşmayan, entelektüel, demokratik, seçkin, kültürlü gibi değerleri temsil etmiştir.” yargısında bulundu.

“Obama ve Biden tamamen bir ortaklık halinde”

Donald Trump, Obama’yı bu kez FBI aracılığıyla eski General Michael Flynn’e kendisine zarar vermek için baskı yapmakla suçluyor. Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı sadece üç hafta boyunca görevde bulunmuş ve Rusya büyükelçisi ile temaslarını gizlemek için istifa etmek zorunda kalmıştı. Ancak, bu suçlamalar belirsiz olup, herhangi bir kanıta dayanmamaktadır.

Cumhuriyetçiler, Obama’nın 2016 Başkanlık seçimleri sırasında Rusya’nın müdahalesi şüphesiyle açılan “Rus soruşturmasına” yönelik soruşturmanın bir parçası olarak ifade vermesini bile reddetti. Savcı Mueller, yayılan davada müdahale girişimi kendisine açık görünse de Moskova ile Trump’ın kampanya ekibi arasında gizli anlaşma olduğuna dair kanıt toplamamıştı.

Trump’ın bu saldırılarının şiddeti başka nedenlerle de açıklanabilir. Obama’nın 14 Nisan’da, Demokrat aday Joe Biden’i 3 Kasım’da yapılacak olan seçimleri için resmen desteklemesi bu saldırılarının başka bir nedenidir. O zamandan beri, sosyal ağlardaki destek çoğalırken Donald Trump, sağlık krizini yönetmesi konusunda düzenli olarak eleştiriliyor.

Nicole Bacharan, Obama için “Obama üç buçuk yıldır çok ihtiyatlı davrandı, fakat şu an her şey sanal bir şekilde yapılsa bile kampanyalara tamamen dâhil olmuş durumda.” dedi.

Her şeyden önce Joe Biden, Obama’nın eski yardımcısı. Biden, Ocak 2009’dan Ocak 2017’ye kadar yani görev süresinin sekiz yılı boyunca ülkede seçilebilecek 2. kişi olarak görüldü. İkisi her zaman için insanların zihninde birbiriyle ilişkilendirilmişti. Uluslararası ve Stratejik İlişkiler Enstitüsü’nde (IRIS) araştırma görevlisi olan Marie-Cécile Naves “Trump, Obama’ya açıkça saldırarak Joe Biden’e saldırmış oluyor.” diyor.  Seçmen katılımıysa her iki taraf için çok önemli bir konudur. Naves, Trump’ın bunun biraz kumar olacağını bildiği için, seçmen tabanının oylamaya gitmesine kesinlikle ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Trump, kriz yönetimiyle yoğun eleştiri altında

Trump’ın öfkesinin başka bir nedeni de sağlık bağlamında. Amerikan Başkanı, Mart başında yaşanan ülkedeki ilk ölümlerden bu yana, yeterince tepki göstermediği, ardından ülkeyi çok hızlı bir şekilde karantinaya almak istediği için arka arkaya eleştirildi.

Dezenfektanların virüse karşı kullanımı gibi kısa cümlelerinin bazılarıyla da alay edildi ve kınandı. Ve bütün bunlar haliyle kamuoyuna yansıdı. Seçim istatistik sitesi FiveThirtyEight’e göre, 15 Mayıs’taki ankete katılanların sadece %43,6’sı Başkan’ın uygulamalarını onayladı. Bu rakamlar iki hafta öncesine göre, bir puan üstte olmasına karşın, Nisan ayı başında kaydedilen %45,8’in çok altında. Naves, bu konuyla ilgili “Korona virüse karşı savunmasız olan, özellikle 65 yaş üstü seçmenler kaybediliyor, fakat ‘Obamagate’ terimini kullanmak, özellikle kötü anket sonuçlarını ve kriz yönetimiyle ilgili eleştirileri unutturmak için bir saptırma rolü oynayabilir.” notunu düştü.

Peki Obama tüm bu saldırılar hakkında ne düşünüyor? Obama, Perşembe günü Twitter ve Instagram’da yayınladığı “Oy verin!” cümlesi ile memnun görünüyor.

Muhabir: Nicolas Berrod

Kaynak: Le Parisien