Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
norveç liste

Norveç’i Sevmek / Yerleşmek İçin 7 Sebep

“İskandinav Edebiyatı Kitap Listesi” başlıklı listemi yazmaya başlarken öncelikle bu ülkelerden biri olan Norveç’i tanıtmak bölge hakkında fikir sahibi olmamıza yarayacaktır diye düşündüm. Edebiyatından önce kültürü ve farklı gelenek haline gelmiş kuralları ile Norveç’i yakın merceğe alıp bakalım, yaşam İskandinavya’da nasıl?

1. Norveç’ te Çocuk Olmak

Norveçte çocuklar

Norveç Devleti çocuğa en çok değer veren ülkelerden biridir. Okullar, ders kitapları, ilkokul çantası, defterler, kütüphaneler, sağlık hizmetleri devlet tarafından karşılanır. Bunun yanında çocuğun aile içinde mutlu olduğunu ve şiddet görmediğini bilmek için doktorlar ve öğretmenlerinden raporlar alınır. Norveçli çocuklar, düşe kalka yuvanın bahçesinde büyürler. Yuva istemi oldukça yaygın ve çoğunluğu devlet tarafından karşılanır. Çocuklar üç yaşına gelmeden kayak ve paten, beş yaşına gelmeden yüzme ve iki tekerlekli bisiklete binmeyi öğrenmiş olur. Kreş ve ilkokuldaki çocuklar hava fark etmeksizin 15 yaşına kadar okulda her gün yarım saatini dışarıda geçirmek zorundadır. 8’inci sınıfa kadar karne almayan, sınava tabii tutulmayan ve tüm müsabakalarda sadece katıldığı için ödül alan Norveçli çocukların öğretmenleri sınıfa ya da veliye kimin en iyi olduğunu açıklamaz.  Spor müsabakaları sonucunda tüm çocuklara birincilik madalyası verilir.

 2. Norveç’ te Bilgiye Ulaşım

norveçte bilgiye ulaşım

Norveç’te her belediye insanlara eşit koşullarda yaşam sağlıyor, 1000 nüfuslu bir yerleşim yeri bile olsa hastane kütüphane gibi her imkânı devlet tarafından sağlanır. Norveç’te bulunduğunuz bölgedeki kütüphanede istediğiniz kitap yoksa bu kitap kütüphane tarafından sipariş edilir. Yine Norveç’te yazılan her kitabın ilk 1000 baskısı devletten satın alınır ve kütüphanelere dağıtılır. Böylelikle insanların hem fikirleri ile çevresine ulaşması kolaylaşırken bilgiye erişim noktasında da devlet imkân sağlamış olur. Üniversitelerde, kayaktan müziğe, dilden fotoğrafçılığa her türlü ilgi alanı için bedava senelik kurslar vardır. Ülkedeki üniversiteler de birbiriyle eşit eğitim seviyesindedir. Bu durum vatandaşların yaşadıkları şehirlerde eğitim almasını sağlar.

3. Norveç’ te Ekonomik Durum

norveçte ekonomik durum

Norveç’ te asgari ücret 3000 Euro’ dur ve hiçbir aile bu paradan azıyla kalmaz, işsiz olanlar iş bulma programlarına gider ve devlet bu süreçte işsizlik maaşı olarak aynı parayı yatırır. Norveç’ te annelerin zorunlu annelik izni 9 aydır ve maaşlıdır , babaların da zorunlu ve maaşlı izni vardır ve bu 3 aydır. İflas eden insanların borcu devlet tarafından yapılandırılır ve bu insanın ayda en azından asgari ücret kazanmasını garantiye alır. Eğitim alanında ise bütün üniversite öğrencilerine yüzde 40’ ı burs, yüzde 60’ ı uzun vadeli yapılandırılan borç olmak üzere senede 12.000 Euro kredi verir. Kişi başı senelik 300 Euro’ dan sonraki bütün sağlık masraflarını (ilaç dâhil) devlet karşılar.

4. Norveç’ in Gelişmişlik Endeksi

norveçte gelişmişlik

BM’nin 2018 İnsani Gelişme Endeksi’ne göre İskandinav ülkesi Norveç, insanların en iyi yaşam koşullarına sahip olduğu ülke. İngiltere merkezli Demokrasi Endeksi’ nin yürüttüğü çalışmalar sonucunda 10 puan üzerinden hazırlanan raporda Norveç ise 9.93 ile ilk sıradadır. Bunların yanında basın özgürlüğü, mutluluk gibi endekslerde de hep ilk 5 beşte Norveç yer almıştır. Norveç’teki Halden Cezaevi genellikle dünyanın en insani hapishanesi kabul ediliyor. Bazıları ise burayı “dünyanın en lüks hapishanesi” olarak nitelendiriyor. Bu çalışmanın sonucunda ise Norveç suçluların bir daha suç işleme oranı en düşük ülkedir.

5. Norveç’ in Harika Doğası ve Mimarisi

norveçin doğası

İskandinav ülkelerinin genelinde hâkim olan huzur belki de en çok Norveç’te tavan yapıyor.
5 milyon nüfuslu Norveç’in eşsiz doğası fotoğraflardan bile albenili. Görkemli dağları ve dünyaca ünlü fiyortları ve tablo gibi ince ince işlenmiş modern şehirleri ile Norveç dünyanın en güzel ülkelerinden biridir şüphesiz. Norveç’te harika doğal güzelliklerin fotoğraflarını çekebilir, dağ yürüyüşü yaparak, araba ya da bisiklet ile keşiflere çıkabilir ve bir doğa mucizesi olan Kuzey Işıklarını izleyebilirsiniz. Norveç zengin kültür mirası ve köklü tarihi ile misafirlerini yaşam tarzları ile de etkiliyor. Tarihi binaları, köyleri ve müzeleri Norveç’in vazgeçilmez güzelliklerinden sadece birkaçı aslında.

6. Norveç’ te siyasi durum

norveçte siyasi durum

Norveç parlamenter, demokratik ve temsiliyetçi bir yapı çerçevesinde “anayasal monarşi” ile yönetilmektedir. Bununla birlikte, Kral’ ın siyasi gücü oldukça sınırlı ve daha ziyade simgeseldir. Halen ülkenin başında bulunan Kral V. Harald, 1 Ocak 1991’de tahta çıkmıştır.

Krallıkla yönetilen diğer ülkelerin kralları “king of Great Britain”, “King of Sweden”, “King of Denmark” şeklinde anılırken, Norveç’te bu unvan, ülkenin krala değil de, kralın ülkeye ait olduğunu belirtmek için “Norway’s King” olarak söylenir.

Yasama görevini yapan Parlamento, 169 milletvekilinden oluşmakta, seçimleri dört yılda bir gerçekleştirilmektedir. Yürütme görevi, Kral ve Başbakan idaresindeki 19 Bakan’dan oluşan Bakanlar Kurulu tarafından icra edilmektedir. Norveç’te 2017 tarihinde yapılan genel seçimler, iktidardaki Muhafazakar Parti (Hoyre)-İlerleme Partisi (Fr.P) azınlık hükümetinin devamını sağlayacak bir şekilde sonuçlanmıştır.

7. Norveç’ te istihdam oranı ve yaşam kalitesi

norveçte istihdam

Norveç’ te ekonomik standart oldukça yüksek durumda. Sağlık hizmetleri de oldukça kaliteli ve yaygın. İşsizlere, sanatla uğraşanlara maddi destek ise İsveç’ten bile fazla. Norveç devleti her yazarı ve sanatçıyı potansiyel başarı hikâyesi olarak görüyor ve onları desteklemekten çekinmiyor. Amaç yaygın olan Avrupa sanatında kendi ülkelerinin başarılarından da bahsettirebilmektir. Norveç’te sosyal yaşam diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha pahalı olmasına rağmen kişi başı gelirleri meslek fark etmeksizin daha yüksek olduğu için aslında geçinmek kolaydır. Üstelik genç nüfus oranı yeterli sayıda olmadığından düzenli bir iş veya part – time iş bulmak da hiç zor değildir.

Yazımı ise yine Norveç’in tanınmış oyun yazarı ve şairi Henrik Ibsen‘ in yaşama dair çok derin bir sözüyle bitirmek isterim  “Money may be the husk of many things but not the kernel. It brings you food, but not appetite; medicine, but not health; acquaintance, but not friends; servants, but not loyalty; days of joy, but not peace or happiness.


Kaynakça

https://www.dw.com/tr/insani-geli%C5%9Fmi%C5%9Fli%C4%9Fin-en-y%C3%BCksek-oldu%C4%9Fu-%C3%BClke-norve%C3%A7/a-45495214

https://www.bbc.com/turkce/haberler-43513582

http://www.yoldasin.com/norvecte-gormeniz-gereken-10-yer/

https://serhatengul.com/norvecte-yasam-ve-gocmenlik/


Yazar Hakkında

Buse Yılmaz / TESA Liste Birimi Yazarı

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler