nordik
Arttablo'dan alınmıştır.

Nordik Melodiler

Günümüzde artık birçok kültürlerin müziklerini kolaylıkla dinleyebiliyoruz. Globalleşen dünyada farklı melodileri duymak hiç de zor değil. Ancak yine de kıyıda köşede kalmış etnik gruplar, henüz değeri bilinmemiş, belki bir zaman sonra bilinecek belki de hiç bilinmeyecek kaliteli gruplar ya da kişiler mevcuttur. Bu listemizde, ülkemizdeki yaz sıcaklarına inat Nordik esintilerle serinlemeyi, biraz durulmayı, biraz o kültürü anlamayı hedefliyoruz. Ancak liste içeriğinde etnik müziklere değil de daha çok popüler müzik tarzlarında ilerleyen grup ve isimlere yer vereceğimiz bilgisini baştan verelim. Bir başka listede ise böylesi bir etnikliğe yer verilebilir. Bize bu isimleri dinlediğimizde, müzik türü ne olursa olsun, muhakkak ki bir kuzey havasını hissettiriyor. Takdir siz okuyucularımızın.

1. EİVØR

Nordiksimit’ten alınmıştır.

Eivør Pálsdóttir, Faroe Adalarından çıkan, müziklerinde hem yaşadığı yerin etnik özelliklerini hem elektronik müzik, jazz, rock, pop müzik türleri gibi birçok türü bulabileceğimiz olağan üstü bir sanatçı. Aslında belki de en çok Trøllabundin parçasıyla tanıyoruz onu. İlk defa seneler önce karşımıza çıkan bir videoda onu, büyük bir kayanın üzerinde, elinde şaman davulu, hemen arkasında bir selkie* heykeli, daha da arkasında coşkulu bir deniz ve muhteşem sesiyle hatırlıyoruz. Hava, tam da nordik ülkelere yakışan bir grilikte ve biraz rüzgarlı. Söylediği şarkıya kattığı gırtlak sesiyle ise şarkının Türkçe anlamı gibi gerçekten de ‘büyülenmiş’ hissediyorsunuz. Ancak Eivør’ün tarzı hakkında yorum yapacak olanlar yalnızca bu parçasını dinlemişlerse çok yanılırlar. Zira belki de en etnik şarkısı bu olmakla ve diğer şarkılarında da kuzey havasını hep hissetmemizle birlikte, diğer parçalarındaki tür seçimi bu şarkıdan oldukça uzak. Yine de bu güzel sesin her şarkısını dinlediğimizde bir huzurun içimize zuhur etmesi de kaçınılmaz. Şarkılarını hem kendi dilinde hem de İngilizce olarak yayınlayan Eivør, aslında bize kolaylık da sağlamış oluyor. Ancak belirtelim ki sözleri anlamasak bile ruhu çok uzaklardan içimize sirayet edebiliyor.

Kendisiyle aynı adı taşıyan ilk albümünü 2000 senesinde çıkaran sanatçının birçok ödülü bulunmakla birlikte toplamda on iki adet albümü mevcuttur.

*Selkie, Danimarka’da efsanevi bir fok kadın figürüdür. Selkie, karaya çıktığında postundan sıyrılarak bir kadın olabilmektedir. Ayrıca sesi çok güzeldir. Ancak bu ses için suya ve postuna ihtiyaç duymaktadır. Ne de olsa o, özünde bir su canlısıdır. İlk videoda arkada gördüğünüz kadın heykeli, sol elinde fok postunu tutmaktadır.

2. OH LAND

Ohlandmusic’den alınmıştır.

Danimarkalı Nana Øland Fabricius’un sahne adı olan Oh Land grubunun ilk çıkış albümleri Fauna, 2008 yılında yayınlanmıştır. 2011 yılında yayınlanan Oh Land albümleri ise soliste sahne adını vermiştir. Grubun seveni her geçen gün arttığından grup, hak ettiği değere kavuşuyor denilebilir. Hafif ve naif bir kadın sesi ve güzel melodilerin birleşimi, Oh Land’in büyüsünü hissetmemizi sağlıyor. Grup, ülke sınırları içinde kalmayarak Amerika’da da kariyer basamaklarını hızla tırmanmıştır. Böylelikle sadece onu seven biz dinleyicilerinin takdiri ile değil, müzik listelerindeki başarılı yükselmeleriyle kendinden söz ettirmeyi başarmıştır.

3. FLUNK

istanbul.net.tr’den alınmıştır.

Norveçli trip-hop grubu olan Flunk, ilk albümünü 2000’lerin başında yayınlamıştır. Bildiğimiz müzikleri elektronik müzikle birleştiren grup, bunu da oldukça etkili bir şekilde gerçekleştiriyor. Solistlerinin pürüzsüz ve yumuşak sesi, özellikle yağmurlu havalarda dinlemek için güzel bir şarkı listesi hazırlamamıza vesile olabilir niteliktedir. Grubun şu ana dek altı stüdyo albümü, dört EP ve iki single’ı bulunmaktadır.

4. JAY JAY JOHANSON

Birbabaindie’den alınmıştır.

Melankoli müziği dendiğinde Nordik isimlerde akla en çok gelendir Jay Jay Johanson. Aslında belki de ülkesi İsveç’te, Türkiye’de olduğu kadar bilinip sevilmiyordur desek yeridir, çünkü oldukça sık olarak Türkiye’ye konserlere gelmektedir. Müziğe çok erken yaşlarda başlayan sanatçı için belki de müzik kariyerinin en önemli aşaması 14 yaşındayken Chet Baker ile tanışmasıyla başlıyor. Tabi onu melankoli ile damgalamak belki de yanlış olur. Aslında çoğu zaman umutlu, dans etme isteği uyandıran, hareketli parçalar da dinliyoruz ondan. Tavsiye niteliğinde paylaştığımız parçası da bunlardan biri; hafif salınmak isteyen okuyucularımızı aşağıdaki linke alabiliriz.

5. AURORA

Medium’dan alınmıştır.

Paylaşımlarımız arasında en genç solist olan Norveçli Aurora (Aksnes), 1996 yılında dünyaya gelmiştir. İlk bestesini 9 yaşında yapmış ve ilk albümünü ise 2012 senesinde yani 16 yaşındayken yayınlamıştır. Genç yaşına rağmen birçok şarkısını kendisi yazmış ve birçok ödüle layık görülmüştür. Aynı zamanda FIFA 16’da “Conqueror” adlı parçası kullanılmıştır. Hız kesmeden albüm çalışmalarına da devam etmektedir. Geçmiş dönemlerde Türkiye’ye de gelen Aurora’nın daha uzun dönemler boyunca başarılı bir şekilde bizlerle olacağına hiç şüphe yoktur.

6. BJÖRK

Classicalbumsundays’ten alınmıştır.

Bu sefer de listenin en eski ismiyle karşınızdayız. İzlandalı Björk, ilk albümünü 1977 yılında yayınlamıştır. Daha önceden çeşitli gruplarla çalışan Björk, 90’lı yıllarda tek başına kariyerine devam etmeyi tercih etmiştir. Kariyerinin bir döneminden itibaren oldukça farklı ve özgür bir tarz tercih etmiştir. Bir programa yedi aylık hamileyken bir sutyen ve bir etekle çıkması bir kadının kalp krizi geçirmesine neden olmuştur. Ancak yine de Björk’ün özgürlüğünü en iyi temsil eden bu yaptığı hareket olabilir. Karanlıkta Dans (Dancer in the Dark) adlı filmin hem müziklerini yapıp hem de başrol oynaması ona bambaşka bir alanda da başarı kazandırmış ve Cannes Film Festivalinde En İyi Kadın Ödülüne layık görülmüştür.

7. RÖYKSOPP

ve
Hafifmuzik’ten alınmıştır.

1998 yılında Norveç’te kurulmuş elektronik müzik grubudur. Kelime anlamı olarak Röyksopp, kahverengi toza benzeyen, sporlar dağıtan bir tür küçük mantar demektir. Grup üyeleri liseden beri birliktelerdir ve elektronik müziğe olan ilgileri de birlikte şekillenmiştir. İlk albümleri Melody A. M., 2002 yılında yayınlanmıştır. Bu grupta diğerlerine nazaran Nordik esintileri daha az bulabilirsiniz. Bu elektronik müziğin doğasından mı kaynaklanır bilinmez. Ancak şarkılarının elektronik müziğin kilometre taşı olduğu kesin.

8. Yazarın Favorisi: BLAUE BLUME

blaueblume.bandcamp’ten alınmıştır.

Kelime anlamı mavi çiçek olan Blaue Blume ismi, Danimarkalı grubun Alman edebiyatından seçtikleri bir semboldür. Mavi çiçek, özellikle Novalis’in Heinrich Von Ofterdingen kitabında somutlaştırdığı gibi kısaca ‘imkansızı aramak’ anlamını taşır. Ve bu arayış asla bir sonuca ulaşamaz. Hep bir arama halinde olmak ve belki de mükemmel olanın bulunamaması söz konusudur. Grubun adı da aynı konuyu anlatan Alman şair Joseph Freiherr von Eichendorff’un yazdığı Die Blaue Blume şiirinden gelmektedir. İlk çıkış parçalarını 2012 yılında yayınlayan grupta özellikle solistlerinin olağanüstü sesi, bazı şarkıları dinlerken iki kişinin şarkıyı seslendirdiği imajını yaratsa da şarkıyı tek kişinin söylediğini öğrendiğinizde oldukça etkilenebilirsiniz. Türkiye’ye yalnızca bir defa gelen grup, geçtiğimiz sene solistlerinin psikolojik bir rahatsızlığı yüzünden bir süre inzivaya çekilse de harika bir şarkıyla geri dönmüştür. Aslında şarkılarını şimdiye dek hep İngilizce yazmış olsalar da bu geri dönüş şarkılarını belki de kendi özlerine dönüş simgesi olarak ana dilleri Danca söylemişlerdir. Şarkının adının ise Morgensol (sabah güneşi) olması belki yeniden doğuşlarının bir simgesidir. Böyle olduğunu ümit ederek bir sonraki albümlerini sabırsızlıkla beklemekteyiz.

 

 


Kaynakça

Utku Çubukçu, Nordiksimit, Eivor ve Lindstrom Ankara’da, 2018 http://nordiksimit.org/2018/10/eivor-ve-lindstrom-ankarada/ (ET: 07.07.2019)

Farklı Müzik, Eivør Pálsdóttir, 2013 http://farklimuzik.com/eivor-palsdottir/ (ET: 07.07.2019)

Ece Begüm Kokudal, Gazete Bilkent, Oh Land’i Bilir Misiniz?, 2015 http://www.gazetebilkent.com/2015/12/14/oh-landi-bilir-misiniz/ (ET: 08.07.2019)

Epifoni Events, Flunk, 2018 https://epifoni.org/urun/flunk/ (ET: 08.07.2019)

NTV, Flunk İçin Erken Davranın, 2011 https://www.ntv.com.tr/turkiye/flunk-icin-erken-davranin,3QcOInZ5lkeFfEUwOqalGw (ET: 08.09.2019)

Ali Cem Günay, Birbabaindie, Jay Jay johanson’dan Yeni Albüm ‘Bury the Hatchet’ Geldi, 2017 https://www.birbabaindie.com/jay-jay-johanson-bury-the-hatchet-2017/ (ET: 09.07.2019)

Bilgehan Bilge, Medium, Keşif; Aurora Aksnes, 2016 https://medium.com/@bilgehnbilge/ke%C5%9Fif-aurora-aksnes-da8b8299772d (ET:09.07.2019)

Red Bull, Björk Hakkında Az Bilinen 5 Şey, 2016 https://www.redbull.com/tr-tr/bjork-hakkinda-az-bilinen-5-sey (ET: 09.07.2019)

NTV Kültür Sanat Sine Portre, Bir Çocuk Şarkıcı: Björk, http://arsiv.ntv.com.tr/news/6749.asp (ET: 09.07.2019)