Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Noel
Kaynak: Frankfurter Allgemeine Zeitung

Noel Tatili Korona Nedeniyle Daha Erken mi Başlamalı?

Kuzey Ren-Vestfalya’da Noel tatilleri gündeme geldi. Yakında diğer ülkeler de aynı şeyi yapacak mı? Kısa bir ön karantina, bayram günlerine herhangi bir şey katacak mı? Artıları ve eksileri aşağıda bulabilirsiniz.

Artıları: Noel’de Biraz Normallik

Ailede Noel tatillerini olabildiğince güvenli hale getirmenin etkili bir yolu var: “Karantina öncesi” ilkesi. İdeal olarak, Noel’den yaklaşık bir hafta önce elinizden geldiğince tüm sosyal ilişkilerden kaçının. Bu süre zarfında gerçekten herhangi bir belirti yaşamadıysanız, muhtemelen daha önce enfekte olmamışsınızdır. Elbette bu kesin değil; özellikle enfeksiyon kapmış gençlerin bazen hiçbir belirti göstermediğini ve virüs için bekleme süresinin yaklaşık on gün olduğunu biliyoruz. Buna karşın, Virolog Christian Drosten ekim ayında NDR’deki[1] konuşmasında örnek olarak büyükanne ve büyükbabamızla yapacağımız buluşmadan önce kendimizi izole etmeyi önerdi.

Eminim ki şimdi öğretmenler ve diğer okul personelleri, virüsün sınıflarda yayılmasını önlemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Birçok öğretmen konuyu anlatmak ve aynı zamanda tüm hijyen kurallarına uymak için sınırlarının ötesine geçti. Kız kardeşim bir ilkokul öğretmeni ve çocukların ellerini yıkarken yapabilecekleri belirli görevler hakkında düşündüklerini anlattı. Eğer 25 çocuk bir lavaboda sıraya girerse ve her moladan sonra ellerini iyice temizlerse bu zaman alacaktır. Ancak, bu süre zarfında da yeni konuya başlanamayacaktır. Bu nedenle, tüm çocuklar “güzel” görevler içeren sözde bir yıldız klasörü aldı. Böylece gönüllü ve ücretsiz çalışarak bunlar üzerinde çalışmaya devam edebilecekler.

Tüm çabalara rağmen hayatın diğer tüm alanlarında korona vakaları olduğu gibi okullarda da her zaman korona vakaları oluyor. Çocuklar genellikle çok az semptom gösterdiğinden veya hiç semptom göstermediğinden, enfeksiyonlar hemen fark edilmiyor. Bazı durumlarda korona vakasından sonra bile tüm sınıf karantinaya alınmıyor. Sadece böyle bir karantina vasıtasıyla ek bir yükü olan tüm ebeveynleri çok iyi anlayabilsem bile bunu şüpheli buluyorum. Sık sık kaygısız pek çok genç insanın sık sık bulunduğu bir ortamda virüs kol gezmeseydi bu gerçekten tuhaf olurdu.

Bu yıl 24 Aralık bir perşembe günü olduğu için şanslıyız. Eğer okulun son günü olan 19 Aralık Cuma günü olsaydı, insanlar ilk Noel kutlamasında yedi günlük karantina öncesine uyacaklardı. Daha sonra onlar vicdan azabı duymadan yaşlı akrabalarını ziyaret edebileceklerdi. Öğrencilerin veya öğretmenlerin Noel öncesi çalışmayacağını ima etmek istemiyorum hal böyleyken de en azından bazı konularda Noel’den önceki günlerde film izlemeyi veya Noel şarkıları söylemeyi sevdiğimizi iyi hatırlıyorum (G9’un[2] avantajı). Belki öğrenciler bunu veya diğer okul ödevlerini evde yapabilirler.

Elbette, herkesin kendine hâkim olması, anneler ve babalar için büyük bir çaba gerektirecek ve Noel alışverişi gibi diğer etkinlikleri ileriye kaydırmaları gerekecek. Okulları kapatmak ve 23 Aralık’ta tıklım tıklım olan dükkanlarda itişip kakışmak tabii ki de çok saçma. Karantina öncesi ilkesi diğerleri için, -hastane ve hemşirelik personeli veya süpermarketteki çalışanlar gibi- artık mümkün değildir.

Yakın aile çevremde birkaç öğretmen ve yüksek riskli bir hasta var. Noel’i göremememiz hepimize acı verir. Bu yıl birkaç gün önce tatile gitmek, birçok ailenin yaşlı akrabalarını yalnız bırakmak zorunda kalmayacağı anlamına gelebilir. Birbirlerini görebilirler, birbirlerine destek olabilirler ve hatta belki birbirlerini rahatlatabilirler. Bir yılı birlikte bitirmek hiç kimse için kolay olmadı. Onlar 2020 yılında tek seferliğe mahsus olacak şekilde birazcık normal bir hayat yaşayacaklar: Bu, aileyle birlikte Noel bayramı kutlaması şeklinde olacak.

Eksileri: Başka Fikirler Yok mu?

Kuzey Ren-Vestfalya’daki sevgili ebeveynler, mutlu Noeller! Eyalet hükümeti kasım ayında size küçük bir sürpriz yaptı. Çocuklarınız iki günlük ücretsiz tatil hakkına sahip oldu! Ve diğer bazı federal eyaletler de benzer bir Noel hediyesini düşünüyor.

Ancak hiçbir sevinç çığlıkları duyulmuyor. Ebeveynler hiç mutlu değil mi? Belki de onlara sunulan beklenmedik bu hediye gözlerine sevinç gözyaşları getirmekten daha fazla sorun yarattığı içindir. Örneğin, hala çalışmak zorunda olduğunuz ya da daha önce yapmadığınız bir Noel alışverişi yaptığınız bu iki gün boyunca çocuklarla nereye gidersiniz? Büyükanne ve büyükbaba artık onlara bakmıyor olacak ve bebek bakıcısı da hala denenmemiş olacak. Çocukların yaşına bağlı olarak bu biraz zor olabilir. Birçoğu yıllık iznini zaten tüketmiş veya yıllar arasında buna ihtiyaç duymuştur. Kuzey Ren-Vestfalya’daki bekar anne ve babalar derneği, haklı olarak eyalet hükümetinin kararını kötü haber olarak nitelendirdi.

Sadece iki günlük bir tatil olsa bile, ebeveynler hiçbir sebep yokken büyük sıkıntılar yaşadı. Bunun enfeksiyon sayısını azaltması mı gerekiyor? Lakin, beş hafta içinde ne olacağını kim bilebilir? Eğer bu dokuz federal eyalette Noel tatillerinin zaten 21 Aralık’ta başlıyor olduğuna dair bir iddia ise doğrudur, ama bu durumdan etkilenen ebeveynler için daha uzun süre öngörülebilirdi ve yıllık tatil planlamalarına da dahil edilebilirdi.

Zaten anneler ve babalar şu an bu zor tatillerin arifesindedir. Akrabalara yapılan açık ziyaretler büyük olasılıkla tatil gezisinin yanı sıra iptal edilecek. Noel Arifesi küçük gruplar halinde geçecek ve muhtemelen Yeni Yıl Arifesini de el freni çekerek kutlayacağız. Çocukları mutlu etmek, çiftseniz bazı federal eyaletlerde üç hafta takılmak kolay olmayacaktır ve hatta arkadaşlarla buluşmak bile saptırma olarak yönetmeliklerle düzene sokuldu.

Noel’den önceki tatil günleri nedeniyle çocukların ve ebeveynlerin bir tür “ön karantinada” olduğu iddiası yeterince ileriye gitmiyor, çünkü sizi yanlış bir koruma duygusuna kaptırır. Zaman, bir enfeksiyonu göz önüne almamak için çok kısadır ve sadece büyükanne ve büyükbabalara bulaştırma riski kalacaktır. Noel arifesinden önce çalışmak zorunda olan yeterli sayıda insan olduğu gerçeğinin yanı sıra, özellikle hastanelerdeki hemşire ve doktorlar ve perakende ticarette çalışanlar olacaktır.

Peki, o halde ne olmalı? Bir yandan politikacılar, enfeksiyonların artmasına rağmen okulların açık kalacağından emin olmaktan yorulmuyor, öte yandan -en azından Kuzey Ren Vestfalya’da- okullar daha erken kapatılıyor.

Çoğu ebeveyn gibi ben de yaz tatilinden sonra okulların tamamen yeniden açılmasına sevindim. İlk karantinanın başlama zamanını hiçbirimiz unutmadık. Anlamadığım şey: Ondan hiçbir şey öğrenilmedi. İnsanlar, ilkbaharda enfeksiyon sayısının sonbahar ve kış aylarında tekrar artacağından şüphelenmediler mi? Herkes buna daha iyi hazırlanamaz mıydı?

Okullar şimdiye kadar sıcak noktalar olmadı ancak sayılar çok yüksek olduğu ve her yerde arttığı için, özellikle de ortaokullarda giderek daha fazla enfekte insan bulunuyor; dolayısıyla birbirlerine ve öğretmenlere bulaştıran öğrenciler de bulunuyor. Maske takıyorlar ve ellerini yıkıyorlar, ancak üçüncü AHA[3] kuralı olan mesafeyi tutamıyorlar.

Şimdilik sınıflar bölünmüyor, ancak yüz yüze ve uzaktan eğitimin alternatif modeli daha az kirlenmeyi ve aynı zamanda derslerin devamını sağlayabilirdi. İlk karantinadan sekiz ay sonra bile, çoğu okul yavaş dijitalleşme nedeniyle bunu yapamıyor. Bu sonunda işe yarayacak olsaydı, evde eğitim konusu korkusunun en azından bir kısmını kaybettirebilirdi ve tatili uzatmak artık sorun olmayabilirdi.

Yazar: Johanna Dürholz & Anke Schipp

Kaynak: F.A.Z


Dipnotlar

[1] Hamburg merkezli bir radyo ve televizyon yayıncısı. Hamburg’a ek olarak Aşağı Saksonya, Mecklenburg-Vorpommern ve Schleswig-Holstein bölgelerinde de yayın yapar. ARD konsorsiyumunun bir üyesidir.

[2] G9, “İyi tatlı rüyalar” anlamına gelir ama “O iyi geceydi” anlamına gelmez; G ve 9 hızlı bir şekilde aynı anda okunursa da bu iyi geceler şeklinde duyulacaktır. Diğer bir açıklaması da “zeki veya eski güzel kız arkadaş” anlamındadır.

[3] AHA:  Mesafe, hijyen, günlük maske