Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
polis şiddeti
Kaynak: WAZ

Nijerya’da Polis Şiddetine Karşı Kanlı Protestoda 69 Ölü

Nijerya’da polis şiddetine karşı düzenlenen protestolarda en az 69 kişi hayatını kaybetti.

Başkent Abuja sokaklarında ordu, ülkenin ekonomik başkenti Lagos’ta kanlı huzursuzluk var. Ülkede polis şiddetine karşı protestolar giderek acımasız hale geliyor. Son iki haftadır gösterilerde sürekli isyanlar çıkıyor. Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari ilk kez yaptığı açıklamada, bu süreçte çok sayıda kişinin öldüğünü itiraf etti.

Geçen hafta Cuma akşamı yapılan açıklamada, protestolarda 51 sivil, 11 polis ve yedi askerin öldüğü bildirildi. Cumhurbaşkanı, güvenlik güçlerinin göstericiler tarafından öldürüldüğünü vurguladı ancak sivil ölümlerinden kimin sorumlu olduğunu söylemedi.

Ülkenin ekonomi başkentindeki protestolar, güvenlik güçlerinin salı günü göstericilere ateş açması sonrasında süre geldi. 24 saat süren sokağa çıkma yasağına rağmen, ilerleyen günlerde şiddetli ayaklanmalar patlak verdi. Durum Cuma gününe kadar sakinleşmedi. Sokağa çıkma yasağı Lagos eyaleti valisi tarafından “artan anarşi” nedeniyle uygulanmıştı. Ana yollar da kapalıydı.

Cumhurbaşkanı, Protestoculara Öğüt Verdi

Kızgın gençlerin arabaları ve hükümet binalarını ateşe verdiği bildirilirken, insanların da yolları kapatıp binaları yağmalayarak tahrip ettikleri söyleniyor. Yerel bir sakin, hapishaneden silah sesleri işittiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Buhari daha önce ulusa hitaben yaptığı konuşmada, göstericileri “yıkıcı unsurlar” tarafından sömürülmemeye çağırmıştı. Bunu yapmak ulusal güvenlik, hukuk ve düzeni baltalayacaktır. “Hiçbir koşulda buna müsamaha gösterilmeyecektir.” Ancak Cumhurbaşkanı, güvenlik güçlerinin göstericilere yönelik şiddetinden bahsetmedi.

Video Protestoları Tetikledi

Polis şiddetine karşı protestolar 8 Ekim’de başlamıştı. Protestolar, seçkin bir birim olan Özel Hırsızlık Önleme Ekibi’ne (SARS) karşı gelişti ve bu nedenle #EndSARS hashtag’i yaygınlaştı. Sosyal medyada dolaşan bir videoda SARS memurunun genç bir adamı öldürdüğü ortaya çıktı. Birim o zamandan beri dağınıktı. Protestocular şimdi geniş kapsamlı polis reformu çağrısında bulunuyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü; polisleri göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve canlı mühimmat kullanmakla eleştirdi: “Protesto etme ve polis vahşetinin sona erdirilmesini talep etme hakkını kullanan insanlar, kendilerini koruması gerekenler tarafından acımasızca muamele görüyor ve taciz ediliyor.”

Hükümet başlangıçta protestoda insanların öldüğünü reddetti. Ancak kamuoyunun baskısı daha da büyüyor. Uluslararası Af Örgütü, “Lagos’taki Lekki gişesinde protestocuların ölümüne yol açan aşırı güç kullanımına dair inandırıcı ama rahatsız edici kanıtlar” aldığını açıkladı. Af Örgütü yetkililere, güvenlik makamlarının ölümcül güç kullanımına yalnızca birkaç olağanüstü durumda izin verilebildiğini hatırlattı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, can kaybına neden olan aşırı canlı mühimmat şiddetinden bahsetti: “Ateş etmeden önce güvenlik kameralarının ve ışıklarının kasıtlı olarak kapatıldığına dair haberler daha da rahatsız edici; çünkü teyit edilirse, barışçıl göstericilere yönelik bu acınacak saldırının kasıtlı olarak planlandığını ve koordine edildiğini gösteriyor.”

Saldırganlar Yaklaşık 2.000 Mahkûmu Serbest Bıraktı

Kargaşayla bağlantılı olarak, Nijerya’nın Lagos’taki en büyük hapishanelerinden biri geçen Perşembe günü ateşe verildi. Salı günü saldırganlar, Benin kentindeki bir hapishaneye baskın düzenledi ve yaklaşık 2.000 mahkûmu serbest bıraktı. Saldırganlar, polis şiddetine karşı protestoların bir parçası olduklarını belirtti.

Nijerya İçişleri Bakanlığı sözcüsü tutukluların kimlikleri hakkında şunları söyledi: “Merkezlerde gözaltına alınan tutukluların çoğu çeşitli suçlardan gözaltına alınan ve şiddet suçlarından idam veya yargılanmayı bekleyen hükümlü suçlulardır.”

Polis şiddetine karşı protestolar dünya çapında destekleniyor. Örneğin Londra’da bir gösteri vardı. Uluslararası üne sahip Nijeryalı yazar Adichie, memleketindeki şiddeti en sert şekilde kınadı. New York Times’da “Bir barışçıl sivil kalabalığa ateş etmenin tek nedeni terörize etmektir.” diye yazdı. Nijerya devleti vatandaşlarına karşı çıktı.

İngiliz gazetesi The Guardian bir yorumda şunları yazdı: “Lekki gişesinde meydana gelen silahlı saldırılar, polisin eylemlerini içeren bir eylemin, vatandaşların devlet tarafından muamele edilmesine karşı daha derin bir öfke nedeniyle hükümet karşıtı protestolara dönüştüğünü gösteriyor.”

Daha geniş anlamda, insanlar devletin tepkisini temel ihtiyaçlarını karşılamadaki başarısızlığa bağlayacaklar: “Koronavirüs salgınıyla daha da kötüleşen, artan işsizlik öfkeyi de körükledi.”

Gazete, bu bağlamda Afrika Birliği (AU) & Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ile Batı Afrika ittifakı ECOWAS başkanı Gana Başkanı Nana Akufo-Addo’yu eleştiriyor.

Devlet başkanları, ABD’deki vahşice bir polis müdahalesinde hayatını kaybeden George Floyd’un ölümü hakkında açık bir şekilde konuşmuşlardı. Yorumda, “Mahallelerindeki polis vahşetini ele almakla daha az ilgileniyor gibi görünüyorlar.” demişlerdi ancak Nijeryalıların protestoları için iyi nedenleri var. “Halkın korunması gerekiyor.”

Kaynak: WAZ