Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
new york

New York Vergi Yetkilileri Trump Hakkındaki Dolandırıcılık İddialarını Araştırıyor

Duyuru, New York Times’ın Trump ve kardeşlerinin ebeveynlerinin vergilerini kaçırmalarına yardımcı olduklarını bildirmesinden sonra yapıldı.

New York eyaleti vergi memurları, New York Times’ın, kendisi ve kardeşleri ile ölmüş olan babaları Fred C Trump tarafından kurulan emlak krallığını ele geçirmelerini araştıran “1990’larda, dolandırıcılık sahtekarlığı örnekleri de dahil olmak üzere şüpheli vergi planları” raporundan sonra soruşturmalara başladı.

New York eyaleti vergi idaresi Washington Post’a verdiği demeçte, “Vergi dairesi, NYT makalesindeki iddiaları gözden geçiriyor ve uygun araştırma yollarını gayretle takip ediyor” dedi.

New York Times, Trump’ın eski çalışanlarıyla yapılan ve on binlerce sayfadan oluşan gizli kayıtları içeren 100.000’den fazla sayfalık belge ile yapılan röportajlar ile Trump’ın bebeklikten bugüne, en az 413 milyon dolarlık değer biçilen emlak imparatorluğunu babasından nasıl devraldığını anlatıyor.

Bilgilerin birazı daha önceden ortaya çıkmıştı. Başkan için, Beyaz Saray tarafından tutulan bir avukatın reddi yalanlanmamıştı. Bu temel olarak Trump’ın kimliğinin merkezini oluşturan bariz gerçekleri (zenginlik) değiştirecektir.

Ancak, Trump Çarşamba günü tuhaf bir tweet ile çıkış yaptı.

“Beceriksiz New York Times daha önce hiç görmediğim bir şey yaptı. Çok eski ve sıkıcı olan “paranın zaman değeri” kavramını kullandılar. Dahası, bu, benim hakkımda yazdıklarının %97’sinin kötü olduğu anlamına geliyor. Seçimler için çamur atmaktan kurtulamadılar!” diye yazdı.

Soruşturma, Fred Trump’ın vergi belgeleri üzerinde şekillendi, ancak Donald Trump’ın açıklama yapmayı reddettiği cumhurbaşkanının kişisel vergi beyanlarını ortaya çıkarmadı.

Trump betimlemesini oluşturan dokuz haneli mirasın yalanlanması en az 40 yıl geriye gidiyor. Babasının emlak imparatorluğunu “küçük” olarak nitelendirip yalnızca 1 milyon dolar borç aldığını ve daha sonra ödediğini söylüyor.

Bir haberciye söylediği şekli ile “Yalnızca birkaç fıstık aldım. Babam kocaman bir miras bırakmadı. Brooklyn ve Queens civarında gayrimenkullerdi. Bu imparatorluğu kendi başıma kurdum. Kimse benim için yapmadı.”

Aslında Times’ın bildirdiği gibi Trump, Fred Trump’ın oğlunu zenginleştirmek için beş yıl içinde yarattığı 295 farklı gelirden faydalanıyordu. Raporda, Donald Trump’ın sekiz yaşına geldiğinde milyoner olduğu yazıyor.

Fred Trump, ikinci dünya savaşını takriben patlayan konut inşaatında New York’un dış mahallelerinde -çoğunlukla Brooklyn ve Queens- apartman binaları ve sıra evler inşa ederek, zamanının en üretken emlak geliştiricilerinden biri oldu. Onun kiracılar üzerindeki acımasız uygulamaları, uzun zamandır Brooklyn’de yaşayan halk şarkıcısı Woody Guthrie’nin bir protesto şarkısı olan Old Man Trump’ın konusuydu.

Vergi iadesi, kuruluş ve kredi belgelerinin oluşturduğu dağa karşı, basın sekreteri Sarah Sanders, Salı akşamı Fred Trump’ın “yaklaşık 20 yıldır olmadığını” belirten bir açıklama yayınladı ve New York Times raporunu “yanıltıcı” olarak nitelendirdi. Sanders, “Yıllar önce IRS bu işlemleri gözden geçirdi ve imzaladı.” dedi.

Ancak, Trump New York Times’ın kendisi hakkındaki vergi kaçakçılığı iddiasıyla ilgili belgeleri ayarlamış olabilir. Bu, büyük mirasının açığa çıkarılması kadar zarar verici bir şey. Fakat eğer doğruysa, hala para cezasına maruz kalabilir. Bu başkan için daha büyük bir tehlike.

New York Times, Trump ve kardeşlerinin, ebeveynleri tarafından kendilerine aktarılan 1 milyar dolardan fazla vergi karşılığında sadece 52,2 milyon dolar ödediğini bildirdi. Bu, hediye ve mirasların %55 oranında vergilendirildiği durumda yaklaşık %5 oranında bir vergi ödemesidir.

Donald Trump’ın avukatı olan Charles Harder, müvekkilinin babasının mirası için bir vergi stratejisi tasarlamada bir rol oynadığını ve cumhurbaşkanının “vergi sahtekârlığı” yaptığı iddiasını reddetti.

Harder, “Times’ın, Başkan Trump’ın sahtekarlığa, vergi kaçakçılığına veya başka bir suça karıştığını açıklaması ya da ima etmesi, onlara, iftiraya karşı büyük bir sorumluluk yüklemektedir ve zarara uğrayacaklardır.” dedi.

Avukat, “New York Times’ın dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığı iddiaları %100 yanlış ve iftira niteliğinde” dedi. “Hiç kimse tarafından dolandırıcılık veya vergi kaçırma olayı olmadı. Times’ın dayandığı gerçekler çok yanlış. ”

New York Times soruşturması, babadan oğula geçen zenginlik zincirindeki iki noktayı belgeliyor. Raporda, 1997’de Donald Trump ve kardeşlerinin babasının imparatorluğunu sahiplenerek on milyonlarca doları anında elde ettikleri bildirildi.

Haftalar önce, Trump, Geri Dönüş Sanatı isimli kitabını yayınladı ve kumarhane işlerinin kötü gitmesinden sonra nasıl “iyileştiğini” açıkladı.

“Bu zor zamanlarda kendim hakkında çok şey öğrendim” diye yazdı. “Baskıyı ele almayı öğrendim. İçime çekilip, başımı öne eğip, en başa dönüp işleri yoluna koyabildim. Daha çok çalıştım, odaklandım ve kendimi o durumdan çıkardım. ”

Trump’ın kitabında bahsedilmeyen, New Jersey’deki Atlantic City’deki sorunlu bir kumarhanede tahvil ödeme yöntemiydi. New York Times gazetesine göre, babası, 3.35 milyon dolarlık bir çekle kumarhaneye “güvenilir bir muhasebeci” göndermiştir. Elçi, 3.35 milyon dolarlık çip almış ve bahis koymadan ayrılmıştır. Aynı gün, Trump Jr, ne olduğunu sorgulayan kumarhaneye 150.000 dolarlık bir çek yazmıştır.

New York Times’ın söylediğine göre, New Jersey oyun yasaları uyarınca 3.5 milyon dolar yasa dışı bir miktardı ve bu yüzden 65.000 dolar cezaya çarptırıldılar.

Sonra, 2003’te Donald Trump, kardeşlerine kendi servetlerini sağlayan varlıkları satmaları gerektiğini söyledi, babasının imparatorluk parçalarını. Anlaşma 2004 yılında 737.9 milyon dolar olarak olarak yapıldı.

Ancak New York Times’a göre, satın alma işlemini finanse eden bankalar bu imparatorluğa yaklaşık 1 milyar dolar değer biçiyorlardı.

“Başka bir deyişle, Donald Trump, usta tüccar, babasının imparatorluğunu ederinden yüz milyonlarca dolar daha az paraya sattı.”

Kaynak: https://www.theguardian.com/us-news/2018/oct/02/trump-helped-parents-hide-money-on-tax-returns-new-york-times

Çevirmen Hakkında

Mert Öbek / TESA İngilizce Çevirmeni

Nişantaşı Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi