Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / New York Belediye Başkanı Gerçekleşen Kamyon Saldırısı İçin “Korkakça Bir Terör Eylemi” İfadesini Kullandı

New York Belediye Başkanı Gerçekleşen Kamyon Saldırısı İçin “Korkakça Bir Terör Eylemi” İfadesini Kullandı

Sonradan sahte olduğu anlaşılan silahlarla kamyondan inen sürücü polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

Salı günü kiralik bir kamyon ile Dünya Ticaret Merkezi anıtınınn yanında bulunan bisiklet yolunda 8 kişinin ölümüne ve 11 kişinin ağır yaralanmasına neden olan bir saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırı New York City belediye başkanı tarafından “korkakça terör eylemi” olarak nitelendirildi.

Olaya şahit olan insanların ifadelerine göre kamyondan sonradan sahte olduğu anlaşılan silahlarla inen ve Arapça “Allah büyüktür” sözlerini haykıran saldırgan, polisler tarafindan karnından vurularak etkisiz hale getirildi. Saldırgan hemen sonrasında ameliyata alındı. Durumunun ağır olduğu fakat hayati tehlikeyi atlattığı açıklandı.

Soruşturma kapsamında resmi olarak görevlendirilmeyen yetkililere göre saldırgan 29 yaşında Özbek uyruklu ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yasal yollar ile 2010’da gelen Sayfullo Saipov. Florida sürücü ehliyetine sahip fakat New Jersey’de ikamet ettiği düşünülüyor.

Uber, Saipov’un sürücülerinden biri olduğunu Salı akşamı doğruladı. Şirket kendisinin sicil kaydının araştırıldığını ve altı aydan uzun bir süredir aktif sürücü olduğunu belirtti. Olaydan hemen sonra da Uber uygulamasından engellendi.

Şirket yaptığı açıklamada ‘Bu anlamsız olay karşısında dehşete düştük.’ Tüm dualarımız ile mağdurların ve ailelerinin yanındayız. Tüm hukuki çalışmalarda yardımımızı sunacağız.’ ifadelerini kullandı.

Sürücü küçük bir okul minibüsüne çarpıp durana kadar 14 sokak boyunca yaklaşık 1.2 km uzunluğunda olan bisiklet yolunda ilerledi. Kargaşa ve polisin açtığı ateş büyük panik yaratırken mahallede etrafa saçılmış bisiklet parçaları ve sonradan üstleri kağıtlarla kapatılan cesetler bıraktı.

‘Çok kan vardı’

Görüntülere şahit olan bir Uber sürücüsü, ‘Çok kan vardı. Yerlerde yatan bir sürü insan vardı.’ dedi.

Deniz kenarında bulunan bir restoranda şef olan Eugene Duffy, ‘ Bir sürü polis geldi fakat ne olduğunu bilmiyorlardı. İnsanlar çığlık atıyordu. Kadınlar avazları çıktığı kadar bağırıyordu.’ açıklamasında bulundu.

Polisler Manhattan’ın batı kısmında yer alan Hudson Nehri boyunca yolları kapattı. Cadılar Bayramı için halkın hazırlandığı ve yürüyüş yapılması planlanan Greenwich Village için büyük güvenlik önlemleri alındı.
Bir bomba imha ekibi saldırıda kullanılan aracı aradı fakat herhangi bir patlayıcı bulunamadı.

‘Bu bir terör eylemiydi’

Belediye Başkanı Bill de yapılan saldırı hakkında, ‘Bu bir terör eylemiydi, korkakça bir terör eylemiydi. Bu saldırı kendi hayatlarını yaşamakta olan ve kendilerine ne olacağıyla alakalı bir fikirleri olmayan masum insanlara karşı yapılan korkakça bir terör eylemiydi.’ açıklamasında bulundu.

New York ve dünyanın diğer yerlerindeki şehirler olası bir araç saldırısına karşı önlemlerini arttırdı. Irak ve Suriye’de bulunan terör örgütü IŞİD, takipçilerini insanları öldürmek için teşvik ederek saldırılar düzenlemelerini sağlıyor. Geçtiğimiz yıllarda İngiltere, Fransa ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede bu tür saldırılar yaşandı.

New York Valisi Andrew Cuomo bu saldırının ‘yalnız kurt’ olarak gerçekleştirildiğini ve olayın daha büyük bir organizasyonla bağdaştırılabilmesi için ortada yeterli kanıtın bulunmadığını belirtti.

Şehrin polis şefi James O’Neill’in açıklamasına göre saldırganın araçtan indikten sonra sergilediği tavır ve söylediği sözler bir terör saldırısını andırıyordu.

‘ABD’de DEĞİL!’

ABD Başkanı Trump Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ‘Psikolojisi bozuk ve dengesiz bir kişinin saldırısı, ABD’de DEĞİL!’ açıklamasında bulunarak bu saldırılara ABD’de izin verilmeyeceğini söyledi.

New York polisinin direkt olarak IŞİD’i suçlamamasına karşın Başkan Trump yaptığı açıklamada ‘Ortadoğu’da ve dünyanın diğer bölgelerinde yendiğimiz IŞİD’in tekrar ülkemize dönmesine ve girmesine izin vermeyeceğiz.’ ifadelerini kullandı.

Kayıtlara göre Saipov ABD’ye geldikten sonra Ohio’ya taşınıp bir kaç işletme için ticari kamyon sürücülüğü yapmış. İlk olarak Sayf Motors isimli bir şirkette çalışan Saipov ülkeye giriş yaptıktan sonra bir kaç hafta adres olarak Cincinnati bölgesinde bulunan yakınının adresini kullanmış. İkinci olarak Cleveland bölgesinde bulunan Bright Auto şirketinde çalışan Saipov yine bu bölgede ikamet etmiş.

‘Her zaman çalışırdı’

Yetkililer Salı akşamı Saipov’un adresini kamyon taşımacılığı yapan bir şirketin web sitesinde bularak evinde arama yaptılar. Kamyon şoförlüğü sırasında aldığı trafik cezalarının bulunduğu mahkeme dosyalarında Saipov’un hem New Jersey hem de Cleveland adresleri kullandığı belirlendi.

Ohio’da evinde kaldığı aile dostu Dilnoza Abdusamatova, Saipov’u ‘çok sakin’ ve ‘çok çalışan’ biri olarak tanımladı. ‘Her zaman çalışırdı.’ diyen Abdusamatova, ‘Hiç bir zaman parti veya benzeri yerlere gitmez; eve gelir dinlenir ve sonra tekrar işe giderdi.’ ifadelerinde bulundu.

Polis Saipov’un kamyonu saat 14:00 civarı kiraladığını ve bir saat sonra da West Street’te bulunan, ABD tarihinin en büyük terör saldırısına maruz kalan Dünya Ticaret Merkezi’ne bir kaç sokak uzaklıktaki bisiklet yoluna girmiş. Kamyon daha sonra Chambers Sokağında bir okul minibüsüne çarparak durmuş ve bu sırada iki yetişkin ve iki çocuk çarpışma esnasında yaralanmış.

El Yazısı Not

Polis, olay yerinde bir paintball silahı ve saçma silahı bulunduğunu söyledi. Olay yerinden göründüğü kadarıyla iki yüz üstü bulunan ceset vardı. Kamyonun ön tarafı parçalanmış haldeydi ve okul minibüsünün yan tarafı hasarlıydı.

İki güvenlik görevlisi kamyonun içerisinde bir not bulduklarını belirtti. Bir yetkili notun el yazısıyla yazıldığını ve muhtemelen Arapça olduğunu belirtti.

Olay soruşturma kapsamına alındı. Ayrıca bazı yetkililer olayın işleniş biçimini bir terör saldırısı olarak niteleyebileceklerini söyledi. Yetkililere hala soruşturma kapsamında bulunan olay hakkında açıklama yapma izni verilmedi fakat bazı yayın kuruluşlarına gizliliği koruyacak şekilde bilgilendirme yapıldı.

Bir okul fotoğrafçısı olan Tom Gay, insanların dışarıda bir kazanın olduğunu söylemesiyle dışarı çıktığını ve bir kadının ‘Silahı var! Silahı var!’ diye bağırdığını söyledi.

Arjantin’den 5 kayıp

Tom, bir köşeye geçerek olayı uzaktan izlerken mavi giysili zayıf bir adamın West Sokağından elinde silahla koştuğunu gördüğünü ve onun arkasında da bir polisin onu takip ettiğini söyledi.

Beş veya altı el ateş sesi duyan Tom, kamyondan inen kişinin yere yığıldığını gördüğünü ve silahını hala havada tuttuğunu belirtti. Bir adamın gelip yerde yatan saldırganı tekmeleyip elindeki silahı elinden düşürmesini sağladığını da sözlerine ekledi.

Arjantin dışişleri bakanlığı hayatını kaybeden beş kişinin kimliğini tespit ederken , Belçikalı yetkililer hayatını kaybedenlerden birinin Belçikalı olduğunu belirtti.

Kanada Başbakanı Justin Tredeau, saldırıda hayatını kaybedenlere ve ailelerine tüm Kanadalılar adına başsağlığı dilerken ‘derin üzüntü’ içerisinde bulunduğunu açıkladı. Ayrıca, saldırıda yaralananların en yakın zamanda iyileşmelerini diledi.

Kanada Yeni Demokrat Parti lideri Jagmeet Singh, ‘Manhattan’da yaşanan trajik hadisede hayatını kaybedenlere, yaralılara ve ilk yardımda bulunanlara sevgimi, hislerimi ve dualarımı gönderiyorum.’ tweeti atarak destekte bulundu.

Şehrin önceden planladığı Cadılar Bayramı etkinliğine iptal edilmeden devam edildi. Yoğun güvenlik önlemleri arttırılarak polis sayısı arttırıldı, ağır silahlı görevliler bulunduruldu ve etkinliğin bulunduğu yerlere bariyerler konuldu.

Atlanta’da bulunan Home Depot şirket sözcüsü, kamyon saldırısıyla alakalı her türlü yardımda bulunacağını açıkladı.

Kaynak: http://www.cbc.ca/news/world/new-york-truck-attack-1.4380850

Çevirmen Hakkında

Ali Ersal Kaçan

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir