Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Netanyahu: “Suriye’de Gerçekleştirilecek Olan Askeri Harekât İsrail’in Güvenlik İhtiyaçları Doğrultusunda Uygulamaya Konulacak.”

Netanyahu: “Suriye’de Gerçekleştirilecek Olan Askeri Harekât İsrail’in Güvenlik İhtiyaçları Doğrultusunda Uygulamaya Konulacak.”

Çince aslından çeviren: Doğukan ENUŞTEKİN

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun yaptığı açıklamada, İsrail’in Suriye’de kendi güvenlik ihtiyaçları yüzünden sınırlandırılamayacağını ve özgürce harekete geçebileceğini söyledi.

Netanyahu: “ Suriye’de gerçekleştirilecek olan askeri harekât İsrail’in güvenlik ihtiyaçları doğrultusunda uygulamaya konulacak.

El Cezire’nin aktardığı habere göre, İsrail Başbakanı Netanyahu dün yaptığı konuşmada Likud Partisi üyeleri ile bir demeç verdi. Amerika, Rusya ve Ürdün’ün Suriye için yapılması planlanan ateşkes antlaşmasında üçlü mutabakata vardıkları bildirildi fakat İsrail tarafından yapılan açıklamada bu kısıtlamaların kabul edilemeyeceği vurgulanarak İsrail’in Suriye’de kendi güvenliğini tehdit eden durumlara karşı gereken önlemleri alacağı vurgulandı. Yapılan açıklamada özellikle güney bölgesinin durumunun kritik olduğu ve bu bölge üzerine İsrail’in güvenlik ihtiyaçlarının kısıtlanamayacağıda vurgulandı. Ayrıca Netanyahu “ Biz bu mevkileri Amerika ve Rusya hükümetlerine bildirdik.” Dedi.

Londra’da yayınlanan YiLafu Gazetesi’nin de aktardığına göre Netanyahu “ İsrail Ordu Mensupları 12 Kasım’da bir araya geldiler ve Suriye’de bir kırmızı çizgi çekilmesi kararı aldılar. Ve bizde bu karara uygulayacağız.” dedi. İsrail Ordusu tarafından yapılan açıklamaya göre Suriye’de yüzlerce askeri operasyon uygulandı ve bunların çoğu Hizbullah ve İran’ın cephaneliklerine yönelikti.

YiLafu gazetesi ayrıca aktardığına göre İsrail Güney Suriye’deki izolasyon alanının 50 kilometrelik sınır güvenliği hattından sonra başlaması gerektiğini savundu. İsrail sınır güvenliğini korumak için bu girişimin desteklenmesinin Ürdün, Amerika ve Rusya ile olan ateşkes sorununu çözmeyeceğini ve bu durumdan İsrail Hükümetinin son derece huzursuz olduğu belirtildi.

Kaynak: http://world.people.com.cn/n1/2017/1114/c1002-29645085.html

Çevirmen Hakkında

Doğukan Enuştekin

Doğu Çin Normal Üniversitesi
( 华东师范大学)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir