Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Netanyahu Bab’ül Mendep Boğazı’nın Ablukaya Alınması Konusunda İran’ı Uyardı

Netanyahu Bab’ül Mendep Boğazı’nın Ablukaya Alınması Konusunda İran’ı Uyardı

Almanca aslından çeviren: Atilla Arda BEŞEN

Netanyahu Bab’ül Mendep Boğazı’nın Ablukaya Alınması Konusunda İran’ı Uyardı

İran’ın Bab’ül Mendep limanını abluka altına alarak kapatması durumunda, İsrail askeri, güçlerinin bunu engelleyeceğini söyledi. Bu tehdit ile beraber Başbakan Netanyahu da ABD ve Tahran arasındaki anlaşmazlığa katılmış oldu.

İsrail, İslam Cumhuriyeti’ni Arabistan ve Afrika arasında bulunan Bab’ül Mendep boğazını İran’ın kapatması halinde askeri bir adım atmakla tehdit etti. Başbakan Netanyahu çarşamba günü yaptığı açıklamada İran’ın bu hamlesini engelleyecek uluslararası bir koalisyonla karşı karşıya kaldığını söyledi. Bab’ül Mendep Kızıldeniz ile Hint Okyanusu’nun bir parçası olan Aden Körfezi’nden ayırıyor. İsrail bu durumda işin içine girmiş bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan Petrol taşımacılığını kargo şeridi üzerinde askıya alacağını açıkladı. Daha önce, İran destekli Yemen Huthi isyancılar orada iki gemiye saldırmıştı. Suudi Arabistan ve İran Bab’ül Mendep’in bitişiğinde Yemen’de vekalet savaşı yapıyorlar.

İran boğazı direkt kapatacağından söz etmedi ama uluslararası petrol taşımacılığında büyük bir paya sahip olan Hürmüz Boğazı’nı kapatmakla tehdit etti. ABD Enerji Ajansı EIA’ya göre, boğaz dünyanın en önemli petrol kaynağı olan darboğazlardan biri. 2016 yılında bu su yolunda günlük 18.5 milyon varil taşınıyordu.

Hürmüz Boğazı en dar noktasında yaklaşık 54 km genişliğindedir. Her iki devletin karasularının durumu dikkate alınırsa bu boğaz çok dar bir trafik hattına sahiptir. Taşıma şeritleri bu neden her bölgede birbirinden eşit şekilde ayrılmıştır ve 3.7 km genişliğindedir aynı zamanda tampon bölgelere uzaklıkları da eşit mesafededir. Güzergah dünyanın en büyük tankçılarının 500 bin tonluk en büyük tankerlerin bile geçmesi için yeterince derin ve sağlam.

İran ve Umman Musandam Yarımadası arasındaki suyolunun çok dar olması sebebiyle nispeten basit askeri araçlarla kontrol edilebiliyor. Rota üzerinde mayınların döşenmesi bile geçişi engellemek için yeterli olabilecektir.

İran’ın tehdidi ise ABD ile aralarında yükselen söz savaşı üzerine verilmiş bir tepkiydi. İran lideri Hassan Ruhani, ABD’yi Tahran’daki bir televizyon konuşmasında ”Tüm Savaşların Annesi” lafıyla tehdit etti.

”İran ile yapılacak bir barış bütün barışların annesi, yapılacak savaş ise tüm savaşların annesi olacaktı.” Ayrıca Ruhani Donald Trump’a direkt bir savaş ilanında bulundu ve İran Halkına yardım edeceğini öne sürdü. ”İran halkını kendi güvenliklerine ve kendi çıkarlarına karşı kışkırtamazlar.”

Trump Twitter yoluyla büyük bir uyarıda bulundu. ”ABD’yi bir daha asla tehdit etmeyin, aksi takdirde geçmişte az kişinin karşılaştığı sonuçlara maruz kalacaksınız.”

Kaynak: http://www.spiegel.de/politik/ausland/israel-droht-iran-mit-militaereinsatz-bei-blockade-von-meerenge-a-1221289.html

Çevirmen Hakkında

Atilla Arda Beşen / TESA Siyaset Masası Direktörü / İngilizce – Almanca Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir