Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.

Mutlaka Göz Atmanız Gereken Web Siteleri Listesi – 2

Farklı alanlardan ilgi çekebilecek site listesi oluşturmuştum bir önceki listede. Bu güzel içerikli listeler bitmediği için ben de listenin devamı niteliğinde bu listeyi oluşturdum. Umarım en az bir önceki siteler kadar hepimize fayda sağlar. 🙂

 1. https://www.edx.org/

edx

Bu sitede online kurslar bulunmakta. Harvard ve MIT tarafından kurulmuş bir site. Ücretli ya da ücretsiz olarak istediğiniz bir konuda kursu takip edebiliyorsunuz. Hatta sertifika da alabiliyorsunuz.

2. http://myfridgefood.com/

myfridgefood

Sıradaki sitemiz özellikle final zamanı ne yiyeceğini ne yapacağını bilemeyen öğrencilerimiz için ideal 🙂 Girişte olan malzemelerden hangisi dolabınızda var ise işaretliyorsunuz ve site  size bu malzemelerle yapılabilecek yemek tariflerini listeliyor.

3. http://htwins.net/scale2/

crab nebula

Kendisi interaktif galaksi ölçeği olan bir site. İsmi de the scale of the universe zaten. Bu siteyi ingilizce kullanmanızı öneriyorum türkçe karakterleri desteklemiyor. Çok fazla anlatmıyorum girip mutlaka inceleyin derim 🙂

4. https://www.glassdoor.com/index.htm

glassdoor

Türkiye de dahil olmak üzere dünyadaki şirketlerin işe alım vb. süreçlerde sorduğu sorular, verdikleri maaşlar gibi özelliklerini listeleyen, iş arayanlar için yararlı bir site daha.

5. http://microwavethis.wikia.com/wiki/List_of_Microwaved_Items

ketchup packet

İnstagramdaki absürd yakma yıkma deneyleri gibi aslında bu site 🙂 Mikrodalganın içine çeşit çeşit eşyalar koyup test etmişler yetmemiş bir de verileri bizimle paylaşmışlar 🙂

6. https://www.stubhub.com.tr/

stubhub

Gitmek istediğiniz her türlü etkinliğin (konser,maç,sinema vb) satılan ve satılmayan bilet sayısını gösteren bi site.

 7. http://www.imcdb.org/

imcdb

Meraklısına; izlediğiniz filmlerdeki araba model ve markaları listeliyor. ya da tam tersi şekilde seçtiğiniz araba modelinin hangi filmde yer aldığını gösteren site.

8. https://rarehistoricalphotos.com/

4 childeren for sale

Tarihi fotoğraflar bu sitede çok güzel listelenmiş. Özellikle savaşla ilgili olan listeler dikkatimi çekti göz atmanızda fayda var.

9. https://scholarshipdb.net/

scholarshipdb.com

Dünyanın bir çok ülkesinde yüksek lisans, doktora ve sonrası araştırma ilanlarının yanı sıra iş ilanları da bulabileceğiniz harika bir site.

10. https://tastedive.com/

tastedive

Sevdiğiniz film,müzik,kitap,dizileri yazdığınızda size sevebileceğiniz bir diğer örnekleri öneren site. Güzel yanı ise birden fazla isim girebiliyorsunuz.

11. https://www.futureme.org/

futureme

Gelecekteki kendinize mail atmaya yarayan bir site. 1-5-10 yıl gibi tercihlerle kendinize bugünden bir not bırakabilirsiniz 🙂

12. https://artsandculture.google.com/

google arts & culture

Google’ın en az bilinen servislerinden birisi Arts&Culture. Hem çok güzel araştırmaları barındırıyor hem de sanat eserlerini yüksek çözünürlükte keşfetmemizi sağlıyor. Renklere, sanatçılara, akımlara, müzelere göre tabloları arayabiliyorsunuz.

13. http://drinkify.org/

drinkify

Dinlediğiniz müziğe veya gruba göre içmeniz gereken içeceği size otomatik söyleyen hatta müziğini de çalan web sitesi.

14. http://bbcsfx.acropolis.org.uk/

bbc sound effects

BBC’nin 16 bin kayıtlık ses arşivi. Dizel motor sesinden adını hiç duymadığınız kuş seslerine, savaş kayıtlarına kadar birçok farklı kayıt mevcut. Saatlerinizi harcayabileceğiniz bir arşiv.

15. https://roadtrippers.com/

roadtrippers

Örneğin İstanbul’an Atina’ya araba ile seyahat ediyorsunuz. Yolunuzun üstünde ve çevresinde görebileceğiniz şeyleri size sıralıyor. İlginç aktiviteler, yemekler, mekanlar gibi farklı kategorileri de var.

 


Yazar Hakkında

Buse Yılmaz / TESA Liste Birimi Yazarı

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler