Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Müslümanlara Nefretten Dolayı İşlenen Suçlar: ABD’deki İslamofobik Olayların Raporlarında Suç Oranları 2016’da Yeniden Yükseldi

Müslümanlara Nefretten Dolayı İşlenen Suçlar: ABD’deki İslamofobik Olayların Raporlarında Suç Oranları 2016’da Yeniden Yükseldi

Müslümanlara Nefretten Dolayı İşlenen Suçlar: ABD’deki İslamofobik Olayların Raporlarında Suç Oranları 2016’da Yeniden Yükseldi

Kampanyacılar Donald Trump’ı bu tür olaylara karşı konuşmaya çağırdı.

11 Eylül’den on beş yıl sonra ABD’de kaydedilen İslamofobik saldırılar artmaya devam ediyor.

Amerikalıların aşırı sağ görüşe sahip insanlar tarafından öldürülme olasılığının İslami görüşe sahip insanlar tarafından öldürülmesinin 7 kat daha olası olduğunu gösteren rapora rağmen, yeni bir raporda İslamofobi vakalarının 2016’da yüzde 57 oranında arttığı görülüyor. Buna göre anti-Müslüman suçlarda yüzde 44 oranında bir artış meydana geldi.

American-Islam İlişkileri Konsey’i (CAIR) tarafından hazırlanan rapor, 2014-2016 yılları arasında Müslüman karşıtı eğilimli olan olaylarının yüzde 65 oranında arttığını gösteriyor. CAIR, iki yıllık dönemde Müslümanlara yönelik nefret suçlarının yüzde 584 oranında artış gösterdiğini tespit etti.

CAIR tarafından yapılan bu araştırmalar diğer bağımsız araştırmacıların bulgularına benzer sonuçlar verdi. 20 eyaletteki verilere bakarsak, California State University’deki araştırmacıların bulduğu sonuçlara göre, 2015 yılında ABD’de Müslümanlara karşı nefret suçlarından 196 olay meydana geldi ve bu durum geçen yıl yüzde 78 arttı. Bu rakamlar daha sonra FBI verileri tarafından doğrulanmıştı.

Bu yılın başlarında, CAIR, Donald Trump’ın göreve başlamasından bu yana, ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza yetkilileri İslamofobya içerdiği iddia edilen olayların yaklaşık yüzde 1.000 oranında arttığını bildirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Laura Pitter, bu hafta yazdığı yazısında, Trump yönetiminin, kendi anti-Müslüman söyleminin İslamofobik en son olayların artışına katkıda bulunduğu iddiasını “saçma” olarak reddettiğini yazdı.

“Ancak eleştirmenlerine karşı nefret suçlarına karşı konuştuğundan daha yüksek sesle ve daha sıklıkla saldırdı” dedi Laura Pitter. ”Trump nefret ve şiddetli tahammülsüzlük eylemlerine ve söylemlerine karşı çıkarken daha güçlü olmalı, özellikle de kendi retorikleri ve yürütme eylemleri sürekli olarak Müslümanları günah keçisi haline getirirken.”

“Şimdiye kadar, Kongre’de bir konuşma dışında nefret suçlarına karşı konuşma Trump tarafından yapılmadı ya da bu konulara daha esnek, kamusal bir biçimde daha geniş bir biçimde hitap ettiler.”

O, “Trump gerçekten bu nefret olaylarından uzak durmak istiyorsa, bu soğukkanlı raporun ardından kamusal kınama bunu yapmak için bir yoldur” dedi.

Şikayetçinin FBI çalışanları tarafından sorgulanması ya da ajans tarafından uygun olmayan bir şekilde hedef alınmış gibi görülen olaylar vakaların yüzde 15’ini oluşturarak bunu ikinci en büyük kategori haline getirdi.

Nefret suçları dördüncü sırada gelirken, iş reddini de içeren istihdam sorunları üçüncü sırada geliyor.

Akademisyenler Charles Kurzman ve David Schanzer’in 2015 yılındaki bir raporunda İslam’dan esinlenen terör saldırılarının “son bir buçuk yıl boyunca 50 ölüme neden olduğu” kaydedildi. Aynı dönemde, “Aşırı sağcılar, 11 Eylül sonrasındaki 10 yılda 337 saldırı gerçekleştirdi ve bu saldırılar toplam 254 ölümle sonuçlandı” dedi.

 

Kaynaklar: http://www.independent.co.uk/news/world/americas/muslim-hate-crimes-increased-2016-islamophobia-donald-trump-latest-a7735141.html

 


Çevirmen Hakkında

Atilla Arda Beşen

İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunu

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir