Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / MÜLTECİ KRİZİ: Almanya Avusturya Sınırında Özel Güvenlik Önlemleri Aldı!

MÜLTECİ KRİZİ: Almanya Avusturya Sınırında Özel Güvenlik Önlemleri Aldı!

Almanya, Avrupa Birliği üyelerinin Brüksel’de mülteciler konusunda pazartesi günü yapacağı buluşma öncesinde, Avusturya’dan gelen tüm tren seferlerini durdurdu. Ülkeye giren mülteci sayısının baş edilemeyecek kadar büyük boyutlara ulaştığını söyleyen Almanya, pazar günü aldığı ani bir karar ile Avusturya sınırında güvenlik kontrollerini uygulamaya koydu ve dramatik bir şekilde Avusturya ile tüm tren seferlerini durdurdu.

Almanya içişleri bakanı Thomas de Maiziére, Berlin’de yaptığı bir konferansta önlemlerin başta Suriye olmak üzere ülkeye gelen mülteci sayısının her geçen gün rekor kırması üzerine geldiğini söyledi ve bunun atılması gereken bir adım olduğunu, müdahale edilmezse Almanya ve AB içinde büyük aksamalara sebep olacağını belirtirken kendilerine barınak arayan mültecilerin güvenliğine büyük önem veren ülkeleri tercih etmemelerini gerektiğini söyledi. Ayrıca Maizière, Avusturya ve Bavarya arasındaki tüm trenlerin (yaklaşık 450 bin mültecinin Almanya’ya ulaşmak için kullandığı yol) pazartesi 17:00 da durdurulduğunu ve sadece AB vatandaşları ve Almanya’ya girebilmek için geçerli belgeleri olanların sınırdan geçebileceğini belirtti.

Bu karar aslında Almanya’nın Şengen Sistemi’nden geçici olarak çıktığı anlamına geliyor. Bu karar ile birlikte Almanya’ya giremeyen, Avusturya sınırında kalan binlerce mülteci dramatik sahnelere sebep olacak. Binlerce insan diğer yolları deneyecek, sınırı geçene kadar sınırda çadır kuracaklar.

Alman polisi ise, Avusturya sınırında pazar günü saat 17.30’dan beri devriye gezmeye başladı. Almanya’nın sınırlarında başlattığı kontrolün Polonya ve Çek Cumhuriyeti sınırları için de uygulanması bekleniyor. Şansölye Angela Merkel cumartesi günü koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti ile yaptığı görüşmelerde, mülteci konusu detaylı bir şekilde masaya yatırıldı ve ortak bir karar alındı.

Çek Cumhuriyeti de Almanya’nın bu kararından bağımsız olarak yaptığı açıklamada Avusturya sınırında güvenlik önlemlerini arttıracağını açıkladı. Ayrıca Der Spiegel’in haberine göre hükümet kendi içinde Avusturya sınırındaki tren ve kara ulaşımını kontrol altına alabilmek için ordudan asker gönderilmesini de tartışıyor.

Mültecilere tren istasyonunun güvenlik yetkilileri eşlik ediyor. Michaela Rehle/Reuters

Almanya’nın attığı ani hamlenin, Merkel’in aldığı ani izin kararının ardından Münih’e gelen binlerce mültecinin Almanya’nın beklediği sayının çok üzerinde olması sonucu alındığını, özelikle Münih’teki ana tren istasyonundan gelen görüntülerin Almanya’yı bu kararı almaya teşvik ettiği söyleniyor.

Konuyla ilgili konuşan Münih Belediye Başkanı ise: “Cumartesi günü 13,015,pazar sabahı ise 1,400 kişi Avusturya’dan tren ile geldi. Münih artık kapasitesini doldurdu.” dedi.

Almanya’nın aldığı ani şaşırtıcı karar pazartesi yapılan, AB üyesi ülkelerinin içişleri bakanlarının Brüksel’de ki buluşmasına da gölge düşürdü. Mülteciler hakkında Almanya önderliğindeki atılacak olumlu adım beklentileri de böylece suya düşmüş oldu. Mültecilere karşı sıkı tutumuyla bilinen Doğu Avrupa ülkeleri, Almanya’nın bu hareketini ,mülteci konusunda aldıkları sert kararlarda koz olarak kullanmaları bekleniyor.

Macaristan başkanı Viktor Orban ise, Almanya’nın aldığı kararı olumlu karşıladı ve bu hamlenin Almanya ve Avrupa değerlerini koruyacağını belirtti. Daha önce Avrupa Komisyonu lideri Jean Claude Juncker tarafından alınan karara göre her ülkenin gelir ve coğrafi büyüklüğüne göre alması gereken mülteci kotası belirlenmiş fakat Doğu Avrupa ülkeleri ise bu kararı kabul etmemek için diretmişlerdi.

Almanya içişler bakanı De Maizière yaptığı açıklamada: “Almanya tekrardan sınırlarında kontrol önlemleri aldı. Bunu güvenliğimiz için yapmamız gerekiyor. Ayrıca üstünü vurgulayarak “Bu Avrupa’ya bir işaret” dedi.

Juncker, 160 barınağı 28 ülkenin coğrafi büyüklüğü ve zenginliğine göre dağıtılması kararını Almanya, Avusturya ve Fransa desteklerken, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Romanya ise bu karara karşı çıkıyor ve bu ülkeleri ikna etmek zor gözüküyor.

Pazar günü Çek Cumhuriyeti başbakanı Bohuslav Sobotka : “Brüksel’in aldığı kararı uygulamanın imkânsız olduğunu ve tutumlarının aynı kalacağını söyledi.” Victor Orbán, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, Merkel’in sınırları açma kararını daha öncede suçladığını, cumartesi günü 4,330 mültecinin geçtiği Sırbistan sınırını telle çevirmeye başladıklarını ve yeni tanıtılan yasa ile birlikte sınırı geçmeye çalışanların hapse gönderileceğini belirtti.

“Bu insanlar Suriye’de ki savaş bölgesinden değil, Suriye’nin komşularındaki kamplardan geliyorlar. Bu insanlar tehlikeden kaçmıyorlar ve onların yaşamları için endişe etmeye gerek yok. Avrupalı liderler hayal dünyasında yaşıyorlar.”

Avusturya Şansölyesi Faymann, pazartesi günü yapılacak olan buluşmadan herhangi bir karar çıkmazsa, Almanya ve diğer müttefiklerine zor kullanılmasını önerdi ve eğer mülteci paylaşımı konusunda Doğu Avrupa ülkeleri, sergiledikleri tutuma devam ederlerse ambargo uygulamayı düşündüklerini söyledi.

Bu ambargo, AB Yapısal Fonu’nu kapsayabilir. Bu fondan en çok yararlanan ülkeler ise Doğu Avrupa ülkeleri.

Mülteciler Münih tren istasyonundaki kapalı gişelerin yanında uyuyor. Fotoğraf: Nicola Armer/AP

Yunanlı yetkililer ise pazar günü yaptıkları açıklamada Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışan 28 kişinin boğularak hayatını kaybettiğini, ölenlerin yarısının çocuk olduğunu belirtti. Bu olaydan daha önce ise şafak vaktinde Yunan Sahil Güvenlik Ekibi, Ege Denizi’ni geçmeye çalışan 68 kişiyi kurtarırken,30 kişi ise karaya yüzmeyi başardı. Bütün bunlar olurken, Berlin Belediye Başkanı, Olimpiyat Stadı’na yakın 2 spor kompleksini mültecilere açacak.

Merkel’in Hristiyan Demokrat partisinin kardeş partisi CSU, Merkel’i Almanya’nın sınırlarını mültecilere açarak tarihi bir hata yapmak ile suçladı. Pazar günü Bavaria’nın başkanı Christoph Hillenband, Ağustos’un son günlerinden günümüze kadar yaklaşık 63,000 insanın Münih’e geldiğini ve sistemin çökmeye yakın olduğunu söyledi.

Özel olarak ayrılmış trenler, Almanya’nın kuzeyinden diğer bölgelerine doğru mültecileri taşıyorlar. Normal yolcular ise diğer ulaşım alternatiflerini kullanıyorlar.

Mülteciler Münih tren istasyonunda böyle görüntülendiler.  Fotoğraf: Sven Hoppe/EPA

Halep’in Müniş kentinden gelen mülteci konumundaki Mustafa Alomar ile yapılan röportajda Alomar: “Mülteci krizinin sadece onların değil bizim de sorunumuz diye düşünen insanlara sempatisinin olduğunu belirtirken, Suriye’de zengin, fakir ya da orta sınıftan biri olmanız önemli değil. Eğer Suriye’de kalmak istiyorsanız, ölürsünüz dedi.”

Halep Üniversite’sinde eski bir İngiliz Dil ve Edebiyatı öğrencisi olan Alomar, Berlin’de mülteci hostelinde kalırken ailesi ise Türkiye yakınlarında bulunan kampta kalıyor. 3 arkadaşının Libya’dan İtalya’ya geçmeye çalışırken öldüğünü ve o bottan tek sağ çıkan kişinin kendisi olduğunu belirtti. Sözlerini ise bizler şeytan ya da melek değiliz. Sadece insanız diyerek bitirdi. 

Kaynak: http://www.theguardian.com/world/2015/sep/13/germany-to-close-borders-exit-schengen-emergency-measures

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir