Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Muhammed Ali'nin 5 maçı

Muhammed Ali’nin Kariyerindeki En Önemli 5 Maçı

“I don’t like fighters who talk too much.”

(Çok konuşan dövüşçüleri sevmem)

Muhammed Ali

            Bazı sporlar vardır ki sporun adını söylediğiniz an hemen o sporcu akla gelir. Boks deyince çoğumuzun aklına ilk Muhammed Ali gelir. Muhammed Ali boksu dünyaya yaymış ve 7’den 70’e herkesin izlemeye can attığı bir sporcu haline gelmiştir. Sporculuğunun yanında aynı zamanda bir aktivist olması dünyada saygı duyulan en önemli sporculardan biri olmasını sağlamıştır.

            Cassius Marcellus Clay Jr. , 17 Ocak 1942’de Kentucky eyaletinin Louisville şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası Cassius Clay Sr. ilan panoları ve tabelaları boyayarak, annesi ise ev içi çalışarak geçimlerini sağlıyordu. 12 yaşında Louisville polisi Joe Martin’in himayesinde boksa başladı. Amatörde 167 maçın 161’ini kazanan Clay, amatör kariyerinde bile nasıl bir boksör olduğunu göstermişti. 1960 Roma Olimpiyatları onun kariyeri açısından dönüm noktası olmuştur. 18 yaşında hafif ağır sıklette altın madalya kazanan Clay, giderek ününü arttırmaya başlamıştı. Ring dışındaki cazibesi ve kişiliği aynı zamanda iddialı açıklamaları insanlar arasında daha popüler olmasına yol açtı. 22 Şubat 1964 yılında Ağır Sıklet Dünya Şampiyonluk maçında Sonny Liston’ı yenerek kemerin sahibi oldu. Maçtan 2 gün sonra İslam dinine geçtiğini açıkladı. 6 Mart 1964’te akıl hocası Elijah Muhammed tarafından verilen “Muhammed Ali” ismini kullanmaya başladı. 25 Mayıs 1965’te Sonny Liston ile rövanş maçına çıktı ve ilk rauntta nakavt etti.[1] 1966 yılında Vietnam Savaşı için Muhammed Ali’yi askere çağırdı. Ancak Ali “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek orduya katılmayı reddetti. Bunun üzerine 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970’te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü.

            1971’de Joe Frazier ile asrın maçına çıktı ve ilk kez bir maç kaybetti. Bu maçtan sonra 10 maç arka arkaya kazanan Ali, Ken Norton ile yaptığı maçta çenesi kırılarak maçı kaybetti. Ancak rövanş maçında Norton’ı yendi. 1973 yılında Joe Frazier ile ikinci defa karşılaşmış ve Frazier’ı yenerek tekrar ağır sıklet kemerini almıştır. 1974 yılında Zaire’de George Foreman ile karşılaşıp tekrar kemer kazanan Ali, 1977’de Leon Spinks’e kaybederek unvanlarını kaybetti. Ancak bir sene sonra Spinks’i yenerek unvanlarını geri aldı. Böylelikle 3 defa kemer kazanan ilk boksör oldu. 1981 yılında son maçına çıkan Ali, profesyonel kariyerine nokta koydu. Profesyonel kariyerinde 61 maça çıkan Ali, 56 maç galip geldi ve bu 56 maçın 37’sini nakavtla kazandı. 1984 yılında Parkinson hastalığı teşhisi konuldu. Bokstan sonraki yaşamında çeşitli olaylarda aktivist kişiliğini öne çıkardı. Muhammed Ali 3 Haziran 2016 tarihinde solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

            Muhammed Ali, 28 Eylül 1976’da Ken Norton ile yaptığı maçtan 2 gün sonra Türkiye’ye gelmiş ve büyük ilgi görmüştür. Muhammed Ali boks dünyasında gelmiş geçmiş en iyi sporcu olarak kabul edilir. Birçok boksör onu örnek almış ve örnek almaya devam etmektedir. Irkçılığın yüksek olduğu 1960’larda ABD’de ve dünyada bir sembol haline gelmiş ve herkesin saygısını kazanmıştır. Hatta ailemden örnek vereceksem dedem boksu sevmemesine rağmen Muhammed Ali’nin maçları için sabahladıklarını söylerdi. Mücadelesi ve yaptıklarıyla dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Şimdi sizler için seçtiğim Muhammed Ali’nin kariyerindeki 5 maça bakalım.

1.Cassius Clay vs. Zbigniew Pietrzykowski (1960 Olimpiyatlarında Altın Madalya)

            Clay, amatörde gösterdiği başarıyı 1960 Roma Olimpiyatlarında da göstermiştir. Finalde Polonyalı Zbigniew Pietrzykowski’yi yenmiş ve 18 yaşındayken hafif ağır sıklette altın madalya kazanmıştır. Bu maçtan sonra Clay için profesyonel kariyere adım atacak ve böylelikle Muhammed Ali efsanesi başlayacaktı. Ancak 1960 Roma Olimpiyatları’ndan döndükten iki gün sonra bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri’ne atmıştır. 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda bu madalyanın yerine başka bir altın madalya kendisine verilmiştir.[2]

2.Muhammed Ali vs. Sonny Liston

            Sonny Liston, Clay’den 10 yaş daha büyük ve korkulan bir boksördü. 1962’de Floyd Patterson’ı yenip ağır sıklet kemerini almış ve 1964’e kadar korumuştur. 22 Şubat 1964’teki maçta Liston ile karşılaşan Clay, altıncı rauntta rakibini pes ettirmiştir. Böylelikle dünyaya “Ben en iyisiyim!” diyebilmiştir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere maçtan iki gün sonra İslam dinine geçmiştir. 25 Mayıs 1965’te Muhammed Ali olarak ilk maçına tekrar Sonny Liston karşısında çıktı. Bu maçta rakibini ilk rauntta nakavt eden Ali dünyanın en iyisi olduğunu pekiştirmiştir.

3.Muhammed Ali vs. Joe Frazier (Asrın Maçı)

                Vietnam Savaşına gitmeyi reddeden Muhammed Ali, 1970’te boksa dönmüş ve iki maç kazanmıştı. Joe Frazier ise dönemin en boksörlerinden biri ve Muhammed Ali gibi yenilgisiz şampiyondu. Otoritelere göre Muhammed Ali, böyle bir maça hazır değildi. Çünkü boksa 3 yıl ara vermek zorunda kalmıştı. Dünya nefesini tutmuş, 8 Mart 1971’deki maçı bekliyordu. New York’un meşhur salonu Madison Square Garden’deki maç başa baş geçti. 11. rauntta Muhammed Ali yere düşmüşse de maça devam etmiş ancak sayıyla Joe Frazier maçın galibi olmuştur. Böylelikle Muhammed Ali profesyonel kariyerinde ilk yenilgisini almıştır. 1974 ve 1975’te bu ikili tekrar karşılaşmışlar ve bu iki maçtan da Ali galip ayrılmıştır.

4.Muhammed Ali vs. George Foreman (The Rumble In The Jungle)

            1974’te Joe Frazier’dan rövanşı alan Muhammed Ali, dönemin bir başka en iyi boksörlerinden biri olan George Foreman ile aynı yıl karşılaşacaktır. Organizatör Don King, daha çok ses getirmesi maçı Zaire’nin başkenti Kinshasa’da ayarlar. Maç Foreman’ın sakatlığı yüzünden 1 ay ertelenir. Otoriteler favori olarak Foreman’ı görürler hatta Muhammed Ali’ye 1’e 8 verirler. 30 Ekim 1974’teki maçtaki ilk rauntlarda Foreman, üstünlüğünü göstermeye başlar. Muhammed Ali, Zaire halkının desteği ve Foreman’ı kızdıracak sözlerle maçı lehine çevirmeye başlar. 8. rauntta Foreman’ın iyice yorulduğunu hisseden Ali, Foreman’ı nakavt eder. Ali’nin uyguladığı bu yöntem boksta yeni taktik olarak gelişmiş ve adına “rope a dope” denmiştir.

5.Muhammed Ali vs. Larry Holmes

                Muhammed Ali kariyerinin sonuna gelmiş ve 1980 yılında yenilgisiz boksör Larry Holmes ile unvanını korumak için ringe çıkacaktı. Holmes, maç öncesi Ali’nin yaşından dem vuruyordu. Ayrıca Ali’nin eski formu yoktu ve şampiyon olmasına rağmen favori Holmes’tu. 2 Ekim 1980’de Las Vegas’da karşılaşan ikilinin maçı düşünüldüğü gibi geçti. Ali’nin eski performansından çok uzaktı. Tabiri caizse kelebek gibi uçmuyor arı gibi sokmuyordu. Holmes her raunt üstündü ve belki de saygısından fazla agresif değildi. Dokuzuncu rauntta Ali’yi iplere sıkıştıran Holmes maçın sonucunu ilan eder gibiydi. 10. rauntta da durum değişmedi ve raunt sonunda Ali’nin antrenörü Angelo Dundee maçı durdurdu. Böylelikle Muhammed Ali efsanesi sona ermiş oluyordu. 1 sene sonra Ali, Trevor Berbick ile son maçına çıkarak profesyonel kariyerine son vermiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=eRKOBVih4uk

 

 


Kaynakça

Encyclopedia Britannica, Muhammed Ali American Boxer, 30 May 2019, https://www.britannica.com/biography/Muhammad-Ali-boxer (Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2019).

ekşişeyler, Muhammed Ali ve Foreman Arasında Gerçekleşen Tarihin En Büyük Boks Maçı: The Rumble in the Jungle, 14 Aralık 2017, https://seyler.eksisozluk.com/muhammed-ali-ve-foreman-arasinda-gerceklesen-tarihin-en-buyuk-boks-maci-the-rumble-in-the-jungle (Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2019).

CNN Türk, Muhammed Ali İstanbul’da, 12 Haziran 2016, https://www.cnnturk.com/turkiye/muhammed-alinin-istanbul-gunleri?page=2 (Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2019).

The Guardian, The night when Ali screamed in the pain, 7 Jan 2007, https://www.theguardian.com/sport/2007/jan/07/boxing.features (Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2019).

History, Cassius Clay defeats Sony Liston, 21 Aug 2018, https://www.history.com/this-day-in-history/cassius-clay-defeats-sonny-liston (Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2019).

Hürriyet, Efsane boksör Muhammed Ali hayatını kaybetti, 21 Mart 2017, http://www.hurriyet.com.tr/muhammed-ali-yasamini-yitirdi-40113009 (Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2019).

Newsday, Fight of the Century: Muhammed Ali vs. Joe Frazier, 8 March 2018, https://www.newsday.com/sports/boxing/muhammad-ali-vs-joe-frazier-1-fight-of-the-century-on-march-8-1971-1.11873346 (Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2019).

Sporx, Muhammed Ali tüm dünyada anılıyor, 3 Haziran 2018, https://www.sporx.com/muhammed-ali-tum-dunyada-aniliyor-SXHBQ710755SXQ (Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2019).

www.youtube.com (Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2019)

[1] Bu maçın resmi spor tarihinin en bilinen fotoğraflarından bir tanesidir: https://cdn1.creativecirclemedia.com/sportshistory/original/20190131-053124-Ali-Liston.jpg

[2] İzlemek için bkz: https://www.youtube.com/watch?v=Y9OlmPyjsNU

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir