mona
Kaynak: Jean-Pierre Muller/Getty Images

Mona Lisa’nın Gülüşünün Arkasında Yatan Gizem

Yazan: Ray Setterfield

Tablodaki gülüş, sanatseverleri 600 yıl boyunca büyüleyen ve Mona Lisa’yı dünya üzerindeki en ünlü eser yapan bir gülüştü. Oysa günümüzdeki bir doktorun dediklerine göre resimdeki kadın ne büyüleyiciydi ne de cilve yapıyordu: resimdeki kadın yüz felciydi.

Kısa bir süre için sarsıntıya uğrayanlar şu sonuca ulaşıyor: Yüzün bir tarafındaki güçsüzlük, ağzın aşağıya sarkmasına neden oluyor. Ağzın aşağıya sarkmasıyla zarar gören taraftaki gözü kapamak zorlaşıyor, hatta daha da kötüsü imkânsız bir hale geliyor. Dudaklar çarpık çünkü yüzdeki belirli kasları kontrol eden bir sinir şişmiş ya da sıkışmış.

Dr. Kedar Adour’un Physicians’ Weekly’e verdiği demeç, Leanardo Da Vinci’nin şaheserinin başına ne geldiğini tam olarak açıklıyor. Durum, sol dudağının neden daha yukarıda olduğunu, sol gözünün neden sağ gözünden daha küçük olduğunu açıklıyor.

Mona Lisa ya da La Gioconda, Floransalı zengin ipek tüccarı Francesco del Giocondo’nun eşi Lisa Gherardini’ydi. Lisa Gherardini, 1503’te da Vinci onu çizmeye başladığında 24 yaşındaydı. Eşinden daha uzun yaşamıştı ve 5 çocuğu vardı. Tablo, Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

1959’da İngiliz doktor Kenneth Keele, resimdeki kadının “boyun şişkinliği” geçirdiğini bildirmiş. Boyun şişkinliği tiroit bezinin genişlemesi ile meydana geliyormuş ve kadının hamile olduğunun kesin kanıtıymış. 2011’de ise, resmi üç boyutlu lazerler ve kızıl ötesi ışınlarla inceleyen Kanadalı bilim insanları şu kanıya varmış: Mona Lisa, o zamanlarda hamile değilse bile o an doğum yapmıştır.

Gerçekte ne olduğunu kimse bilmiyor tabii ki. Bugün yaşıyor olsaydı, olanları söyler miydi? Yoksa sadece büyüleyici bir şekilde gülümser miydi?

 

https://www.onthisday.com/articles/the-secret-behind-mona-lisas-smile