Moda, Kadınlar ve Güçlü Giyim: Margaret Thatcher’ın Moda Üzerine Etkisi

Politik eğiliminiz her ne olursa olsun, ki, Margaret Thatcher’ın son derece etkili bir figür olduğu yadsınamaz bir gerçek. Her şeyden önce İngiltere’nin ilk kadın başbakanı ve neo liberalizm taraftarıydı. Ancak yakın zamanda Victoria ve Albert Müzesi, Thatcher’ın aksesuarları gibi, kıyafetlerini de daimi müzesinde sunmayı önerdi.

BBC Four adlı bir kadın saati firmasının, Baroness Thatcher’ı son 70 yılın en etkili kadını olarak isimlendirdiği hafta, Güney Kensington’daki müze seçim kazandığı yıl giydiği ve yine 1987’de Blackpool’daki Muhafazakar Parti Konferansı’nda giydiği mavi yün Aquascutum kıyafet de dahil olmak üzere, eski başbakan tarafından giyilen üç tarz kıyafeti belirledi.

Sırmadan işlenmiş ve tafra opera pelerini olarak Aquascutum’dan Marianne Abrahams tarafından tasarlanan kıyafeti Thatcher, Londra Belediye Başkanının 1979’daki ziyafetinde üzerinde taşıdı ve Deida Acero tarafından tasarlanan siyah bağcıklı tüylü ipek kıyafeti kocası Sir Denis’in 2003’teki cenazesinde giyerken, bu kıyafeti aynı yıl Ronald Reagan’ı anma töreninde de giydi.

Teatcher’ ın giyim tarzını moda anlayışını ve maliyetlerini kapsayan bir tartışma olmaksızın yeniden düşünmek, İngiltere’nin ikinci kadın başbakanının kazandığı, Almanya’da en itibarlı koltuğa sahip olan kişinin bir kadın olduğu ve ufak bir farkla bu koltuğu kaybeden bir kadının bulunduğu Amerika gibi ülkelerde bir yılda daha da önem kazanıyor.

Londra’daki St Martin Sanat Okulu’nda moda tarihi alanında öğretim görevlisi olan Jane Tynan, kadınların giydiği şeyleri gözden geçirme eğilimimizin, siyasette yaptıkları gerçek işlerden daha çok dikkat çeken cinsiyetçi bir toplum yapısının yansıması olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte Thatcher’ın bu imajın farkında olduğunu ve tarzını gücün bir enstrümanı olarak kullandığını ifade ediyor. Ancak tarz belirleme noktasında bu geçerli değildi. Bunun yerine eski başbakan 1980’lerin stili olan “güçlü giyim tarzını” benimsedi.

“Birçok politikacı gibi o da siyasi yaklaşımını gözler önüne sermek için kendi stilini yarattı. Trendleri belli bir ölçüye değin takip ediyordu ancak bunları muhafazakar değerleriyle eşleştirip vurgulamak için referans gösteriyordu” diyor Dr Tynan.

“O, Güçlü tarzıyla bir kariyer kadını görüntüsüne ulaşabilirdi ancak şöhreti daha yumuşak giysiler giymesine neden oldu. Bu yüzden de kedi fiyonklu bluz giydi. Geçmişteki muhafazakar kadınlığın bir sembolü olarak kedi fiyonklu bluz diğer agresif kıyafet kombinleriyle çatıştı.

“Bu Thatcher’ın imajındaki bir paradokstu. Bir zamanlar kadınların iktidar hakkını savunma iddiasıyla muhafazalar değerleri görünür kılmaya çalışmıştı. Muhafazakarlık mutlak surette güç sahibi kadınları kapsamadı. Onun gardırobu, muhafazakar ideolojiye sahip güç sahibi bir kadın lider ile, geniş bir toplumda kadın gücünün sınırlarını gösteren bir çatışma haliydi.

“Gardırobundaki Aquascutum markasının mirası karanlık muhafazakar mavisi kendini tekrar eden bir renkti” diyor Dr Tynan ve ekliyor: “Bu noktada İngilizlerin bağlı devletlerin geleneğindeki yerini ortaya koymaya çalışan bir örnek oluşturdu. Otuz yıl sonra kıyafet seçimi politikacılar için hala çok önemli ve tabii kadınlar için de tehlikeli. Son amerikan seçimlerinde Hilary Clinton’ın kıyafet tercihleri kıyafetin politikacılar için önemli bir husus olduğunu ortaya açıkça koyuyor.”

Theesa May’in kızgınlığa sebebiyet veren 1000 dolarlık deri kıyafeti hakkında da yorumda bulunarak; “Başbakan bir kadın olarak basit giyindiği için eleştirildi. Şu açık ki adil olmayan bir şekilde, kadınlar erkeklere kıyasla daha çok inceleniyor.. Savile Row’ un elbisesinde olduğu gibi, sıklıkla pahalı kıyafetler satın alan erkek politikacılar gündem olmuyor” diyerek ekliyor: “Erkekler de bu yargılamalardan kaçamıyor. herkesçe çokça bilinen, kıyafetin erkeklerin değeri açısından önemli birisi olarak işçi lideri Jeremy Corbyn’I örnek veriyor. “Halkla ilişkilerin gereği olarak politikacılar ne yaptıklarını bilmeliler. Theresa May’in pahalı moda kıyafetleri eleştirildiğinde, Jeremy Corbyn de geçmişte kirli olduğu ve kıyafetlerine çok para harcamadığı için eleştirilmişti. Ancak insanların politik savaşların bir sembolü olarak kıyafeti kullandıklarını göz ardı edemeyiz çünkü bu toplumsal değerlerin güçlü bir göstergesidir”.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/life-style/fashion/margaret-thatcher-clothes-dress-suits-power-dressing-fashion-impact-women-victoria-and-albert-museum-a7480026.html

Çevirmen Hakkında

Eray KONYA / TESA İngilizce Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Gazetecilik Bölümü Mezunu

İnkılap Tarihi Yüksek Lisans