Ana Sayfa / Çeviriler / Makale Çevirileri / MISIRLI GİBİ YEMEK

MISIRLI GİBİ YEMEK

Arkeolojik bulgular bize Antik Mısırlıların tapınma, kutlama ve yas konuları hakkında bir çok şey söylüyor. Fakat bu bilimsel bulgular aynı zamanda bu karmaşık uygarlığın ne -ve nasıl- yediğini ortaya çıkaran ipuçları da sağlıyor. Emmer ve kamut tahıllarından – yağlanmış ceylan- bal ve bira’ya. Açlık Tarihinde bu hafta Antik Mısır yemekleri üzerinde duruluyor.

Mısır diyetinin iki esası vardı; Ekmek ve bira. Rahipten düşük ücretli işçiye kadar herkes her gün bu iki gıdadan yiyordu ve buna karşın rahiplerin yiyeceği daha kaliteliydi ve kuşkusuz böyle olmalıydı. Mısırın ekili ana tahılı emmerdi. Bugün farro olarak bilinen ve o dönem en iyi bilinen besin emmerdi. İyi dengelenmiş bir besin kaynağı olarak biliniyordu. Benzer tahıllardan en yükseği lif ve mineraller’de bulunuyordu. Tahıldan ekmek ve yulaf yapılırdı. Özellikle günümüz modern arkeologları, yapılan bu ürünü ”Ekmek Bira” diye adlandırdı.

Bira ekmek, normal ekmekten daha çok mayalanmış olan hamurdan yapılırdı ve maya kültürlerinin (bakteri) yok olmaması için belirli bir sıcaklıkta pişirilirdi. Bira yapanlar fıçı içine ekmeği ufalar ve suda doğal fermenteye verilirdi. Bu dönemdeki bira koyu ve bulanık verilirdi ve muhtemelen günümüz sofralarında mide bulandırıcı olabilirdi. Besleyici, sağlıklı ve düşük kalitedeki yiyeceklerin bir çok besleyici eksiğini tamamlıyordu.

Ancak Antik Mısırlılar yalnızca karbonhidratla beslenmiyordu. Avcılar, çeşitli av yöntemleri ile ceylan ve turnaların yanı sıra çeşitli küçük kirpiler de (su aygırları dahil) yakalayabiliyordu. Balık yakalanır, tuzlanır ve korunurdu. Aslında korunan balık çok önemliydi ve Mısırlılara balık yakalamak için sadece tapınak yetkilileri izin verebilirdi. Bal, kuru üzüm ve diğer kurutulmuş meyveler ve tatlandırıcı ürünler ödül olarak verilirdi. Ayrıca soğan, papirüs sapları, kereviz ve yabani sebze bolluğu da vardı.

Dönemden kalma hiçbir yemek tarifi olmamasına rağmen, Mısırlıların yemeklerini nasıl hazırladıklarını dioramalar** ve mezarlarının solundaki diğer objeler sayesinde belli başlı fikirlere sahibiz. Çalışanlar günde iki öğün yerdi: Sabah: Ekmek, bira ve genellikle soğan; Akşam yemeğinde: Daha doyurucu olan haşlanmış sebze, et ve daha fazla bira ve ekmek. Soylular ise her öğün sebze, et, tahıl, şarap, günlük yapılmış tereyağı ve peynir gibi ürünler tüketirdi. Rahipler ve Kraliyet ailesi daha kaliteli yemek yerdi. Tatlı olarak: Ballı kek ve jujubes diye adlandırılan bir meyve ve diğer ballı yemeklerin olduğunu mezarlardaki detaylarda buluyoruz. Üstelik, bir Mısırlının ziyafeti bittiği zaman hizmetçi kızlar şarap testileri ile dolaşır ve boş bardakları doldururdu.

*Emmer ve Kamut : Verimi düşük bir tahıl.
*Diorama: Hayvanları ya da tarihsel olayları kendi doğal ortamlarındaki durumlarıyla gerçekçi bir biçimde gösteren model.

Kaynak: http://www.history.com/news/hungry-history/eat-like-an-egyptian

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir