Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Mısır Ordusu: Sina’daki Militanlara Şiddetli Darbe İndirdik

Mısır Ordusu: Sina’daki Militanlara Şiddetli Darbe İndirdik

Arapça aslında çeviren: Yehia Al Kilany

Mısır Ordusu, Cuma günü Sina bölgesinde terör örgütlerine karşı başlatılan kapsamlı operasyonun, Hava Kuvvetleri tarafından yapılan hava saldırılarıyla devam ettiğini söyledi.

Askeri sözcü Tâmir El-Rifai, yayınladığı bildiride, Hava Kuvvetlerinin geçen gece kuzey ve orta Sina’da önceden tesbit edilen terör odakları ve terör topluluklarına hava saldırısı yaptığını açıkladı. Ayrıca bu saldırıya, silah, mühimmat ve patlayıcı madde depoları ve lojistik destek yerlerinin de dahil olduğunu vurguladı.

Bildiride, özel deniz kuvvetlerinin, Refah’tan El-Ariş’e kadar uzanan deniz sahilinde güvenliği sağlamak ve terör unsurlarını abluka altına almak amacıyla tarama operasyonuna başladığı açıklandı.

Polisin ise, Silahlı Kuvvetlerin yardımıyla kuzey ve orta Sina’daki yerleşim bölgelerini taradığı ve Süveyş Kanalının doğu tarafındaki köprü ve feribotlara giden yollarda pusular kurduğu bildiride söylendi.

Yenilenme: Cuma günü saat 10:44

Mısır Ordusu; Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Polis katılımıyla ülkenin farklı yerlerinde terör unsurlarına karşı kapsamlı askeri bir operasyon başlattı.

Askeri sözcü albay Tâmir El-Rifai, operasyonun kuzey, orta, delta ve Nil Nehri’nin batısındaki tarım bölgelerinde olacağını söyledi.

Televizyonda yayınlanan bir bildiride askeri sözcü, Silahlı Kuvvetlerin Mısır halkından kendilerine destek olmalarını ve ülkenin huzurunu bozanlar hakkında güvenlik güçlerine haber vermelerini istedi. Ayrıca operasyonun, ülkenin sınırlarını iyice kontrol altına almayı ve terör unsurları olan bölgeleri temizlemeyi hedeflediğini açıkladı.

Yetkililerden birinin Reuters Ajansına verdiği demeçte “Askeri operasyonun amacı Şubat ayı bitene kadar Sina’yı teröristlerden temizlenmiş bir bölge ilan etmektir” dediği bildirildi.

Cumhurbaşkanı El-Sisi geçen Kasım ayında, 300 kişinin can verdiği El-Revda Camii saldırısından sonra, Silahlı Kuvvetlere, Kuzey Sina’yı üç ay içinde İslamcı milislerden temizlemek için emir vermişti.

Kaynak: https://www.alhurra.com/a/egypt-assault-sinai/417330.html

Çevirmen Hakkında

Yehia Al Kilany / TESA Arapça Çevirmeni

İskenderiye Üniversitesi

Sosyal Bilimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir