Ana Sayfa / Yazılarımız / Siyaset / Güncel Analizler / Mısır Cumhurbaşkanlığı Seçimine Yakından Bir Bakış

Mısır Cumhurbaşkanlığı Seçimine Yakından Bir Bakış

Yazan: Yehia Al Kilany

Mısır devriminin yedinci yılında Mart ayında gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gözler adaylara çevrildi. Fakat Mısır halkının büyük çoğunluğu seçimlerin normal seyrinde gitmeyip beklenen düzeyde demokratik olmadığı kanısında. Gitgide karmaşık bir hal alan cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili herkes merak içerisinde ne olacağını bekliyor.

Ahmed Kunsova’nın Adaylığı

41 yaşındaki Kunsova hem inşaat mühendisi hem de Mısır Ordusunda albay olarak görev yapmaktaydı. 29 Kasım tarihinde kendi Facebook sayfasında 3 video paylaşarak 2018 yılında gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olma niyetinde olduğunu açıkladı. Video Facebook’ta yayınlandıktan sonra, Kunsova gözaltına alınıp hakkında soruşturma başlatıldı.

Kunsova’nın avukatı Esad Heykel, Kunsova askeri üniformasını giyip siyasi görüşünü söylediği için “Askeri sisteme zarar verme” suçuyla karşı karşıya kaldığını açıkladı. Ayrıca Kunsova’nın, mevcut Cumhurbaşkanı El-Sisi’nin 2014’te yaptığını örnek olarak alıp adaylığını askeri üniformasıyla açıklamaya karar verdiğini söyledi.

Kunsova 2014 yılında siyaset yapmak amacıyla görevinden istifa etmiş fakat talebi reddedilmişti. 2017 Aralık ayının sonunda Ahmed Kunsova Kuzey Kahire Askeri Mahkemesi tarafından 6 yıl hapis cezası aldı.

Ahmed Şefik’in Adaylığı

76 yaşındaki Ahmed Şefik eski Mısır Hava Kuvvetleri Komutanı ve Sivil Havacılık Bakanı idi. Ayrıca 2011 Mısır devriminden sonra Mübarek hükümetinin Başbakanı Ahmed Nazif’in yerini aldı.

2012 cumhurbaşkanlığı seçiminde Muhammed Mursi karşısında yenilgiye uğradı.
Seçimden sonra 2012 yılından beri BAE’de yaşayan Ahmed Şefik, 2017 Kasım ayının sonunda Reuters Ajansının yayınladığı bir videoda gelecek cumhurbaşkanlığı seçiminde yer alacağını söyledi.

Bu video yayınlandıktan sonra “BAE’de, Ahmed Şefik yayınlanan videoden dolayı seyahat yasağı aldı” ve “BAE, Ahmed Şefik’i Fransa’ya gitmeden zorla Mısır’a gönderecek” gibi haberler ortaya çıktı.

Şefik Kahire’ye geldikten bir kaç gün sonra Twitter hesabında yayınladığı bir bildiride yeniden düşündüğünü, bu dönem için kendisinin doğru kişi olmadığını ve aday olmaktan vazgeçtiğini açıkladı.


El-Sisi’nin Adaylığı

20 Ocak 2018 tarihinde Kahire Üniversitesi’nde gerçekleşen “Vatan Hikayesi” konferansının sonunda, “Bugün sizlerin karşısında duruyorum ve sizlerden Cumhurbaşkanlığı görevini bir dönem daha yapmak için izin istiyorum” diyerek El-Sisi beklendiği gibi aday oldu.

Konuşmasında El-Sisi ülkesini sevmediği halde cumhurbaşkanlığı makamına gelmeye çalışanlara engel olacağını söyledi ve Mısır halkından, seçime yoğun bir şekilde katılımlarını istedi.


Sami Anan’ın Adaylığı

69 yaşındaki Sami Anan, 2012 yılına kadar genelkurmay başkanı idi. Ayrıca eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin danışmanlarından biri idi. 20 Ocak 2018 tarihinde Sisi adaylığını açıklandıktan 2 saat sonra, Anan kendi Facebook sayfasında mevcut rejimi eleştiren çok çarpıcı bir bildiriyle aday olacağını açıkladı ve bundan dolayı çok fazla soru işareti topladı.

Anan, paylaştığı bildiride Mısır’ın mevcut durumu gitgide kötüye gittiği için bu kararı aldığını söyledi ve sivil kuruluşlar ve askeri kuruluşlara de seçim sürecinde tarafsız olmaları için seslendi.

3 gün sonra 23 Ocak tarihinde Mısır Silahlı Kuvvetleri tarafından yayınlanan bir bildiride, Anan’ın Silahlı Kuvvetlerden izin almadan aday olarak suç işlediğini, askerliğini bitirdiğine dair resmi evraklarda sahtecilik yaparak aday olma hakkı kazanmasının yasa dışı olduğu açıklandı.
Bu açıklamadan sonra Sami Anan’ın tutuklandığı duyuruldu.

Halit Ali’nin Adaylığı

46 yaşındaki Avukat ve Hukukçu Halit Ali, cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayan ilk adaydır. HalitAli 2011 Mısır devriminde tanınmaya başlandı ve 2012 yılındaki cumhurbaşkalığı seçiminde 143.000 oy alarak seçimi yedinci sırada bitirdi.

Tiran ve Sanafir adaları krizinde HalitAli’nin ismi milliyetçi olarak daha çok duyulmaya başlandı.
2017 Kasım ayında, gelecek seçimde aday olmak için hazırlıklara başladığını açıkladı.

24 Ocak 2018 tarihinde HalitAli, Mısır Seçim Komisyonunun çıkarttığı zorluklar ve diğer adayların yaşadığı olaylardan dolayı, bilhassa Sami Anan’ın tutuklamasından bir gün sonra adaylıktan çekildiğini söyledi.

Musa Mustafa Musa’nın Adaylığı

Musa, adaylık sürecinin son gününde aday olan ve hiç beklenmeyen bir isimdir.
El-Ghad Partisi Başkanı Musa Mustafa Musa 27 milletvekilinden vekaletname alıp son günde aday oldu, halbuki El-Ghad partisinin Mecliste hiçbir üyesi yoktu.

Musa 2012 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmaya çalıştı fakat olamadı. İlginç olan ise, Musa 24 Ağustos 2017 tarihinde seçimden önce mevcut cumhurbaşkanı El-Sisi için “destekliyoruz” kampanyasını yürütmüştü ve Musa’nın kendi Facebook sayfasında El-Sisi’nin fotoğrafı bulunmasına rağmen ona rakip olarak aday olması herkesi şok içinde bıraktı.

Daha sonra Musa, ciddi bir aday olduğunu ve seçimde gerçek bir rakip olacağını söyledi.

Sonuçları hep beraber kısa zaman içerisinde göreceğiz.

 

Yazar Hakkında

Yehia Al Kilany / TESA Arapça Çevirmeni

İskenderiye Üniversitesi

Sosyal Bilimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir