Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Misereor
Kaynak: Deutsche Welle

Misereor Uyardı: “Açlık İlerliyor”

Yardım kuruluşu zor bir 21. yüzyıldan endişe ediyor. Korona salgınının küresel iklim yükü ve iklim değişikliği göz önüne alındığında, önümüzdeki aylar ve küresel eylem kritiktir.

Misereor yardım kuruluşunun genel müdürü Pirmin Spiegel, geçen hafta üç kez Latin Amerika’daki ortaklarla konuştu. Bu konuşmalarda “Açız” ifadesinin diğer taraftan geldiğini söylüyor. Yaklaşık 13 yıldır Brezilya’da yaşayan Spiegel korkmuş bir şekilde sözlerine ek olarak uyarıyor: “Açlık yaklaşıyor.”

Misereor, Almanya’nın en büyük kilise yardım kuruluşudur. 2019 yılında kendi açıklamalarına göre 85 ülkede 232,3 milyon avro yatırım yaptı. Aslında kilise yardım kuruluşunun dengesi, iklim krizi açısından gerekli değişiklik olan “ekolojik dönüşümün” geçici bir değerlendirmesi olacaktır.

Ancak, iklim değişikliğinin ve korona salgınının çifte krizi, yardım kuruluşunun Latin Amerika, Afrika ve Asya’ya yardım etmesine bakmaksızın bu ülkelerin durumunu daha da kötüleştiriyor. Spiegel, Latin Amerika’yı “sosyal ve ekolojik yangınların kıtası” olarak değerlendiriyor. Korona salgını “yıkıcı bir yangın hızlandırıcısı” gibi davranıyor: Ormansızlaşma artıyor, siyasi gerginlikler artıyor ve yerli topluluklar yok olmakla tehdit ediliyor.

Yıpranmış Sağlık Sistemleri

Afrika ve Asya için, kilitlenmenin sonuçları şimdiye kadar virüsün kendisinden daha ciddi olmuştur. Gündüz işçileri işsiz kaldı, tedarik zincirleri koptu ve tedarik kıt hale geldi. Misereor patronuna göre mevcut eşitsizlikler ve adaletsizlikler “korona krizinin bir sonucu olarak daha da belirginleşiyor.”

Spiegel birçok ülkede yetersiz sağlık hizmetlerine dikkat çekiyor. Güney Sudan’da hiç yoğun bakım ünitesi yok. On bir milyon nüfusu olan Bolivya’da, suni teneffüse ihtiyaç duyan insanlar için sadece on bir yatak mevcuttur. Sadece özel sigortalı kişiler bu bakıma erişebilir ve bu küçük bir azınlıktır. Bu nedenle Spiegel şöyle diyor: “Önemli temel insan ihtiyaçlarını algılamak ve yerine getirmek için sağlık ve beslenme sorunları piyasa mantığından çıkarılmalıdır.”

Finansal Krizden Daha Kötü

Federal Çevre Ajansı Başkanı Dirk Messner, büyük riskler değil aynı zamanda fırsatlar da görüyor. Önümüzdeki aylarda “iyi ya da kötü için temel kararlar” bekliyor. Ona göre, korona krizi gelişmekte olan ülkeleri “2008/2009 mali krizinden çok daha şiddetli” etkiliyor. Birçok ülkede zaten zayıf olan sağlık sistemleri çökecek.

Messner, Amerika Birleşik Devletleri’nin korona kriziyle başa çıkmak için harcamak istediği 12 trilyon doları işaret ediyor. Bu fonlar sürdürülebilir bir şekilde ve ekonomik bir dönüşüm anlamında kullanılmış olsaydı, bu doğru yönde atılmış bir adım olurdu. Çok taraflılık ve eşgüdümlü uluslararası eylem yerine milliyetçilik söz konusu olduğunda zor olacaktır. Sonrasında bizi çalkantılı ve zor bir 21. yüzyıl bekliyor.

Yoksul Ülkelere Salgın Yardımı

Avrupa’da, devlet ve hükümet başkanlarının mücadelesi son zamanlarda trilyonlarla ilgili değildi ama yine de 750 milyar avro civarındaydı.

Katolik Merkezi Kalkınma İş Birliği Ajansı başkanı Prelate Karl Jüsten, bunun uluslararası katılım için payını ayıltıcı olarak sınıflandırıyor: “Fakir ülkelerdeki korona salgınıyla mücadele ve uluslararası kalkınma iş birliği için sadece bir milyar avro ayrıldı.” diyerek şöyle devam etti: “AB, dayanışma göstermesi için bir adım daha ileri gitmeli ve kalkınma işbirliğini politikasının temel direği olarak görmelidir.”

Kaynakça: Deutsche Welle