Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Minneapolis'te
Kaynak: Eric Miller / Reuters

Minneapolis’te Ölen Siyahi Adamın Soruşturması ‘Sağlam Bir Şekilde’ Sürüyor

ABD Adalet Bakanlığı, silahsız bir siyahinin ölümü üzerine Minneapolis’te başlayan ve iki gündür süren şiddetli protestoların ardından, Perşembe günü polislere George Floyd’un ölümüne yönelik girişimleri ile ilgili bir soruşturma başlattıklarını ve bu soruşturmaya “yüksek öncelik” verdiklerini söyledi.

Bakanlık, yaptığı açıklamada Federal Soruşturma Bürosu’ndan deneyimli savcılar ve müfettişlerin, ilgili polis memurlarının federal yasaları ihlal edip etmediğine dair “sağlam” bir soruşturmanın parçası olarak atandığını söyledi.

Yağma ve yıkımların boy gösterdiği gösteriler Çarşamba günü, Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey’in savcıları Floyd’u sokakta yere yatıran beyaz polis memuruna karşı suç duyurusunda bulunmaya çağırdıktan saatler sonra başladı.

Bir seyirci tarafından çekilen bir videoda 46 yaşıdaki kelepçeli Floyd, yüzü aşağı dönük bir şekilde yardım için inliyor ve hareketsiz hale gelmeden önce tekrar tekrar “Lütfen, nefes alamıyorum.” diyordu. Kısa bir süre sonra hastanede öldü.

ABD Minnesota Bölge Savcılığı, Adalet Bakanlığı’nın sivil haklar bölümü ve FBI Minneapolis Saha Ofisi soruşturmayı gerçekleştirecek.

Kurbanın kardeşi Philonise Floyd, Perşembe günü CNN’e “siyah erkeklerin öldüğünü görmekten bıktığını” ve insanların öfkesini anladığını dile getirdi. Ve protestocuları da barışçıl olmaya çağırdı.

Floyd, polislere “Her şeyi doğru bir şekilde anlamanızı, işinizi doğru şekilde yapmaya başlamanızı istiyorum. Çünkü şimdiye kadar yapmadınız.” dedi.

Başkan Donald Trump, Çarşamba günü bir muhabirin bu olayı kendisine sormasının ardından Floyd’un ölümünü “çok, çok üzücü bir olay” şeklinde dile getirdi.

Perşembe günü, Beyaz Saray sözcüsü Kayleigh McEnany, göstericileri şiddeti ve yağmalamayı engellemeye davet etti.

Fox News’e “Herkesin protesto etme hakkı var, bu konuda hiç şüphe yok, ama bu protesto barışçıl ve yasalara göre olmalı…” dedi.

Şehir sakinleri, olayda parmakları bulunan dört memurun adlarını tespit etti: Derek Chauvin, Thomas Lane, Tou Thao ve J Alexander Kueng. Floyd’un boynunda diz çökenin kim olduğunu söylemediler ve daha fazla bilgi vermediler.

Yerel medya Chauvin’i Floyd’un üzerinde diz çöken memurun Chauvin olduğunu tespit etti. Chauvin’in avukatı Tom Kelly, Reuters’e gönderdiği e-postada Chauvin’in olaya yönelik herhangi bir ifade vermediğini dile getirdi.

Change.org üzerinden yapılan ve dört kişinin tutuklanıp sorgulanmalarını talep eden bir ankette Perşembe sabahı 1,1 milyondan fazla imza vardı.

2007 yılında Reuters tarafından kamuya açık kayıt talebi ile elde edilen disiplin kayıtlarına göre, bölümün mobil ve video kayıt politikasını ihlal ettiği için Chauvin bir kınama mektubu aldı.

The Star Tribune, 2009 yılında polis akademisinden geçen Thao’nun, kendilerini aşırı güç kullanmakla suçlayan bir adamın dava ettiği iki memurdan biri olduğunu bildirdi. Gazeteye göre dava 25.000 dolara mal olmuş.

Muhabirler: Brendan O’Brien, Nathan Layne & Maria Caspani

Kaynak: Reuters