Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Kaynak: Jim Mone/AP/dpa

Minneapolis Polis Müdürü Reform Sözü Verdi

Minneapolis’te polis, George Floyd’un zorbaca öldürülüşünün ardından geniş kapsamlı yenilikler yapacağını duyurdu. Polis şefi kanunsuz hareketlerinden sonra çalışanları daha kolay işten çıkarabilmek istiyor. Başkan Trump’ın ise kendi reform planları var.

Minneapolis’te vahşice bir polis müdahalesinde George Floyd’un hayatını kaybetmesinden sonra polis müdürü geniş kapsamlı reformlar yapılacağının sözünü verdi. Polis şefi Medaria Arradondo, ilk adımında kanunsuz harekette bulunan polislerin işten çıkarılabilmesinin daha kolay olmasını garantilemek istediğini söyledi. Ayrıca kanunsuz hareketlerin uyarı işaretlerini seçmeye ve onlara karşı harekete geçmesine yardımcı olacak yeni bir sistem geliştirmek istediğini sözlerine ekledi.

Floyd’un ensesine yaklaşık 9 dakika boyunca dizini bastıran polis memuruna karşı, ABD basınına göre yaklaşık 20 yıllık hizmet yılında 17 tane şikâyet ibraz edildi. ‘’Çok farklı yenilikler olacak, zaman alacak ve zor bir iş olacak.’’ diyen Arradondo Salı günü Houston’da defnedilen Floyd’a sevgisini bir kez daha dile getirdikten sonra ailesine başsağlığı diledi. Minneapolis’in ilk siyah tenli polis şefi olan Arradodo, meslektaşlarının çoğunun, ismini telaffuz etmekten kaçındığı cinayetle suçlanan polis gibi olmadıklarını kendisine söylediklerini açıklamasında yer verdi.

Belediye Meclisi Kamusal Güvenlik İçin Yeni Bir Kuruluş İstiyor

Medya raporlarına göre, pazar gününün erken saatlerinde Minneapolis belediye meclisi çoğunluk sağlayarak, yerel polis yerine düşünülen kamusal güvenlik için yeni bir organizasyonu reddetti. Bu isteği yapanlar ise böyle bir organizasyon şekli için tam bir plan oluşturmamışlardı.

Şehrin Belediye Başkanı Jacob Frey, yerel karakolun tasfiyesine karşı konuşma yaptı ve bunun yerine reformları savunan bir görüntü çizdi. Arradondo, elbette seçilmiş temsilci böyle tartışma yapabilir, derken; şunları sözlerine ekledi: ‘‘Şehir sakinlerinin güvenliğini garanti eden dayanıklı bir plan yapılana kadar onları yarı yolda bırakmayacağım.”

Floyd sahte 20 dolarlık banknotla ödeme yapma şüphesi yüzünden tutuklandı. Arradondo, bunun hiçbir zaman Floyd‘un ölümüne yol açmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Onun ölümünden beri Minneapolis‘te ve tüm eyalette polis şiddetine, ırkçılığa ve ayrımcılığa  karşı toplu protestolar düzenlendi.

Bu olayın sonuçları aynı zamanda George Floyd’un erkek kardeşi tarafından ABD kongresindeki konuşmasında da dile getirildi. Philonise Floyd, meclisin temsilciler birliği önündeki bir duygusal konuşmasında “Onun ölümünün anlamlı kalmasını sağlamak sizlere kalmış bir şey.” diye ekledi. Çok derin bir üzüntü yaşıyordu.“Böyle bir şey gördüğünüzde size ne tür bir acı hissedeceğinizi söyleyemem, hayatınız boyunca örnek aldığınız kardeşinizin nasıl öldüğünü görmek…”

“Size Soruyorum: Bir Siyahinin Değeri 20 Dolar mı?”

Philonise Floyd, açıklamasında “Ben sizden bunu bitirmenizi istiyorum, acıya son verin.” dedi. “Bu dünyanın ihtiyacı olan bu ülkenin lideri olun, doğru şeyi yapın.” ifadesi esnasında göz yaşlarına hâkim olamayan 42 yaşındaki Philonise Floyd ‘’Doğrusunu yapınız ‘’diye bitirdi konuşmasını. “George Floyd bir dost canlısı, kibar bir adamdı. O gün kimseye bir kötülük etmedi. 20 dolar yüzünden ölmeyi hak etmemişti. Size soruyorum bir siyahinin değeri bu mu? 20 dolar mı?” diye ekledi.

Geniş kapsamlı değişiklikler talep eden vatandaşlık hakları savunucusu da heyetin önünde konuştu. ABD Başkanı Donald Trump, akşam ayrıca polis reformları için planlar sunma düşüncesinde olduğunu açıkladı. Beyaz Saray sözcüsü, Trump’ın son 10 gününü, protestocuların yanında Floyd’un ölümünden sonra tema haline getirilen öneriler üzerine çalışarak harcadığını söyledi. Herkes Trump‘ın planlarını önümüzdeki günlerde sunmasını umut ediyor.

Kaynak: Der Spiegel