Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Merkel’e Karşı Schulz Kozu

Merkel’e Karşı Schulz Kozu

Çevirmen:Hamza Souley

Krizin ortasında bulunan Alman Sosyal-Demokrat Partisi, sonbaharda gerçekleştirilecek genel seçim için AP eski başkanı Martin  Schulz’u Merkel’e karşı yarışa soktu.

Sonbahardaki genel seçimler için Angela Merkel’in rakibi belli oldu; Avrupa Parlamentosu başkanlığında büyük bir başarı elde eden ve koltuğunu yeni bırakan Sosyal-Demokrat Parti’nin (SPD) adayı Martin Schulz

Aachen doğumlu, 61 yaşında eski matbaacı olan Schulz, ilk olarak 1994’te Avrupa Parlamentosu’nda milletvekili seçildi. 2003’te Strasburg genel oturumdayken, Silvio Berlusconi’nin toplama kamplarında film hakkında kendisine Pako karakteri önerisi üzerinde kamuoyunda büyük bir ilgi toplamayı başardı. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, bazı işlerde Angela Merkel’i atlatmak için birçok dil bilen Schulz’u tercih ediyor.

Esasen, Schulz kendisini, Alman’dan çok Avrupalı, Karolenj’den çok Berlinli ve Latin’den çok kendisini Protestan biri olarak hissediyor. Bu onun için hem avantaj hem de risk demek. Bismarck yönetiminde 1875’te kurulan Almanya’nın en eski siyasi partisi, çok büyük kriz içindedir. Angela Merkel’in partisi (CDU) arasında %20 kadar fark bulunmaktadır.

SPD’nin Üçlü Laneti

Berlinli liderler bu krizin farkında, ama partiyi kurtaramayacaklarının da farkındalar. Şuan ki dışişleri bakanı olan Frank Walter Steinmeier, Şubat ayında emekli olacak olması ve Yedi yıldır SPD başkanı ve aynı zamanda Şansölye yardımcısı olan Sigmar Gabriel’in kendi isteğiyle görevini bırakması SPD’nin de toparlayamayacağının işareti olarak yorumlanıyor. Schulz fazla zorlanmadan SPD başkanlığını teslim aldı.

SPD, Gerhard Schröder öncülüğünde iş kanunlarıyla ekonomiyi düzelterek, 2003’te ABD’nin Irak macerasına karşı koymasına ve eşitsizliğe karşı asgari ücreti empoze etmesine rağmen kaderleri haksız bir şekilde ilerlemiştir.

Ne yazık ki SPD üçlü laneti böyle yaşadı: Angela Merkel sosyalist fikirleri benimseyip ülkeyi yönetmesi, Yeşiller’in büyük bir seçmen kitlesini mahrum etmesi ve Die Linke’nin onlara giden bütün koalisyon yolları kapatmasıdır.

İmkansız Bir Koalisyon

Normal koşullarda Doğu Almanya neo-komünistleri kabul etmeye yanaşsa bile Oskar Lafontaine altındaki Batı Almanya’nın sol partisi SPD’ye asla yanaşmaz. Bundan dolayı Almanya’da SPD, Sol Parti ve Yeşiller’in yer aldığı bir koalisyon imkansızdır görülmektedir

Ayrıca aşırı sağ, Avrupa ve mülteci karşıtı olan Alternatif für Deutschland (AFD), liberal düşüncesini bırakıp Marine Le Pen izinden giderse durum daha kötüye gider. Alman sol kısmı büyük bir seçmen kitlesi kaybeder.

Bu nedenle SPD Eylül’den bu yana mesafeli ve sağduyulu bir şekilde seçim sürecine hazırlanıyor. Schulz, enerjik ve mücadele ruhlu bir kişi. Geçen dört yılda hükümet partisinin katılımıyla bağlı hissetmeden Angela Merkel’i rahatlıkla eleştirebilir. Dumura uğramış Yunan Pasok ve sol kaynaklı İngiliz İşçi Partisi aynı duruma düşmeden SPD’yi  koalisyondan kurtarıp tekrar iyi bir muhalefeti kurması gerekiyor. Schulz kozu, bu sebeplerden ötürü denemeye değer.

Kaynak:  http://www.lemonde.fr/idees/article/2017/01/25/la-carte-schulz-contre-merkel_5068738_3232.html

Çevirmen Hakkında

Hamza Souley
Marmara Üniversitesi
İktisat Bölümü

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir