Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Merkel ve AB, Trump’ın İthalat Tarifelerine Karşı Durmak İçin Çağrı Yapıyor

Merkel ve AB, Trump’ın İthalat Tarifelerine Karşı Durmak İçin Çağrı Yapıyor

Almanca aslından çeviren: Atilla Arda Beşen

Berlin / Washington (Reuters) – ABD Başkanı Donald Trump tarafından uygulamaya sokulan ithalat tarifeleri dünya çapında güçlü bir muhalefetle karşılaştı.

Avrupa’dan Asya’ya, Asya’dan Latin Amerika’ya birçok ülkenin yetkilileri endüstrilerini korumak için Amerikan çelik ve alüminyum tariflerinden çıkarılmasını istedi. Avrupa Birliği, Japonya ve Güney Kore gibi ticaret ortakları Cuma günü, Trump’ın korumacılığını suçladılar ve Çin gibi devletler, karşı tedbirler alacaklarını açıklayarak ABD’yi tehdit ettiler. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve endüstri dernekleri, küresel bir misilleme döngüsü olabileceği ve olası bir ticaret savaşı konusunda uyardı. Şansölye Angela Merkel, “Böyle bir yarışta kimse kazanamaz” dedi ve diyalog çağrısında bulundu. Bu tarifeler iş adamları, tüketiciler, Alman otomotiv endüstrisi ve yüksek ihracata sahip olan kesimler için ciddi sonuçlar doğuracaktı. Hatta Trump’ın Cumhuriyetçi partisinden bile bu kararları eleştirenler oldu.

Merkel Almanya’nın, Avrupa Birliği’nin bu konuda alacağı kararları destekleyeceğini açıkladı. ”Ama artık bu tarz kararlar tartışmalara açık olmalı.” diye ekledi. Amerika Birleşik Devletleri ile bir ticaret anlaşması yapılması gerektiğini söyledi ve diğer engelleri ortadan kaldırmak için çok taraflılığıa açık bir bağlılığımız var diye devam etti. Münih’te yaptığı açıklamada asıl amaç ise Avrupa Birliği’nin bu cezalandırıcı tarifelerden korunması idi.

AB Ticaret Komisyonu’ndan Cecilia Malmström Trump’ı keskin bir şekilde eleştirdi ve ” Bu karar sorunları çözmek için yanlış yol.” diye ekledi, Brüksel’de yaptığı konuşmada. AB gümrük vergilerinden muaf tutulmayı beklerken Trump’ın Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ile cumartesi günü bir toplantı yapacak olmasına rağmen isteksizdi. Gerçekleşecek olan toplantı büyük ihtimalle herhangi bir sorun çözmeyecek. “Kural tabanlı bir ticaret sistemi mi yoksa, şimdi olduğu gibi, daha güçlü bir tonda mı olması gerektiğine karar vermeliyiz.” AB dünyanın en büyük ticaret bloğu konumundadır. Şimdi komisyon, viski, portakal suyu veya fıstık ezmesi gibi ABD mallarının ithalat vergilerini inceliyor. Sonuç olarak, 2.8 milyar avro değerinde ürün çıkarımını hedefliyor.

TRUMP ULUSAL GÜVENLİĞİ TEHDİT ALTINDA GÖRÜYOR

Trump Perşembe günü Almanya’dan ve yurtdışından ısrarla gelen eleştirileri günlerce reddetti ve iki haftada yürürlüğe girecek olan çelik ithalatında yüzde 25, alüminyum ithalatında ise yüzde 10’luk kararları onayladı. Bu vergi oranlarının ulusal güvenlik tehditi altında diyerek savundu. Özellikle Çin’den yapılan ucuz ithalatlar, yerel sanayiyi tehlikeye attı ve ABD’ye bir saldırı niteliği taşıyacaktı. Trump ABD metal işçilerinin bulunduğu yerde yaptığı açıklamada “Çelik yoksa, eyaletiniz yok demektir.” dedi. Kanada ve Meksika ise bu gümrük vergilerinden muaf olacaktı. Trump ayrıca diğer ülkeleri de vergilerden muaf tutmaya karar verdi. Fakat ABD ile ticaret yaparken adil olmak zorundalardı. Diğer şeylerin yanı sıra müttefiklerin savunma harcamaları da dikkate alınacaktı. Trump, defalarca NATO ülkelerini – Almanya gibi – ittifakın üzerinde anlaştığından daha az silah harcaması yapması konusunda eleştirdi. ABD hükümeti, başta tüm devletlere bu vergi tarifini uygulamak istediğini belirtti. Trump’ın artık istisnalara izin vermesiyle, sermaye yatırımcıları nispeten sakin bir tepki gösterdi. Avrupa borsaları sadece hafif düşüş gösterdi.

Trump’ın ulusal güvenliğin tehdit edildiğine dair iddiası hoşgörüsüzlük olarak algılandı. Malmström, Avrupa’nın ABD güvenliğine yönelik bir tehdit olmadığını açıkladı. İngiliz Ticaret Bakanı Liam Fox, ulusal güvenlik nedenleriyle gümrük vergisi uygulamasının “saçma” olacağını söyledi. Amerika’nın Asya, Avustralya ve Brezilya’daki en önemli iki askeri müttefiki olan Japonya ve Güney Kore – Kanada’nın en büyük ABD çelik tedarikçisi – aynı zamanda tarifelerden muaf tutulmasını talep ettiler. Çin ithalattan çekilme talebinde bulundu ve çıkarlarını savunmaya kararlı olduğunu açıkladı.

Almanya Federal Hükümeti’nin Ekonomi Bakanı Brigitte Zypries, Trump’ı Dünya Ticaret Örgütü’nün kararlarına ve düzenine aykırı olarak cezalandırıcı kararlar almasından dolayı suçladı. IMF başkanı Christine Lagarde, Trump’ın bu kararına karşı küresel önlemler alınmasını tetikleyebileceğinden endişe duyduğunu belirterek, “Bu, AB ve Almanya gibi yakın ortakları rahatsız eden ve serbest ticareti sınırlandıran bir korumacılıktır. Böyle bir tansiyon yükselmesi tehlikelidir.” dedi

ABD Temsilciler Meclisi’nde yüksek rütbeli Cumhuriyetçi Paul Ryan, Trump’ın kararının olası “istenmeyen sonuçları” konusunda endişelendiğini dile getirdi. Hükümeti, tedbirleri daha da sıkılaştırmaya çağırdı. Trump’ın en sert parti eleştirmenlerinden biri olan Senatör Jeff Flake, tarifeleri kaldırmak için Kongre’de tasarıyı açıkladı. Ancak, Trump’ın kararını kongrenin yalnızca üçte iki çoğunluğuyla reddedilebilecek bir veto hakkı bulunmakta ve bu durum bazı Demokratların koruyucu tarifeleri desteklediği şeklinde görülebilmektedir.

Kaynak: https://de.reuters.com/article/usa-handel-idDEKCN1GL1EE
Çevirmen Hakkında

Atilla Arda Beşen / TESA Siyaset Masası Araştırmacı Yazarı / Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir