Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Meksika, Trump’ın İğneleyici Kampanyalarına Rağmen Birleşik Devletler İle Daha Güçlü İlişkiler Arıyor

Meksika, Trump’ın İğneleyici Kampanyalarına Rağmen Birleşik Devletler İle Daha Güçlü İlişkiler Arıyor

Çeviren: Ceren Dıvarcı

Meksika Cumhurbaşkanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Meksika’ya yönelik tehditleri ve iğneleyici sözleri ile ülkede ekonomik kriz korkusu yaratan ve para birimini etkileyen, yeni mevkidaşı Donald Trump ile ilişkileri güçlendirmek istediğini söyledi.

Trump’ın Meksikalı göçmenleri tecavüzcü ve katil olarak tanımlamasının ardından Ağustos’ta Trump ile görüşen Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, Twitter’da Meksika’nın ve halkının çıkarlarını saygılı bir diyalogla savunacağını söyledi.

Amerikalıların seçim kampanyalarının başlarındaki sözlü saldırılarının ardından Trump’ın yükselişini Adolf Hitler ve Benito Mussolini’nin yükselişine benzeten Pena Nieto “Ortak sorumluluk ile ilişkimizi güçlendirmek için çalışacağız.” dedi.

 

Amerika’nın güney sınırına Meksikalıları uzak tutmak için duvar inşa etme sözü veren Trump, ortak ticaret anlaşmasını, Birleşik Devletler’in lehine olacak şekilde yeniden düzenleyemezse, bozmakla tehdit etti.

Cuma günü Beyaz Saray’ın internet sitesinden yapılan açıklamada, Trump’ın Meksika’nın ekonomisini destekleyen Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı (NAFTA) yeniden müzakereye kararlı olduğu ve adil bir anlaşma yapılmaması halinde anlaşmadan çekileceği belirtildi.

Kıdemli Meksikalı resmi görevlilerinden oluşan delegasyonun, Trump’ın önemli danışmanları ile ilişkileri tartışmak üzere Washington’a seyahatinden birkaç gün önce Meksika hükümeti, Pena Nieto’nun Pazartesi günü dış politikayı yeniden belirleyeceğini açıkladı.

Delegasyonu yönetecek olan Dışişleri Bakanı Luis Videgaray Cuma günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, kendisinin kıdemli Beyaz Saray yardımcılarının yanı sıra yeni onaylanan Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Sekreteri General John Kelly ile görüşeceğini belirtti.

Videgaray korkusuzca müzakare sözü verdi ve kendisinin; Birleşik Devletler’de yaşayan Meksikalıların, memleketlerinde yaşayan akrabalarına gönderdikleri paraların herhangi bir gasptan korunmasını garantiye almak için çalışacağını söyledi.

Trump’ın göreve başlaması Meksika çapında bastırılmış protestolarla karşılandı. Bir siyasi aktivist, Meksiko’nun en işlek caddesinde,“Irkçı, Gringo* Trump, Şeytanın Oğlu, Sen dünya için bir tehlikesin” yazan bir pankart tuttu.

Gabinete de Comunicacion Estrategica (GCE) adlı anket firmasının 600 kişi ile yaptığı ankete göre, Meksikalıların dörtte üçünden fazlası Trump hakkında kötü veya çok kötü düşünceye sahip.

Trump, Meksika yapımı ürünlere ağır vergiler koymakla tehdit edince, peso dolar karşısında tarihindeki en düşük seviyeye geriledi. Trump ile ilgili endişeler yaygın.

Kuzey sınır şehri Mexicali’deki bir göçmen protestosunda, Sergio Tamay isimli bir göçmen aktivisti fuşya renkli bir tabelanın üzerine “Trump eğer Hristiyan isen, Meksikalıları çarmıha germe” yazdı.

Yine de, Meksika’nın para birimi olan peso, Trump’ın Washington’daki açılış konuşmasında ülkeden hiç bahsetmemesinin üzerine, en çok işlem gören on para birimi arasında en güçlü performansı gösterdi. Öğleden sonra dolar başına 21.582’de %1,6’dan fazla yükseldi.

Rağbet Görmeyen Başkan

GCE’nin anketi, Trump’ın ülkenin maddi refahına etkisi ile ilgili korkuyu da göstermekteydi. Anket; Meksikalıların %80’inin Trump yönetimi sırasında ekonomik kriz ve düşen yatırımı çok veya kısmen de olsa olası olarak gördüğünü göstermekteydi.

Trump’ın şirketlere doğrudan işlerini Birleşik Devletler’e taşıma konusundaki baskı stratejisi diğer yandan cuma günü Meksiko’daki Ford Motor Şirketi’nin dışında protestoları körükledi.

Göstericilerin Trump şeklindeki piñataları* yumrukladıkları bir protesto gösterisinde bir tabelada “Özgür şirketlere karşı teröre hayır” yazmaktaydı.

Kasım ayında Trump’ın seçilmesinden birkaç hafta sonra United Technologies Corp (UTC)’un nakliye biriminin benzeri bir hareketle, Ford bu ay Meksika’da yapılması planlanan 1.6 milyar dolarlık fabrikayı iptal etti ve bunun yerine Michigan’da 700 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi.

Bazı Meksikalılar, Trump’ın bir zamanlar makam sorumlulukları ile bağlı olduğu ülkede sert davranıp davranmayacağını sorguladı.

Meksiko’nun kuzeyinde yer alan ve göçmenlerin birçoğunun Birleşik Devletler için terkettiği Ixmiquilpan adlı kasabada, bir paket teslim firmasında çalışan Pedro Pena adlı işçi “Kampanya sözleri de bir şeydir ama başkan olarak yapacakların farklı bir konudur” dedi.

Bütün bunlara rağmen Pena Nieto güçlü bir konumda değil. Pena Nieto’nun onay görme oranları tarihteki diğer başkanlara göre en düşük seviyede ve bu ayki benzin fiyatları artışı hakkında, ülke çapında protestoları ve yağmaları kışkırtan, büyük bir memnuniyetsizlik mevcut.

Hidalgo eyaletinde yer alan Actopan’da emekli bir mühendis olan Efrain Monter “Pena Nieto bir kanser. O beceriksiz. Onu burada kimse istemiyor.” dedi ve şöyle devam etti. “Daha ucuza elektrik ve su gibi birçok şey söz verdi ama şu an o tam tersini yapıyor.”

Meksikalılar arasında Trump’ın görevinin sınırlı yetkilerine rağmen ülkesi üzerinde sıkı kararlar alıp alamayacağı sorgulanıyor.

Çeviri Notları

Gringo: Meksikalıların Amerikalılar için kullandığı bir kelimedir.

Piñata: İspanyolca bir kelimedir. Kutlamalarda belli bir yüksekliğe asılan ve gözleri bağlı çocuklar tarafından parçalanarak açılmaya çalışılan, içinde oyuncak ve şeker bulunan hayvan şeklindeki figür.

Çevirmen Hakkında
Ceren Dıvarcı
İstanbul Üniversitesi 
Çeko Bölümü 
Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir