Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / “Manyakça Bir Talimat” Rus Milletvekili ABD’nin Nükleer Saldırı Sonuçlarını Tahmin Etme Niyetli ABD Raporlarına Ateş Püskürdü

“Manyakça Bir Talimat” Rus Milletvekili ABD’nin Nükleer Saldırı Sonuçlarını Tahmin Etme Niyetli ABD Raporlarına Ateş Püskürdü

Çeviren: Buğra Özsaydı

Rus Devlet Duma’sı Başkan Vekili, “ABD Kongresi’nin nükleer değişim meselesinde Rus ve Çinli liderlerin ‘varlıklarının sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi için bir talimat yayınlamasının savaş ve yıkıma sebebiyet verme niyetli olduğunu söylüyor.
Birleşik Rusya Partisi milletvekili İrina Yarovaya, Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte: “Bu emir, savaş düşünceleri ile kafayı bozmuş ve olası zararlardan zevk duyacak kişilerin yapacağı bir şeydir” diyerek Kongrenin fikirlerini “Elm Sokağı Kabusu” filmine benzetti.
Tüm bu yorumlar, ABD Kongresi’nin Pentagon ve istihbarat teşkilatlarını nükleer değişim meselesinde Rus ve Çinli liderlerin ‘varlıklarının sürdürülebilirliği’nin değerlendirilmesine yönelten medya raporundan sonra yapıldı.

“Uzmanlar şu anda Rusya ve Çin’deki çeşitli üst düzey siyasi ve askeri liderlerinin herhangi bir nükleer saldırı durumunda hayatta kalıp kalmayacakları değerlendirmeli ve ona göre çalışmalarına devam etmelidir.”

Bu tür çalışmalar ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın görevi devralmasından önce yapılmış olsa da yeni başkanın nükleerler ile ilgili olarak Washington’un  nükleer kapasiteyi büyük ölçüde genişletip güçlendirmesi gerektiğine dikkat çekmesi ile birlikte bu tür haberlerin dünyada kamuoyunda yayılması bir oldu.

Yarovaya, gazetecilere verdiği demeçte: “ABD Kongresi terörle mücadele etmek yerine nükleer silahlarla oynayıp kendini eğlendiriyor. Dünya barışını ve insanlığın güvenliğini hedefleyen hasta ve bir o kadar da tehlikeli bir hobiye tanık olabiliriz.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Eski ABD Başkanı George W. Bush’un Anti Balistik Füze Antlaşması’ndan çekilmesini suçlayarak, ABD ile Rusya arasında yeni bir silahlanma yarışının olduğunu kabul etti.

Rus lider, Bush yönetiminin 2002’de ABMT’den çekilmesi ile anlaşmanın sona erdiğini ve Rusya’nın buna cevap olarak ABD’nin Anti Füze Kalkanı’nın Rus füzelerine karşı etkili olamayacağına dair tedbirler aldığını söyledi.

Ancak Putin, Rusya’nın askeri modernizasyonun tamamen New Start Antlaşması çerçevesinde oluştuğunu söyledi.
Putin ayrıca “Rusya bir silahlanma yarışına dahil olsa bile karşılayabileceğinden fazla masrafa girmeyecek. Şu anda mevcut konumumuz ile gayet iyiyiz ve askeri modernizasyonumuzun gelişmesi için gerekeni yapacağız” dedi.
Kaynak: https://www.rt.com/politics/375637-maniac-orders-senior-russian-mp/

Çevirmen Hakkında

Buğra Özsaydı
Selçuk Üniversitesi
Uluslararası İlişkiler 

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir