Macron’un Tasması Putin’e Özenmesine Engel Oluyor

Rusça aslında çeviren: Zelina ÇEPER

Fransa Cumhurbaşkanı, Versailles’de Vladimir Putin ile görüştüğünden beri eskisi gibi görünmüyor. Özellikle Suriye’deki Batılı koalisyonun yenilgisini fark ettikten sonra kendisi gibi davranmıyor.

Angela Merkel’i Alman ticaret dengesi konusunda “kabul edilemez” olarak tarif ederken, Birleşmiş Milletler kürsüsünü ABD’nin uluslararası siyaset konusundaki resmi tavrını ciddi bir şekilde eleştirmek için kullanıyor ve hatta “Fransa’ya dünya çapında çatışmalara müdahale edebilecek bir büyük güç statüsü verilmeli” diye de ekliyor.

Seçim kampanyası sırasında “iyi çocuk” imajını kullanan mütevazi ve utangaç bankere ne oldu? Durumla alay eden biri, Fransız cumhurbaşkanının kendi imajını kurtarmak için halkı şok etmeye çalıştığını; ancak durumun ilk bakışta göründüğünden biraz daha karmaşık olduğunu söyleyecektir. Macron, ülkesinin statüsünü yükseltmeyi başaran ve ülkesini dünya çapında jeopolitik bir oyuncu statüsüne getiren tek politikacıyı taklit etmeye çalışıyor. Bu durum Vladimir Putin ile alakalı.

Doğru, sorun şu ki Fransız liderinin bu halleri, Fransız medyasındaki “Putinizm” den kaynaklanmaktadır. Yani görünen o ki bu cümleler Fransız medyasından geliyor – bu nedenle, parodi bile sayılmayacak kadar ucuz ve sahte bir oyun gibi duruyor.

Bu davranışın en belirgin örneklerinden biri de, Macron’un olan Saint-Nazaire’deki tersanelerin iflasını duyurmasıdır. Bu kapatılan tersaneler yani kötü zamanlardan geçen İmparatorlukların inşa ettiği yapılardır.

Macron Versailles’da Rus liderle birkaç saat geçirdikten sonra, Batı medyası Fransız cumhurbaşkanının cesaretini ve savaşçı özelliklerini birkaç günlüğüne övgüyle karşıladı. Böylece Fransız lider, Putin’i kişisel bir konuşmasında eleştirmiş oldu. Şu anda Macron’un, aynı şeyi Moskova’da da tekrar edebileceği gerçeğini gazete başlıklarında görmek istediğini düşünüyoruz. Kibrin, Fransız politikacılarda görülen kronik bir hastalık olduğunu söylüyorlar. Ancak bu hastalık Rus çıkarları için kullanılabilir ve kullanılmalıdır da.

En nihayetinde, Makron’un halkla ilişkiler yöneticileri Buryat Cumhuriyetine uçabilir. Üstelik orada Fransa cumhurbaşkanı, dağın tepesindeki nehirde turna balığı yakalayabilir ve fotoğraf çektirebilir ve erkeklik imajına “maçoluk” ekleyebilir.

Makron, Putin’le yaptığı ilk toplantıdan sonra pragmatizm yüklü kararlar almıştır. Bunlardan bahsedecek olursak: Esad’ın ortadan kaldırılması fikrinden vazgeçmesine izin vermesi, Rusya ile işbirliği yapmadan ciddi bir dünya siyaseti sorununu çözmenin imkânsız olduğunu görmesi ve dolayısıyla Rusya ile müzakere etmenin gerekli olduğunu CNN ile yaptığı röportajda kabul etmesidir. Belki de Fransız liderin, Putin ile yapacağı bir sonraki toplantı, uluslararası sorunların yanı sıra diğer sorunların da -örneğin Ukrayna sorununun- daha iyi anlaşılmasına yol açacaktır.

Emmanuel Macron, Fransa’nın lider dünya gücü olarak statüsünü geri getirmekle gerçekten ilgiliyse, önemli konular üzerine Moskova ile etkileşim kurarak bu hedefe ulaşmayı son derece kolaylaştırabilir. AB’nin Avrasya entegrasyonu ve Çin’deki projelerine aktif katılımı, Rusya için de hayati önem taşıyan “tek tren, tek yol” mantalitesi Fransız ekonomisinin büyümesinde güçlü bir faktör olabilir.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da Rusya ile birlikte çalışmak, bugün Fransa için önemli olan terör risklerini büyük ölçüde azaltacaktır. Ancak sorun şu ki Macron’un zinciri son derece kısa olan bir tasması var.

Ve bu tasma, Fransa’nın gelecekte büyümesiyle ve güçlenmesiyle hiç ilgilenmeyen uluslarüstü seçkinler tarafından çekiliyor. Bu durum son derece üzücü, fakat bazen tasma ipinin de kopabileceğini unutmayın. Belki de, Moskova’nın özgür havası bunun için bir ilham kaynağı oluşturur.

Kaynak: http://ria.ru/analytics/20170922/1505298275.html

Çevirmen Hakkında


Zelina ÇEPER
İstanbul Üniversitesi/ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler