Lüksemburg'un
Kaynak: Anouk Antony

Lüksemburg Ulusal Günü’nün Altında Yatan Hikaye

Grandük Henry’nin asıl doğum günü 16 Nisan’da olmasına rağmen Lüksemburg’un Ulusal Günü, 1961 yılından beri geleneksel olarak 23 Haziran’da kutlanıyor.

Peki neden?

19. yüzyıldan bu yana Lüksemburg sakinleri krallarının doğum gününü kutluyorlar. Lüksemburg’un bağımsız bir krallık olduğu 1890 yılından önce, Hollanda Kralı otomatik olarak Lüksemburg’un da Grandükü idi.

1850 yılında “Kinneksdag (Kral Günü)” olarak bilinen Kral William’ın -veya 3. Guillaume’un- resmi doğum günü kutlamaları Şubat’tan 17 Haziran’a, yani aslında Kral’ın eşinin doğum günü tarihine taşınmıştı. Bu değişimin altında yatan neden ise Kral’ın doğum günü ile kardeşinin öldüğü gün arasındaki yakınlıktı.

Grandüşes Charlotte (1919-1964) hükümdarlığı altında, Krallığın kutlanması önemli bir ulusal halk bayramına dönüştü. “Groussherzoginsgebuertsdag” olarak adlandırılan Grandüşes’in doğum günü 23 Ocak’ta yani esas doğduğu gün kutlanmıştı.

Gelgelelim 1961 yılında şenliklerin yaz sıcağından faydalanmak amacıyla 23 Haziran tarihine alınmasına karar verildi. Hem eski Grandük Jean hem de mevcut Grandük Henry, bu 23 Haziran tatilini sürdürdü.

2 Gün Süren Kutlamalar

Kutlamalar, bir gün önce, Grand Düklüğün Bourscheid Kalesi’ne yapacağı akşamüstü ziyaretiyle başlıyor. Bina tarihi bir öneme sahip; kalenin temeli 1000 yıl öncesine dayanıyor. Tüm Bourscheid ziyareti Cumartesi akşamı saat 19.15’e kadar sürecek.

Lüksemburg şehrinde, festivaller Cumartesi günü saat 21:30’da meşalelerle düzenlenen bir geçit töreni, şehir genelinde pek çok konser ve saat 23.00’te havai fişeklerle yenilenen Adolphe köprüsünden başlıyor. Sonrasında yılın en büyük sokak partisi artık şehri ele geçiriyor.

Grandüklük ailesinin üyeleri, saat 21.30’da başlayan yaklaşık 2000 kişilik 7 şamandıralı bir fener alayı için Lüksemburg Şehri’ne geri dönecekler. Havai fişek gösterileri saat 23.00’te olacak ve ortalama 15 dakika sürecek. Etkinlikler bununla da kısıtlı değil.

Ulusal Gün Büyük Dük’ün, vatandaşları ülkeye verdikleri taahhüt ve hizmet için ödüllendireceği başka bir resmi onursal törenle başlayacak. Günün etkinlikleri, Katedral’de düzenlenen geleneksel “Te Deum” servisi ile tamamlanacak.

 

Kaynak:
https://luxtimes.lu/archives/1944-the-story-behind-luxembourg-national-day

https://today.rtl.lu/news/luxembourg/a/1366012.html