Ana Sayfa / Çeviriler / Makale Çevirileri / LUDENDORFF’UN TAARRUZU

LUDENDORFF’UN TAARRUZU

”Quartermaster” Eric Ludendorff Almanya’nın zafer için Batı Cephesi’ndeki (1. Dünya Savaşı) büyük riskli girişiminin başlangıcını belirlemişti baharın ilk günü için. 21 Mart, başarı Amerikan birliklerinin yazın gelişine ve yumruklarını masaya koyuşlarına bağlıydı. Taarruz kod adı Michael İngiliz ve Fransız birliklerinin katıldığı kısımları vurdu ve bunları 3 taze Alman birlikleriyle karşılaştırdı. İngiliz birlikleri aşırı gerilmişti bir parçasından diğer parçasına. Yoğun ve dikkatli bombardıman ve patlayıcılarla karışık zehirli gazların ardından elit birlikler ilerlemeye başladılar. Güçlü noktalardan kaçındılar ve arkalarını döndüler. Geleneksel piyadeleri bırakıyorlardı. Yoğun sis ise onların ilerleyişine yardım ediyordu.

Savaşın 3. günü Alman birlikleri 50 mil genişliğinde bir boşluk açmışlardı ve buradan ülkenin içine doğru giriyorlardı. Ludendorff uzun cephe hattını kırmış ve pes ettirmişti; ama hala müttefikler arası bağlantıyı kesememişti. Ağır kayıplar ve yorgunluk onların geçiş biletiydi, aç askerler İngiliz erzaklarını yığmak için durdular. 40 mil ilerleyişin ardından Ludendorff’un taktiksel başyapıtı stratejik mantıksızlık içinde yok oluyordu.

Bu arada 26 Mart’ta,umutsuz müttefikler bir adımda anlaştılar ve bu çok daha önceden atmaları gereken bir adımdı. Tüm kuvvetler tek bir komutanın emri altına veriliyordu bu kişi ise Ferdinand Foch’tu. Foch ustalıkla savunmayı koordine edebilirdi. Birkaç kez tehditkar bahar çöküşün eşiği gibi görünüyordu. 3 Alman ”Paris Silahları” 75 mil alanında bombardıman yaptı şehir merkezine. Ludendorff 5 tane daha taarruz başlattı hepsi 21 Mart’takine benziyordu. Arras (28 Mart) başarısız oldu, Flanders’taki Lys Nehri Britanya birliklerini korkuttu ve kanal limanlarına çekilmelerini sağladı. Chemin des Dames ise cepheyi yaran bir savaştı ve Marne’a ulaşmak demekti. Paris’e sadece 40 küsür mil kalmıştı.

Amerikalılar Belleau Wood ve Charicteau Thierry’de Ludendorff’u durdurmaya yardım ettiler. Ludendorff için zaman azalıyordu. Oise taarruzu ise boş ve pahalı bir taarruzdu. Ardından 15 Haziran’da Ludendorff son zarlarını atacaktı, Reims dışında sıkıştırmak isteyen bir hedef vardı. Bu sefer Fransızlar kendi savunma derinliklerine döndüler, taktikler Ludendorff’a karşıydı ve Ludendorff’un son hücumu kireçli Champagne’nin aşağı taraflarında yatıştırılmıştı. 21 Mart’tan bu yana Almanya çok acı çekmişti ve milyona yakın ve yeri doldurulamaz bir can kaybını görmüştü ve Amerikalılar şimdi Fransa’ya gidiyordu ve 1 ayda 300.000 asker olacaktı. Müttefikler için bu aritmetik bir zaferdi.

Kaynak: http://www.history.com/topics/world-war-i/ludendorff-offensive

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir